top of page

RÜYA YORUMU NASIL YAPILIR?

Rüya yorumu nasıl yapılır.png

İnsanoğlu varoluşundan bu yana rüya görmüş ve bu rüyaların gerçeklerle bağlantısını merak etmiştir. Bazıları rüyaların sadece zihnin yarattığı hayal ürünü olduğunu düşünmüş bazıları ise rüyaların aslında bilinçaltından gelen mesajlar olduğuna inanmaktadır. Peki rüya nedir? Nereden gelir? Ve gelecekten haber verir mi?

 

Çok ilginç bir rüyamı ve bu rüyadan sonra ne yaşadığımı anlatarak başlamak istiyorum:

“Rüyamda bir arkadaşımla bir oteldeyiz ve otelin resepsiyonunda Rosa isminde bir kız var. Kız tam 3 kez isminin Rosa olduğunu rüyamda bana tekrar ediyor ve çok ilginçtir ki gerçek hayatta Rosa isminde hiçbir tanıdığım yok. Bu kız resepsiyonda bize bazı anahtarları veriyor ve o anahtarların birkaç odanın kapısını açacağını söylüyor ve rüya burada bitiyor."

 

Bu rüyayı gördükten sonraki gün çalıştığım emlak şirketini bir müşteri aradı ve birkaç ev görmek istediğini söyledi. Evlerin anahtarlarını aldım ve müşteriyle evleri görmek için buluştuk. Müşteri arabasıyla geldi ve arabadan eşi  indi bana “meraba ben Rosa” tanıştığıma memnun oldum dediğinde sanki bir şok geçirmiştim. Sonra elimdeki anahtarlarla teker teker evleri hem müşteriye hem de eşi Rosa’ya gösterdim”

 

Bu rüya sanki benim hayatımda bir dönüm noktası gibiydi. Sanki rüyalar ertesi gün olacak şeyler hakkında bize ufak ipuçları sunuyor gibi geldi. Rüyamda gördüğüm anahtarlar ve rüyadaki resepsiyonist kızın isminin Rosa olması ve ertesi gün benim de anahtarlarla işimin olması ve tanıştığım birinin adının Rosa olması açıkçası bana pek de tesadüf gibi gelmedi. Bilinç altım henüz yaşamadığım bir şeyi nereden biliyordu? Bu rüya gördüklerimden sadece biriydi ve daha önce de buna benzer şekilde bir gün sonra olacaklarla ilgili çok sayıda rüya gördüm ve rüyalarla ilgili araştırma yapmaya karar verdim ve sizin için umarım rüyalarınızı anlamanıza faydalı olacak bu siteyi hazırladım.

 

Bu siteyi hazırlarken izlediğim metodlardan ilki öncelikle kendi bilinçaltımı, kendi rüya tabirleri sözlüğümü ve rüya-gerçek arası ilişkileri keşfetmekti. 5 yıl boyunca bir rüya-gerçek günlüğü tuttum ve rüyalardaki objeleri, rüyayı görmeden önce ve rüya sonrası yaşadıklarımı, gerçekte yaşadıklarım ve rüya arasındaki bağlantıları keşfederek siz değerli okuyucularıma bu siteyi hazırladım. Ruyoka.com sitesinde okuduğunuz rüyalar aslında psikolojik rüya yorumu değildir fakat kabul etmek gerekir ki rüyaların psikolojik anlamlarını öğrenerek bunları hislerimle karıştırıp yorumladım ve tüm bunları da tarotun semboller diliyle birleştirerek siteyi hazırladım.

 

Tabi her ne kadar ben kendimce rüyaları yorumlasam da bir objenin anlamı herkes için aynı olmayabilir ve bu yüzden rüya yorumunda aşağıdaki taktikleri kullanarak kendi rüyalarınızı kendi bilinçaltı dilinizle yorumlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bu taktikleri kullanırsanız aslında rüyalarınızın size mesaj verdiğini anlayacaksınız.

 

RÜYA NASIL YORUMLANIR?

 

Kendi rüyalarınızı yorumlamanız için size tavsiye edebileceğim 10 taktiği aşağıda sıraladım:

 

Rüya yorumlama taktikleri:

 

Rüyaların sembolik dilini keşfedin:

Elbette günlük hayatta kullandığımız dille rüyaların sembolik dili birbirinden oldukça farklıdır. Burada yapılması gereken bu bilinçaltı semboller dilini bilinç düzeyi dile çevirmek olmalıdır. Bunu yapmayı başardığınızda aslında rüyalarınızın şifresini çözecek ve rüyanın size ne demek istediğini anlayacaksınız. Örneğin, rüyada araba gerçek hayatta araba değildir. Rüyadaki araba sadece bizi hayat yolculuğumuzda bir noktadan başka bir noktaya götüren bir yardımcı, bazen de bir vesiledir. Bazen bir araba bir işin olmasına sebep olan bir insanı temsil ediyor bile olabilir.

 

Objeleri konuşturun:

 

Objelerin kendileri hakkında bilgi vermesini, ne işe yaradıklarını, rüya sahibi için ne derece önemli olduklarını ve orada ne yaptıklarını onlara sorun. Örneğin, tekerlek bir objedir ve sizinle konuştuğunda size muhtemelen şunları söyleyecektir. Ben bir tekerleğim, bir aracın bir yerden bir yere gitmesini sağlayan önemli bir parçasıyım. Benim eksikliğimde aracın yerinden kıpırdaması ve seyahat etmesi mümkün değildir. Ben bir aracın kullanılması için çok gerekliyim.

