top of page

Rüyada araba görmek

Image by Emile Guillemot

Mesajları:

 • Uyum

 • Hareket

 • Gidişat

 • Ortaklık

 • İş birliği

 • Değişim

 • Dönüşüm

 • Yücelme

 • Yükselme

 • Gruplaşma

 • Grup çalışması

 • Ortak hareket etmek

 • Kalabalığa uyum sağlama

Rüyada araba görmek ne anlama gelir?

Rüyaların sembolik aleminde karşımıza en çok çıkan rüyalardan biri araba rüyalarıdır. Aslında tüm taşıt araçları yaşamda hareket sembolüdür. Bir noktadan başka bir noktaya ilerlediğimiz değişim süreçlerinde genellikle rüyamızda bir arabayla yolculuk yaptığımızı görürüz. Fakat, taşıt araçlarının birbirinden farkı rüyalar aleminde onların boyutlarıdır. Otobüs, tren gibi taşıtlar daha büyük kitleleri etkileyici değişimleri sembolize ederler fakat, araba her zaman daha bireysel bir harekete işaret eder. Yine de bu rüyaları arabada yanımızda kimin olduğuna da bakarak yorumlamalıyız.

Rüyadaki arabanın sembolik anlamını kavrayabilmek için bir rüyada çok fazla unsura dikkat etmeliyiz. Öncelikle araba ne durumdaydı?  Bu soruya verdiğiniz cevap aslında zihninizin durumunun tanımıdır. Rüyadaki arabanız eski ya da yıpranmış ise daha fazla gidecek gücünüz kalmadığını hissediyorsunuz. Sıfır bir araba oldukça enerjik olduğunuzu ve motivasyonunuzun yüksek olduğunu gösterir. Bir şeye heveslisiniz ve ihtiyaç duyduğunuz güce ve kaynaklara sahipsiniz. Tek yapmanız gereken amacınıza ulaşmak için doğru adımları atmak.

 

Rüyada araba görmek aynı zamanda  etkili bir çözüm için aradığınız güç, potansiyel ve araçları elde ettiğinizi sembolize eder. Sonuçta araba sizi bir yerden başka bir yere götüren yalnızca bir araçtır. Rüyadaki arabanın durumu size sunulan aracın durumudur. Çok eski ya da ucuz bir araba mı gördünüz? Bu belki kaynaklarınızın, arabanın ucuz olması vurgulandığı için özellikle maddi kaynaklarınızın eksik ama yine de sizi amacınıza götürecek kadar olduğunu temsil eder. Bir arabanın çok ucuz ya da dökük olması bir şekilde zor da olsa arzu ettiğiniz şeyi uygun kaynaklarla elde edeceğinizi gösterir.

Şimdi çok önemli bir ayrıntıya gelelim: arabayı kimin sürdüğü. Eğer şoför koltuğunda siz varsanız her şey kontrolünüz altında. Başkasının kullandığı bir arabadaysanız yaşamda hala tam anlamıyla bağımsız olduğunuzu hissetmiyorsunuz. Yaşamınız başka insanların verdiği kararlara göre şekilleniyor. Peki şoför eğer başkasıysa size nereden alıyor ve nereye götürüyor? Alındığınız ve götürüldüğünüz mekan sizde hangi duyguları uyandırıyor? Tüm bu soruların cevaplarıyla yaşadıklarınız arasında bir bağlantı kurabilirsiniz.

 

Bir araba rüyası aynı zamanda yaşamımızı nasıl kontrol ettiğimiz konusunda oldukça bilgi verici olabilir. Arabayı nasıl sürüyordunuz? Herşey yolunda mıydı? O halde herşey kontrollü bir şekilde ilerliyor. Rüyada arabanız çok mu hızlıydı? O halde yaşam hızınız ve zihinsel hızınız birbiriyle uyuşmuyor. Ya çok hızlı düşünüyor ama yaşamda yavaş ilerliyorsunuz ya da çok hızlı ilerliyor fakat buna uyum sağlayamıyorsunuz.

