top of page

Rüyada ev görmek

Image by todd kent

Mesajları:

 • Ruh

 • Ego

 • Aile

 • Zihin

 • Proje

 • Kişilik

 • Yaşam

 • Durum

 • İstikrar

 • İnançlar

 • Başarılar

 • Düşünceler

 • Ailevi yaşantı

 • Ruhsal durum

 • Sağlık durumu

 • Psikolojik durum

Rüyada ev görmek ne anlama gelir?

Rüyada ev içsel benliği, ruhumuzun farklı yönlerini ve yaşamda kendimizi nasıl gördüğümüzü sembolize eder. Rüyadaki evin durumu aslında kişinin kendini yaşamda nasıl durumda gördüğüyle ilişkilidir. Ev, aynı zamanda kendimiz için oluşturduklarımız, finansal ve ruhsal birikimimiz ve yaşamda ne kadar büyüyüp geliştiğimize dair bize bilgi getirici bir rüyadır. Rüyasında kendini küçük ve kötü bir evde gören bir kişi yaşamda çok fazla yol almadığını düşünürken kendini büyük ve muhteşem bir ev içinde gören elde ettiği başarılarla gurur duyar ve yaşamda çok fazla yol aldığına inanır. Rüyasında kendine ait şato ya da muhteşem bir ev gören kişi kendi için harika bir gelecek inşa etmektedir.

Rüyalar alemi bizimle sembolik ve metaforik bir dille konuşur ve rüyada gördüğümüz ev aslında sembolik evimiz ve kendimizi nasıl bir dünya içinde gördüğümüzle alakalıdır. Yaşam yolculuğumuz boyunca kendimiz için inşa ettiğimiz her şey aslında bir ev rüyasıyla özetleniyor olabilir. Ne kadar kendimizi geliştirdik? Aldığımız eğitimler, öğrendiğimiz diller, hatta tüm finansal birikimlerimiz. Bunlar ne kadar çoksa rüyadaki sembolik evimiz o kadar muhteşem olacaktır.

Rüyadaki sembolik evimizin bulunduğu sokak aslında yaşamda kendimizi nerede gördüğümüze dair bilgi vericidir. Issız bir sokaktaki ev asosyal hissetme, güzel ya da  lüks bir sokaktaki ev finansal olarak kendini emin hissetmeyla alakalıdır. Rüyadaki sembolik evimizin bulunduğu sokaka tehlikeli ya da vahşi bir hayvan kendimizi bazı tehlikelerle karşı karşıya gördüğümüzün işareti olabilir. Örneğin, rüyada evimizin bulunduğu sokaktaki bir yılan yakınlarda yaşayan bir düşman ya da tehdit alameti olabilir.

Ev gördüğümüz bir rüya hem fiziksel hem de ruhsal durumumuz hakkında çok fazla bilgi verici olabilir. Evdeki belirli odalar, ruhunuzun ya da fiziksel vücudunuzun belirli bir yönü ya da bölümünü gösterir. Genellikle tavan zeka ve düşünceleri, bodrum katı ise bilinçaltını temsil eder. Rüyada evin bodrum katında yaşanan değişmeler ya da oradaki arketipler bilinçaltında bazı düşüncelerin değiştiğini ve yeni düşüncelerin yerleştiğini gösterir. Bir evin duvarları kendimizi dış dünyaya karşı ne kadar savunmalı hissettiğimiz konusunda bilgi vericidir. Duvarları olmayan ya da duvarları yıkılan ev gören kişinin hanesinde mahremiyet olmaz ya da hane içinde yaşanan özel yaşam bilgileri dışarıya sızabilir.

Rüyadaki evin durumu aslında şu anda yaşadığımız bir şeyler hakkında inanılmaz bilgiler getiriyor olabilir. Terk edilmiş bir ev aslında terk edilmiş yaşam tarzını yansıtır. Kendimizi artık oraya ait hissetmediğimiz bir düşünce tarzı yada Kabul ettiğimiz değişim sonrası rüyada terk edilmiş bir ev görebiliriz. Çünkü bu rüya geçmişi geride bırakıp artık geleceğe doğru ilerlediğimizi gösterir. Bunun tam zıttı olarak kendimizi daha önce oturduğumuz eski evimizde görmemiz geçmişi hala bırakamadığımızı ve değişimi kucaklayamadığımızı gösterir.