 

Rüyadaki kişilere ve onların rollerine dikkat edin:

 

Rüyada gördüğümüz kişiler aslında hayatımızdaki kişilerin kılık değiştirmiş halidir. Örneği rüyada görülen bir kral gerçek hayatta hayatımızda emir verme yetkisi olan bir birey bazen bir baba bazen de bir patrondur. Rüyadaki kişilerin karakteristik özelliklerini analiz edin ve bu özelliklerin kimde bulunduğunu çözerek aslında kimi temsil ettiğini keşfedin. Bir başka örnek verece olursak, rüyada bir filmin başrol oyuncusu esas oğlan ya da sevilen erkek aslında rüya sahibi bir kadın ise onun sevdiği erkeği temsil etmektedir. Bu gibi örneklere dikkat ederek rüya yorumuna başlayın.

 

Rüyadaki mekana dikkat edin:

 

Rüyadaki mekan bazen gerçek hayatta da bir mekanı temsil ederken bazen sadece insanları gruplara ayırma aracıdır. Örneğin, bir bina aslında içinde bulunan kişilerin ortak özelliklere ayrıldığı odalardan oluşur. Aynı odadaki kişiler aslında aynı gruba dahil kişilerdir. Örneğin bir şirket çalışanı tüm şirketi bir bina içinde görebilir. Ya da taşıt araçları bazen mekan değil sadece gruplara ayırma araçlarıdır. Aynı taşıt aracı içinde olan kişiler gerçek hayatta aynı hedefe ya da aynı amaca doğru hareket eden bireylerdir. Rüyadaki mekanın sizin için neyi ifade ettiğini anlamaya çalışın.

 

Rüyada başlangıç, bitiş noktaları ve duraklar:

​Rüya yorumunda bir dikkat edilmesi gereken rüyanın nerede başladığı ve sizi nereye sürüklediğidir. Bunun dışında rüyadaki duraklar ya da inme binme yerleri aslında gerçek hayattaki geçiş noktalarıdır. Rüyasında otobüse binen bir gruba dahil olur, otobüsten inen bir gruptan ayrılı. Otobüs durağında beklemek ise yeni bir yaşam yolculuğu öncesindeki düşünme ya da değerlendirme süreci, bazen ufak bir dinlenme molası ya da boşluktur. Rüyadaki bu tip ayrıntıları keşfedin.

 

Rüyadaki abartı dilinden sıfatlar bulmaya çalışın:

 

Rüyada objeler abartılı bir şekilde büyük, uzun ya da kısa olabilirler. Bunlar gerçek hayatta karşımıza çıkacak kişilerin ya da olayların özellikleridir. Örneğin gökdelen uzun bir cisimdir bazen uzun yolculukları hatta uzun boylu insanları temsil ediyor olabilirler. Rüyadaki bu uzunluk, kısalık, büyüklük, küçüklük gibi sıfatları bir kenara yazarak gerçek hayatta bunların size neyi anımsattığını anlamaya çalışın.

 

Rüyada yaşanan duygular:

 

Rüyada hissettiğiniz duygular da gerçek hayatta yaşadıklarınızla bağlantılıdır. Örneğin, rüyada kaçmak aslında kaçtığınız objeden (gerçek hayatta bazen birinden yad a istenmeyen durumlardan) uzaklaşma çabasıdır. Rüyasında birinden kaçan, kaçarken korkan kişi bir şeyle, biriyle ya da bazı durumlarla yüzleşmek istememektedir. Bu kaçış bazen aşktan kaçış, bazen borçtan kaçış hatta bazen gerçeklerden kaçış olabilir.

 

Rüyadaki önemsiz objeler, çocuklar ya da hayvanlar neyi ifade eder?

 

Rüyada çok fazla dikkat çekmeyeni arka plandaki figüranlar, objeler, çocuklar ya da hayvanlar aslında rüya sahibi için değersiz ya da önemsiz, onun zihninde fazla yer işgal etmeyen kişileri temsil eder. Örneğin, rüyada bir köpek bazen rüya sahibi için önemsiz bir insan, ya da hayatında hiçbir zaman değer vermediği birini temsil ediyor olabilir ve rüyada köpeğin başına gelenle bu kişinin başına gelen bir olay arasında benzerlik olabilir.

Rüyadaki cümleler, kelimeler, sayılar ve renkler:

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise rüyada duyulan cümleler, kelimeler, sayılar ve renklerdir. Bunlar gerçek hayatta olacaklarla ilgili şifreler ve ipuçlarıdır. Bir diğer çok dikkat edilmesi gereken ise rüyada görülen kişiler ve bu kişilerin konuşmaları aslında o kişilerin bilinçaltlarından gelen mesajlardır. Bu görüşmeler bazen bir bilinçaltının başka bilinç altına yaptığı ziyaretlerdir. Rüyada bir kişiyi görmek aslında o kişinin bilinç altıyla kurulan bir bağlantıdır. Bu kişilerin isimleri ve söyledikleri sözler önemlidir ve bu sözler bilinç diline çevrilerek yorumlanmalıdır.

 ​

Rüyada yaşanan olaylar ve rüyanın sonu:

Rüyada yaşanan olaylarla gerçekte yaşanalar arasında da büyük bağlantılar vardır. Rüyanın sonu ise bizi götürdüğü nokta ve sonuçtur. Yine yaşanan olaydaki kişiler, gidiş yönü, objeler ve her ayrıntı incelenerek dikkate alınmalıdır. Örneğin rüyada kaza yapmak hayatınızda bir kör düğüm ya da ani bir aksamadır. Herşey yolunda ilerleyen bir arabanın kaza yapması ani bir engel ve bu engele bağlı hayatınızın geçici bir süreliğine de olsa askıya alınmasına delalet edebilir.

bottom of page