Image by Nate Johnston

Rüyada arabanın otoyoldaki duruşu aynı zamanda sizin yaşamdaki duruşunuzu sembolize eder. Çok hızlı araba kullanmak belki de yaşamdaki hızınızı biraz azaltmanız konusunda uyarıdır. Eski bir arabanız varsa bu sosyal statünüz ya da içinde bulunduğunuz dünyaya göre biraz eski kafalı ya da muhafazakar olduğunuz 

anlamına gelebilir. Özellikle yollar yeni ve düzgünse belki de biraz güncellemeye ihtiyacınız var. Yolların geniş olması refah seviyesinin iyi olması, dar olması geçimin dar olması anlamına gelir. Rüyada bir arabayla daracık yollardan zar zor gittiğinizi gördüyseniz bu belki de zor geçindiğinizi gösteriyor.

 

Rüyada arabada taşıdığınız kişiler ya da bagajlar aslında zihinsel ekipmanınızı sembolize eder. Yaşam yolculuğunuz boyunca sizinle gelen duygular, düşünceler, yetenekleriniz, sorumluluklarını ve herşey. Arabadaki kişiler aslında birer arketiptir ve rüyada bu kişilerin davranışları ve sözleri şu anda yaşadığınız bir duruma dokunur. Rüyada arabada yanınızda biri mi vardı? Bu kişi kimdi? Eğer yanınızda tanımadığınız biri varsa onun en belirgin karakteristik özelliğine dikkat edin. Bu özellik size kimi ya da neyi anımsatıyor?

Rüyada araba aynı zamanda yaşamdaki gidişat konusunda bize bilgi getirir. Araba nasıl gidiyor? Siz de o şekilde ilerliyorsunuz. Araba gitmemek için direniyor muydu? O halde verdiğiniz kararlar ya da tavırlarınızla belki de yaşamda ilerlemeyi ve değişimi reddediyorsunuz. Rüyada arabayla kaza mı yaptınız? Bu rüya büyük bir engele takılma ve her şeyin bir süreliğine askıya alınması alametidir. Kazada birileri mi öldü? Bu rüya size fazla ürkütmesin. Çünkü rüyalar aleminde ölüm yalnızca bir bitiştir. Büyük biro lay yaşayabilir ve bu olay sonrası bir şeyleri sonlandırmaya karar verebilirsiniz.

Rüyada araba görmek ile ilgili diğer içerikler

Rüyada arabayla giderken kaza yapmak

Araba kazası rüyaları büyük ölçüde etkileyen ve mecazi olarak sizinle çarpışan bir şeyi temsil ediyor olabilir. Tam doğru yolda ilerlediğinizi hissettiğiniz bir anda bir şeyin size bir anda durdurması size karşı yönden çarpan bir araba rüyasıyla ortaya çıkabilir. Bilinçaltının burada yapmaya çalıştığı ilerleyişinizin tam zıt yönünden gelen bir engelin hızınızı keseceğini anlatmaya çalışmaktır.

Rüyada arabayla duvara toslamak

Rüyadaki “arabayla duvara toslama eylemi” bazen bir ani uyanış ya da ani fikir değişikliği alameti de olabilir. Bir istikamete (amaca) doğru yol almışken birden sizi bu istikamete gidişten engelleyen nedir? Ani bir fikir değişikliği mi? Belki de yeni bir amaç uğruna eski amaçların peşinden koşmayı bırakmaya verilen karar.

Rüyada arabayla bir yere çarpmak

Rüyadaki “çarpışma” eylemi bazen bir ani uyanış ya da ani fikir değişikliği alameti de olabilir. Yaşamda bir istikamete (amaca) doğru yol almışken birden sizi bu istikamete gidişten engelleyen nedir? Ani bir fikir değişikliği mi? Belki de yeni bir amaç uğruna eski amaçların peşinden koşmayı bırakmaya verilen karar.

Rüyada arabadan inmek

Arabadan indiğimiz rüyalar yeni bir amaç uğruna eskiyi terk etme metaforlarıdır. İndiğimiz araç aslında terk ettiklerimize yönelik bilgi sunar. Bu tip rüyalarda indiğimiz aracın durumu, aracın içindeki arketipler ve rüyanın senaryosuna bakmalıyız.