Tertemiz bir ev ya da temizlenmekte olan bir ev düşüncelerimizin temizlendiğini ve eski, demode düşüncelerle vedalaştığımızı gösterir. Mis gibi bir ev değişim ve yeni bir başlangıç yapma metaforudur. Temiz ev rüyaları daima yenilik ve sil baştan yapma mesajları içerir. Rüyada evi temiz gördüyseniz eskiyle vedalaşmaya ve demode olmuş her şeyi çöpe atarak güncellenme moduna geçmeye hazırsınız.

Image by Mr.Autthaporn Pradidpong

Rüyanızda eski, köhne bir ev görmek gelenekçi tavırlarınızdan vazgeçemediğinizi ve eskiye çok fazlı bağlı kalarak yenilikleri göremediğinizi sembolize eder. Özellikle, de güzel bir sokakta eski ev görmek içinde yaşadığınız dünya içinde “çok fazla geri kafalı kalmış olmak” mesajı içeriyor olabilir. Bu rüyayı gördüyseniz çevrenizdeki değişimlere ve özellikle teknoloji 

alanındaki gelişmelere biraz daha yakından bakmalısınız. Bir işveren için bu rüya şirketinde güncelleme ihtiyacı uyarısı olabilir. Belki de yaptığınız iş bu yüzyılda sizin yaptığınız gibi yapılmıyor ve bazı değişimleri iş yaşamınıza dahil etmeniz gerekli.

 

Sigmund Freud, rüyalarımızda evlerin ne anlama geldiğine dair birçok araştırma yaptı. Ona göre rüya psikolojisi perspektifinden bir ev "benliğinizi" aynı zamanda kişiliğinizi ve sosyal imajınızı temsil eder. Diğer psikanaliz uzmanları da ev rüyalarıyla ilgili buna benzer yaklaşım sunmuşlardır ve bir evin kişinin dünya üzerinde kendini nasıl gördüğüyle ilgili olduğunu söylemişlerdir. Bu yüzden kuytu bir köşedeki ev genellikle asosyallik, kalabalık şehirdeki e vise sosyallik işaretidir.

Rüyada ev görmek ile ilgili diğer içerikler

Rüyada yeni ev görmek

Rüyada yeni ev bazen bir duruma karşı yeni bir bakış açısı ya da yaşam görüşü kazanmakla ilgilidir. Bir şey hakkında yeni bir düşünme şekli, bir fikir değişikliği hatta daha önce fark edemediğiniz bir şeyin farkına varmaktan dolayı artık olaya eskisi gibi bakmadığınız durumlarda rüyanızda yeni bir ev görebilirsiniz. Bu rüya belki de sizin için yeni bir yaşam tarzı ya da çok yeni bir fikrini sembolize ediyor da olabilir. Kimsenin aklına gelmemiş yeni bir projeyi bulduğunuzda da böyle bir rüya görebilirsiniz.

Rüyada yeni bir ev almak

Yeni bir ev aldığınız rüyalar benliğinizi ve zaman içindeki evriminizi nasıl evri geçirdiğinizi aşama aşama gösteren rüyalar olabilir. Bu rüya aracılığıyla bilinçsiz zihniniz kim olduğunuzu ya da nasıl bir insana dönüştüğünüzü size göstermeye çalışıyor olabilir. Belki de eski benliğinizi bırakıyor ya da büyük değişimlere uğruyor ya da yeni bir şeyin içine giriyor ve başkalaşıyorsunuz. Bu kimi zaman yeni bir kariyer, yeni bir iş ya da yeni bir ülkeye giriş olabilir. Fakat, bu sizin için o kadar büyük bir değişim ki benliğinizde de değişime yol açacak.

Rüyada terk edilmiş ev görmek

Rüyada terk edilmiş bir eve girmek rüya sahibinin zihinsel durumu hakkında çok fazla bilgi içerebilir. Rüyada çok eski, terk edilmiş bir ev rüya sahibinin hala eskiye bağlı olduğu, yenilikçi düşünemediği ya da eski çalışma sistemlerinin içinde kendini hapsettiği anlamına gelebilir. Yeni dünya düzeni içinde fakat eski dünyada hapsolmak, 20 sene öncesi gibi düşünmek ya da içinde bulunulan yenilikçi ortamı algılayamamak bazen bu tür rüyaları görmemize sebep olabilir. Bilinçsiz zihin aslında rüyamızda bize eski ve terk edilmiş bir ev inşa ederek dünyaya bakış açımızın içinde yaşadığımız dünya için “çok fazla eski” olduğunu göstermeye çalışmaktadır.