Rüyada arabayla bir yere gitmek

Araba yaşamda bizi bir durumdan başka bir duruma götürecek tüm araç gereç ve donanımları temsil eder. Bu rüyaları yorumlarken bir yere gittiğimiz arabanın durumunu da yoruma dahil etmelisiniz. Örneğin, kırık dökük eski bir araba belki de değişen dünyada gelenekçi yapınız ve eskiye bağlılığınız yüzünden biraz uyumsuz kaldığınıza işaret edebilir.

Rüyada araba kullanmak

Araba kullandığımız rüyaların özünde “konfor alanının dışına çıkma” ya da “konfor alanına geri dönme çabası” teması yatar. Bu tip rüyaları genellikle yaşam yolculuğumuzda bir yöne doğru ilerlerken durumun kontrolden çıkması sonucunda görürüz. Aslında rüyadaki “araba kullanmak” eylemi bilinçaltımızın bize “konfor alanının dışında bulunma” mesajıdır.

Rüyada arabanın patlaması

Ateş elementi rüyalar ve semboller dilinde daima “yok edici” unsurdur. Ateşin yaktığı her şey yok olmaya ve kül olarak kullanılmaz hale gelmeye mahkumdur. Eğer ateş rüyada arabamızı (bizi taşıyan araçları) yakıyor ise rüya sahibi olarak bilmelisiniz ki bir şeyler iptal olabilir ve bir durumdan başka bir duruma geçiş için size sunulan bir fırsat bir anda sizden geri alınabilir.

Rüyada arabanın yanması

Yanan bir araç bizi istediğimiz yere götürmez. Dolayısıyla rüya sahibi bir arabanın yandığını gördüyse şu anda içinde bulunduğu durumda bir değişim olmasını beklememelidir. Örneğin, bir işten başka bir işe geçmeyi planlarken arabasının yandığını gören kişi için iş değişimi mümkün olmayabilir.

Rüyada araba almak

Metaforik olarak rüyadaki araba yaşam yolculuğumuzda kendi durumumuzu, otoyol ise yaşamı temsil eder. Arabanın bir otoyolda gidişi aslında yaşamda ilerleyiş durumumuzu yansıtır. Araba satın aldığımız rüyaların yorumunda ise arabanın durumu, bizde hangi duyguları uyandırdığı, arabada kimlerle yolculuk yaptığımız gibi unsurlara bakmalıyız. Yeni bir araba satın almak bazen yeni bir fikir, yeni bakı açısı ya da yeni bir fırsatı temsil eder.

Rüyada arabanın freninin tutmaması

Arabanın frenlerinin tutmadığı rüyalar çok yaygındır ve genellikle kontrolden çıkmış yaşam alanlarımıza dokunur. Yaşamınızda kontrolünüzün dışında ilerleyen ve sizi memnun etmeyen bazı gelişmeler içten içe sizi rahatsız ettiğinde bu rüyaları görürsünüz. Frenler metaforik olarak yaşam hızı ayarlarımızı gösterir, tutmayan frenler ise bu hızın kendi ruhsal hızımıza uyum içinde olmadığının habercisidir.

Rüyada arabayı bulamamak

Arabayı bulamadığımız rüyalar genellikle yaşam yolculuğumuzda hareket etme yetimizin engellendiği bir noktaya vardığımızda gördüğümüz rüyalardır. Rüyalar aleminde altı çizilen bu hareket etme yetisi daima fiziksel boyuttaki hareketlilik değil bazen zihinsel ya da ruhsal değişimdir. Bir başka deyişle, arabasını bulamayan kişinin bir durumdan başka bir duruma geçişi engellenmiştir.

Rüyada arabanın gitmemesi

Rüyada araba bizi yaşamda ilerleten enerji ve kaynakların temsilcisidir. Gitmeyen bir araba ise enerji ya da kaynak eksikliğine vurgu yapar. Rüyada bir yere gitmek için sürmek istememize rağmen gitmeyen bir araba yaşam yolculuğumuzda bir sebepten dolayı şimdilik ilerlemenin mümkün olmadığının altını çizer.