Rüyada kirli ev görmek

Kirli bir evin bir rüyada vurgulanması her zaman yaşamımızdaki olumsuz duygular ya da durumlardan kaynaklanır. Özellikle, rüyada pis bir evde dolanıyorsak belki de yaşamımızda kendimizi “pisliğe batmış” veya negatif bir duruma bulaşmış hissediyor olabiliriz. Bu tür rüyalar genellikle ilerlememizi engelleyen bazı sorunlardan kurtulmamız gerektiğini gösterir. Bu rüyaya göre yaşamınızda kesinlikle olumsuz bir şeyler var ve içten içe bu olumsuzlukları hissediyorsunuz. Eğer rüyada kendi arzunuzla bu kirli eve girdiyseniz bu olumsuzlukların farkında olduğunuz halde onlardan kurtulmak için hiçbir çaba sarfetmediğiniz anlamına gelir.

Rüyada evin yıkıldığını görmek

Rüyada ev yıkmak bazıları için kaderde bir vedalaşma noktasına varma alametidir. Fakat bu vedalaşma daima birileriyle yapacağımız vedalaşma değildir. Bu rüya bazen eski bir sistemle hatta eski dünya düzeniyle vedalaşma işaretidir. Yaşamınızda belki de bir değişim ve dönüşüm noktasındasınız fakat değişimin olabilmesi için eskinin tamamen yıkılıp yok edilmesi gerekiyor. Bu durum size tanıdık geliyor mu? Şu anda yaşamınızda yıkılıp yok olan ne var? bu yalnızca fiziksel boyutta yaşanıyor olmayabilir. Zihinsel olarak da yok olan birşeyler söz konusu olabilir. Belki de bazı fikir ya da düşüncelerinizle vedalaşıyor ve duygusal olarak değişim sürecine giriyorsunuz.

Rüyada evin yanması

Rüyada evin yanması bir değişim ve “yeni için eskiyi yakıp yok etme” metaforudur. Değişen dünyanın yaşam döngüleri içerisinde evren bazen bize yeni bir şey verebilmek için eskiyi tam anlamıyla yok etmemizi ister. Bu yüzden bu rüya her ne kadar bazıları için ürkütücü olsa da iyi bir işaret de olabilir. Yanıp yok olan eski sistemin yerine yenisi yakın zamanda gelecektir. Belki de kaderde burası bizim için bir şeylerle vedalaşma ve ayrışma noktası olabilir.

Rüyada evin tavanının çökmesi

Rüyada çatının çökmesi zihinsel temizliklerin, eski düşüncelerden kurtulup bunların yerine yeni düşüncelere sahip olmanın ve kendini geliştirmek için zihinsel yıkım yapmanın işareti olabilir. Bu rüya aynı zamanda mevcut yaşamınızdaki düşünme tarzınızı güncelleme ihtiyacınızı sembolize edebilir. Belki de bu güne kadar içinde bulunduğunuz kaosun tek sebebi düşünce tarzınızdı. Fakat, şimdi düşüncelerinizi dolayısıyla gerçekliğinizi değiştirmeye karar verdiniz.

Rüyada evin içinde kaybolmak

Rüyada büyük bir evde kaybolmak yaşamın size sunduğu bir yeniliği henüz kabul edememiş olmayı sembolize eder. Eskiyi terk etmiş ve yeni bir şeyin içine dalmışsınız fakat tam olarak neyin içine girdiğinizi algılayamıyorsunuz. Burada belki işler bir önceki sisteminizden daha farklı işliyor ve henüz adapte olma şansını yakalayamadınız. İçine yeni girdiğiniz bu ortamda yalnız hissediyor da olabilirsiniz. Özellikle de yeni bir evde tek başınıza kaybolduysanız bu anlam daha da keskinleşir.

Rüyada evi su basması

Rüyada su basmış bir ev kontrolden çıkma hissi ile bağlantılıdır. Fakat, ev rüyaları daima evin hangi bölümünde ne yaşandığına bakılarak yorumlanmalı. Örneğin, mutfak sağlığımızla ve geçimimizle ilgili konulara ışık tutar. Rüyada evin mutfağını su bastığını gördüyseniz bu rızkınızla ya da haneye giren alışverişin engellenmesiyle ilgili baskılayıcı bir durum işareti olabilir. Evin tavanı her zaman zihinsel aktivitelerimiz ve aklımızdan geçenlerle ilgilidir. Evin tavanının su bastığını gördüyseniz radikal fikir değişimlerine hazır olun.

Rüyada evi kalabalık görmek

Rüyalarımız bizimle sembolik bir dille konuşurken önce bir platform ve bu platformun oyuncuları olarak arketipler yaratır. Tıpkı rüyanızdaki ev platformu ve evin içindeki insanlar gibi. Kalabalık bir ev sembolü aslında zihnimizde çok fazla gereksiz fazlalık olduğuna işarettir. Manevi olarak, rüyadaki kalabalık ev iç dünyamızın derinliklerinde bize ağırlık yapan, bizi rahatsız eden fakat hiçbir faydası olmayan her şeyin sembolü olabilir. Bazen iç mücadelelerimiz, düşüncelerimiz ve bize ağırlık yapan her tür enerji. Fakat, kalabalık bir ev rüyası daima olumsuz değildir. Özellikle evdeki insanların sorunsuz davranışları, birbirleriyle olan iletişim ve uyumları ve mutlu olmaları halinde bu rüya sizin için bir sinerji ve grup çalışması sembolü de olabilir.

Rüyada evden ayrılmak

Evden ayrıldığımız rüyalar aynı zamanda zihinsel geçişler, değişimler ya da farklılaşmalar ile ilgili derin mesajlar getirebilir. Bir yaşam tarzının ya da durumun tam anlamıyla değişiyor olması, geçmişle bağlarımızı koparmak ya da sürüden ayrılan kuzu olmaya karar verdiğimizde rüyamızda evden ayrıldığımızı görürüz. Aslında rüyada ayrıldığımız ev yaşamımızda bizim için artık var olmayanların sembolüdür. Geçerliliğini yitirmiş bir meslek, eski ve demode olmuş yaşam tarzı ya da çalışma sistemleri ve artık bize hizmet etmeyen her şey bu rüyanın mesaj içeriği olabilir.

Rüyada ev temizlemek

Rüyada ev temizlemek yaşamınızla ilgili bir şeyleri değiştirme (örneğin hayatınıza çeki düzen verme) arzusuna değinir. Kirli bir evi temizliyor ve rüyanın sonunda tertemiz bir ev haline getiriyorsanız bu sizin için harika bir alamet olabilir. Yaşamınıza çeki düzen veriyor ve bir şeyleri artık kontrol altına alıyor olabilirsiniz. Hatta bu rüya bazen hayatınızdaki sıkıntısız bir dönemin başlangıcını ifade eden bir kutlama olabilir. Bazı sorunları ortadan kaldırıyor ve yaşamınıza girecek değişimlere yol açıyorsunuz.

Rüyada ev satmak

Ev satma rüyaları vedalaşma rüyalarıdır. Geçmişle olan bağlarımızı kopardığımızda ve bir şeyi artık salıvermeye karar verdiğimizde bu tür rüyaları görürüz. Bu rüyalar sembolik olarak öze dönüşün tam tersi olay yavaş yavaş özümüzden ya da eski sistemlerden uzaklaşacağımız bir evreye girişi temsil ediyor da olabilir. Aslında sattığımız ev geçmişte sahip olup bugün sahip olmaktan vazgeçtiklerimizi temsil etmektedir. Yeni bir sisteme ya da düzene giriş yaptığımızda bu rüyayı görebiliriz.

Rüyada eski evine taşınmak

Rüyadaki sembolik eski evimiz aynı zamanda yeni bir aşamaya geçebilmek için bizim tarafımızdan yıkılması ve yok edilmesi gereken “eski sistem” metaforudur. Eskiye olan bağlarınız ve eski olanı bırakamamanız yüzünden evrenin size sunduğu “yeniyi” kabul edemiyor olabilirsiniz. Özellikle de rüyanızda içinde dolandığınız eski eviniz çok kasvetli ya da karanlık olması durumunda bu anlam daha da güçlenir. Kendinizi bir türlü içinen çıkaramadığınız “eski sistem” içerisinde bilinçsiz bir şekilde hapsetmiş olabilirsiniz.