Rüyada arabayı vurmak

Arabayı vurduğumuz rüyalar genellikle hata ya da suçluluk duygusu rüyalarıdır. Özellikle sürücüsü olduğunuz bir arabayı rüyada vurduğunuzu gördüyseniz kötü sonlanan bir süreçte kendinizi sorumlu hissediyor olabilirsiniz. Başkasının sürdüğü bir arabayı çarpmak başkasının hatasının bedelini ödemektir.

Rüyada arabayı kaybetmek

Rüyada araba ilerleme motivasyonumuzu, bizi amaçlarımıza iten enerjiyi ya da amaçlarımız uğruna ilerlerken kullanabileceğimiz tüm araç ve gereçleri temsil eder. Arabayı kaybettiğimiz rüyalar ise bu enerji ya da motivasyonun olmadığı ya da bizi amacımıza götürecek araç ya da materyallerin şimdilik elimizin altında bulunmadığına işarettir.

Rüyada arabayla yolculuk yapmak

Arabayla yolculuk yaptığımız rüyalar bir noktadan bir noktaya varma niyetiyle attığımız adımları temsil eder. Bir arabaya bir noktada bineriz ve bunu yapma amacımız başka bir noktada inmektir. Yaşam yolculuğumuzda da değişime ihtiyaç duyduğumuzda, iş değiştirdiğimizde ya da bir durumdan başka bir duruma geçmeyi istediğimizde rüyada arabaya bindiğimizi görebiliriz.

Rüyada arabayı sürememek

Araba süremediğimiz rüyalar bir durumdan başka bir duruma geçiş için ihtiyacımız olan kaynaklara sahip olamadığımızı sembolize eder. Rüyadaki araba hedeflere ve amaçlara ulaşma yöntemi ve uyguladığımız tüm strateji ve araçların sembolüdür. Süremediğimiz ya da çalıştıramadığımız bir araba ise eylemlerin, yöntemlerin ya da stratejilerin işe yaramadığının altını çizer.

Rüyada arabayı çarpmak

Araba yolculuğu yaptığımız rüyalar genellikle yaşamın bir evresinden diğerine geçiş için kolları sıvadığımız zamanlarda görülen rüyalardır. Fakat arabayı çarptığımız rüyalar bu geçiş evresinde karşımıza çıkan ani engeller, bizi sarsacak düşmanlar ya da huzurumuzu kaçıracak durumları temsil eder.

Rüyada arabayla gezmek

Rüyalar ve semboller dilinde hayat bir otoyolla sembolize edilir. Araba ise yaşam yolculuğumuzdaki ilerleyişimiz, toplumsal statümüz ve durumumuzla ilgili bilgi vericidir. Rüyadaki arabanın durumu ve ilerleyişi aslında kendi durumumuz ve ilerleyişimizi yansıtır.

Rüyada arabanın çalışmaması

Rüyada arabalar genellikle sizi ve yaşamdaki durumunuzu temsil ederler. Arabanın eski-yeni olması, sağlam ya da kırık dökük olması hatta güzel-çirkin olması size yaşamda ilerleyiş şekliniz hakkında bilgi sunar. Peki çalışmayan araba rüyaları nasıl yorumlanmalı?

Rüyada arabanın durmaması

Arabanın durdurulamadığı rüyalar rüya sahibinin yaşamında kontrol olmadığını hissettiği alanlara ışık tutan rüyalardır. Araba fiziksel, ruhsal ya da psikolojik olarak kendimizi ve yaşam hızı ayarımızı sembolize eder. Frenlerin tutmadığı ya da durduramadığımız bir araba ise yaşamın psikolojik ya da ruhsal boyutta adapte olamayacağımız kadar hızlı ilerlemesinin sembolüdür.

Rüyada araba kazası görmek

Araba kazası rüyaları genellikle ani yavaşlatıcılar, ummadığımız anda karşımıza çıkan engeller ya da düşmanlarla ilgililerdir. Rüyada giden bir arabayla aniden kaza yapıyorsanız günlük yaşamınızda da aniden durmak zorunda kalabilirsiniz. Rüyadaki araba fiziksel bedeni, ruhu ya da psikolojimizi temsil eder.