Rüyada eski ev görmek

Sigmund Freud’a göre ev benliği aynı zamanda dünya içerisindeki “kendi kişiliğimiz” algısıdır. Bir insanın rüyasındaki sembolik evi ne durumdaysa kendini o durumda algılamaktadır. Dolayısıyla, eski ve kırık dökük bir ev bazen yaşlı ya da bakımsız hissetmek ile ilişkili olabilir. Sigmund Freud ve birçok psikanalist rüyadaki evin sokaktaki durumunun aslında kişinin toplum içindeki durumunu yansıttığına inanmışlardır. Sokağa göre oldukça fazla eski bir ev yeni dünyada eskiye bağlı kalmak ya da kendini eskiye bağlı hissetmekle ilgilidir.

Rüyada büyük bir ev görmek

Rüyadaki evler aynı zamanda yaşamda yeni bir aşamaya giriş metaforları olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden bir rüyada bir evin büyüklüğünü vurgulanması yeni ve çok büyük bir şeyin içine giriş içinde olduğumuzun habercisidir. Duygusal olarak daha olgunlaşıyor ya da artık daha fazlasını istiyor da olabilirsiniz. Bununla beraber, rüyada evin dışında kalmak reddedilme ve güvensiz hissetme anlamına gelir. Örneğin, bir ilişkiye tam anlamıyla başlayamama, partnerin evlilik arzusu içinde olmaması gibi durumlarda rüyada bir evin içine giremediğimizi görebiliriz.

Rüyada boş ev görmek

Rüyalarımız bizimle arketipler ve semboller diliyle konuşurken karşımıza en sık çıkardığı sembollerden biri ev sembolüdür. Rüyadaki arketipler (oyuncular) yaşamımızdaki olaylara ışık tutar ve bizim için “ne” sorusuna cevap verirler. Rüyada evler ise bizim için “nerede” (yaşamın hangi alanında) neler olup bittiği ile ilgili derin bilgiler içerirler. Boş bir ev rüyası sahip olmadığımız, içimizdeki boşluklar ya da yaşamda ilgilenmediğimiz (üzerinde durarak geliştirmediğimiz) yönlerimize ışık tutarlar.

Rüyada evi böceklerin basması

Rüyada böcekler iç bilincimizle ilişkilendirilir. Bu rahatsız edici küçük sürüngenler rüyamıza bize bir şeylerin yolunda olmadığını hatırlatmak amacıyla girerler. Eğer rüyanızda evi böceklerin bastığını görüyorsanız sizin için artık değişim zamanı geldiğini anlamalısınız.

Rüyada eve kedi girmesi

Evde kedi gördüğümüz rüyalar daima “davetsiz misafir” metaforlarıdır. Fakat rüyalar aleminde “misafir” olarak adlandırılan şey her zaman bir bireye işaret etmez. Beklenmedik anda yaşamımıza giren bir olay da sembolik alemde davetsiz bir misafirdir.

Rüyada evde dinazor görmek

Bazen dinazor gördüğümüz rüyalar kendimizi savunma ihtiyacına değinirler. Kişisel alanınızın bilincindesiniz. Neyin size ait olduğunu ve neyin olmadığını biliyorsunuz. Size ait olan bir alanda istemediğiniz biri ya da birileri mi dolanıyor? O halde rüyanızda evde bir dinazor görebilirsiniz. Örneğin, işinizin ehlisiniz ve alanınızda bir numarasınız.

Rüyada evde yılan görmek

Sembolik olarak, bir davetsiz misafir (yılan) varlığı istenmeyen bir yerde bulunanı temsil eder. Fakat bu her zaman bir kişiye işaret etmek zorunda değildir. İstenmeyen misafir genellike bir rakip ya da düşmanın varlığı olabileceği gibi bazen yaşamımızda bulunmasından rahatsız olduğumuz bir sorundur.

Rüyada evin duvarlarının yıkılması

Evin duvarlarının yıkıldığını gördüğümüz rüyalar bize yaşamda ilerlemenin en iyi yolunun bir yapının kendi kendini imha etmesine izin vermek olduğunu hatırlatırlar. Değişime direnmektense değişimin yaşamınıza girmesine izin verin, hatta sizden bir şeyleri alıp götürmesine de. Değişim her ne kadar ansızın kapıyı çalsa ve acı verici olsa da döngüsel bir gerekliliktir. Bu yıkıma yalnızca teslim olun ve yıkımın olmaması için direnmeyin. Evren sizden aldığının yerine size yenisini mutlaka verecektir.

Rüyada evde vahşi hayvan görmek

Sembolik olarak, bir davetsiz misafir (vahşi hayvan) varlığı istenmeyen bir yerde bulunanı temsil eder. Fakat bu her zaman bir kişiye işaret etmek zorunda değildir. İstenmeyen misafir genellike bir rakip ya da düşmanın varlığı olabileceği gibi bazen yaşamımızda bulunmasından rahatsız olduğumuz bir sorundur. Örneğin, işsizlik sorunu rüyamıza evde dolanan bir vahşi hayvan olarak girebilir mi? Cevap: evet. Hatta maddi sorunlarımız bile, bu sorunlar hanemizi ya da özelimizi rahatsız ettiği sürece rüyalarımıza bir vahşi hayvan kılığında girebilirler.

Rüyada eve hapsedilmek

Rüyada hapsolduğumuz ev ve evin duvarları yaşam yolculuğumuzda bizi engellemek için stratejik olarak örülmüş manevi duvarları sembolize eder. Kendinizi tuzağa düşmüş ve madur olmuş mu hissediyorsunuz? Peki bu tuzakları sizin için kim ya da kimler inşa etti? Yaşamınızı zorlaştıran birileri mi var yoksa yaşamınızı zorlaştıran yalnızca düşünceleriniz ve inançlarınız mı?

Rüyada evde örümcek görmek

Evde örümcek gördüğümüz rüyalar hane içindeki negatif enerji, sorunlar ve arzu edilmeyen durumlar metaforudur. Bu rüyaları genellikle özel hayatımızda ya da hane içinde bizi rahatsız eden bir durum yaşadığımızda görürüz. Bilinçaltımızın yaşamımızdan çıkarmak istediğimiz her şeyi bize örümcek, fare ya da sevmediğimiz bir şey kılığına sokarak gösterir.

Rüyada evde timsah görmek

Sembolik olarak, bir davetsiz misafir (timsah) varlığı istenmeyen bir yerde bulunanı temsil eder. Fakat bu her zaman bir kişiye işaret etmek zorunda değildir. İstenmeyen misafir genellike bir rakip ya da düşmanın varlığı olabileceği gibi bazen yaşamımızda bulunmasından rahatsız olduğumuz bir sorundur.

Rüyada evde haşere görmek

Rüyadaki haşere dolanarak size rahatsız eden her şeyi. Bu rüyayı gördüyseniz kendinize sormalısınız: bana ait olduğunu bildiğim alan nedir? Bu sorunun cevabı çok ilginç olmasına ragmen iş ya da aşk hayatına yönelik olabilir. İşinizi çok iyi yaptığınızdan eminseniz alana hakim olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Rüyada evin yıkılması

Rüyada yıkılan ev aslında bizim metaforik evimizdir ve geçmişte kendimiz için inşa ettiklerimizin sembolüdür. Evin durumu yaşamda kendimizi nasıl gördüğümüzü, duvarları ise kendimizi dış tehlikelere karşı ne kadar korunmalı hissettiğimizi gösterir.

Rüyada evin yolunu kaybetmek

Rüyada evin yolunu kaybettiğimizi görmek mevcut yaşam durumunuzla gerçek doğanız arasındaki kopukluğu sembolize eder. Bir şekilde arzu ettiğiniz sonuçları almıyorsunuz fakat bu durumun sebebinden siz de emin değilsiniz. Kendi rotanızı çizmiş olabilirsiniz, planlarınız ve hayalleriniz de olabilir.

Rüyada evde sıçan görmek

Rüyada evdeki sıçan fiziksel, ruhsal ya da manevi alanımızı işgal eden bir kişi ya da durumu temsil eder. Özgürlüğünüze müdahale eden biri, sizi sürekli rahatsız eden biri olabileceği gibi rüyanızdaki sıçan belki de bir türlü aklınızdan atamadığınız bir sorundur. Bu sorunla uğraşmaktan (sıçanı kovalamaktan) dolayı yaşamın diğer alanlarıyla ilgilenemiyor olabilirsiniz.