Rüyada arabanın bozulması

Rüyadaki araba hedeflere ve amaçlara ulaşma yöntemi ve uyguladığımız tüm strateji ve araçları sembolize eder. Bozulan araba ise eylemlerin, planların ve stratejilerin başarısız olması anlamına gelir ve bu rüya bizi yeni yöntemler denemeye teşvik eder. Belki de bozuk bir arabaya sahip olduğunu gören kişinin tek ihtiyacı yeni bir araçtır.

Rüyada yeni araba görmek

Yeni bir araba gördüğümüz rüyalar genellikle iyi huylu rüyalardır ve yaşamımıza giren yenilikleri ve fırsatları temsil ederler. Araba bizi bir yerden alır başka bir yere götürür. Dolayısıyla, rüyada yeni bir arabanın bizi beklediğini görmemiz aslında yaşamda bir noktadan başka bir noktaya varmamızı sağlayan bir fırsatın belirmesi anlamına gelir.

Rüyada arabaya binmek

Asla unutmamalısınız ki hayat bir otoyoldur. Aslında rüyada içinde bulunduğunuz otoyol ya da yolların durumu sizin yaşamı nasıl algıladığınızı göster. Otoyollar geniş ve güzel miydi? Yaşamınız rahat gidiyor ya da kendinizi rahat bir yaşam içinde bulmak üzeresiniz. Yollar dar mıydı? Geçiminiz dar ya da yaşamınız zorluklarla dolu. Dar yolda fazla hızlı ilerleyemezsiniz.

Rüyada arabanın durması

Rüyada bir arabanın giderken durması da bu geçiş sürecinde bir engele takılma ve her şeyi durması alametidir. Belki de arabanın altını çizdiği geçiş süreci bir işten başka bir işe geçiş ya da bir evden başka bir eve taşınma ile ilgilidir. Bu durumda giderken duran araba ...

Rüyada eski araba görmek

Arabalar ve arabaların durumu rüyada yaşam yolculuğumuzda nasıl ilerlediğimiz ve bireysel durumumuz hakkında bilgi verir. Rüyada bir arabanın eski oluşunun vurgulanıyor olması ise genellikle yaşamımızda eskimiş, demode olmuş ve artık güncellenmeye ihtiyaç duyan her şey hakkında bilgi getiriyor olabilir.

Rüyada arabanın stop etmesi

Rüyada arabalar ve arabaların ilerleyişi yaşamda nasıl ilerlediğimizi sembolize eder. Aslında rüyadaki arabanın durumu ile rüya sahibinin fiziksel, ruhsal ya da psikolojik durumu örtüşür ve araba rüyaları daima bize ilerleme durumumuzla ilgili bilgi getiren rüyalardır. Örneğin, eski arabalar yaşlılık, sağlıksız olma, bakımsızlık gibi ...

Rüyada araba sürmek

Rüyada araba sürmek mevcut yaşam durumunuzla gerçek doğanız arasındaki kopukluğu sembolize eder. Bir şekilde arzu ettiğiniz sonuçları almıyorsunuz fakat bu durumun sebebinden siz de emin değilsiniz. Kendi rotanızı çizmiş olabilirsiniz, planlarınız ve hayalleriniz de olabilir. Fakat bu rotada ilerlemiyorsunuz ve bundan endişe duyuyorsunuz. Araba sürdüğümüz rüyalar bilinçaltında “kendi gerçekliğimizin dışında bulunma” uyarısından başka bir şey değildir.

Rüyada lüks araba görmek

Lüks araba gördüğümüz rüyaların özünde “kapasitesinin üzerinde işlerle uğraşmak” teması yatar. Özellikle, satın alım gücümüzü aşan bir lüks araba gördüğümüz rüyalar genellikle ayağını yorganına göre uzatamayan bir yaşam tarzını benimsemiş olmak ya da maddi gelir ayarı yapamamakla ilgili uyarı rüyalarıdır.

Rüyada araba görmek

Rüyada araba hayatta ilerlemek için sahip olduğumuz tüm kaynakların temsilcisidir. Aynı zamanda hayatımızda bir noktadan diğer bir noktaya varmak için kullandığımız tüm araç gereçler, yeteneklerimiz ve aldığımız eğitimi ...

Yorumlar:

bottom of page