Rüyada evin yolunu aramak

Jung yorumculuğuna göre içgüdüsel doğanız otantik bir yaşam sürdürmek için doğuştan gelen bir dürtüdür. Bu içgüdüsel doğadan ayrıldığınızda anksiyete, depresyon hatta fiziksel hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Kaybolma rüyaları da bilinçaltından gelen “içgüdüsel doğadan ayrılma” metaforudur.

Rüyada evde fare görmek

Bazen rüyada evdeki fare fiziksel, ruhsal ya da manevi alanımızı işgal eden bir kişi ya da durumu temsil eder. Özgürlüğünüze müdahale eden biri, sizi sürekli rahatsız eden biri olabileceği gibi rüyanızdaki fare belki de bir türlü aklınızdan atamadığınız bir sorundur. Bu sorunla uğraşmaktan (fareyi kovalamaktan) dolayı yaşamın diğer alanlarıyla ilgilenemiyor olabilirsiniz.

Rüyada evde köpek görmek

Bazen rüyada evdeki köpek fiziksel, ruhsal ya da manevi alanımızı işgal eden bir kişi ya da durumu temsil eder. Özgürlüğünüze müdahale eden biri, sizi sürekli rahatsız eden biri olabileceği gibi rüyanızdaki köpek belki de bir türlü aklınızdan atamadığınız bir sorundur.

Rüyada evi bulamamak

Rüyada kaybolmuş kişi kendi derinliğinin dışında ve istemediği bir durumda bulunan kişidir. Ev ise onun konfor alanı ve alışık olduğu mekanı temsil eder. Bu yüzden evi aradığımız rüyalar aslında tekrar konfor alanımıza dönme arzusu içinde olduğumuzu gösterirler.

Rüyada evde kertenkele görmek

Evde kertenkele gördüğümüz rüyalar hane içindeki negatif enerji, sorunlar ve arzu edilmeyen durumlar metaforudur. Bu rüyaları genellikle özel hayatımızda ya da hane içinde bizi rahatsız eden bir durum yaşadığımızda görürüz. Bilinçaltımızın yaşamımızdan çıkarmak istediğimiz her şeyi bize kertenkele, böcek ya da sevmediğimiz bir şey kılığına sokarak gösterir.

Rüyada eve dönememek

Evi aradığımız rüyalar aslında tekrar konfor alanımıza dönme arzusu içinde olduğumuzu gösterirler. Normal bir sürecin anormalleşmesinden sonra tekrar süreci eski haline döndürmek isteyen biri rüyasında kendini evini arıyorken bulabilir.

Rüyada evde böcek görmek

Sembolik olarak, bir davetsiz misafir (böcek) varlığı istenmeyen bir yerde bulunanı temsil eder. Fakat bu her zaman bir kişiye işaret etmek zorunda değildir. İstenmeyen misafir genellike bir rakip ya da düşmanın varlığı olabileceği gibi bazen yaşamımızda bulunmasından rahatsız olduğumuz bir sorundur.

Rüyada evde pitbull görmek

Bazen pitbull gördüğümüz rüyalar kendimizi savunma ihtiyacına değinirler. Kişisel alanınızın bilincindesiniz. Neyin size ait olduğunu ve neyin olmadığını biliyorsunuz. Size ai tolan bir alanda istemediğiniz biri ya da birileri mi dolanıyor? O halde rüyanızda evde bir pitbull görebilirsiniz. Örneğin ...

Rüyada evi aramak

Evi aradığımız rüyalar konfor alanına geri dönüş arayışı metaforlarıdır. Rüyada evin uzaklarında olmak aslında alışık olmadık bir durum içinde olmak ya da konfor alanından uzaklaşmak sembolüdür. Evine geri dönmek isteyen kişi gerçekte her şeyi normale döndürmek ya da “eskisi gibi olmak” isteyen kişidir.

Rüyada eve hırsız girdiğini görmek

Hırsızın altını çizdiği “davetsiz misafir” metaforu gerçek anlamda davetsiz bir misafir ya da istenmeyen bir duruma da işaret edebilir. Bir başka deyişle bizi ruhsal ve zihinsel boyutta rahatsız eden her şey rüyamıza bir hırsız kılığında girebilir.

Rüyada evde aslan görmek

Rüyada evde aslan bir “davetsiz misafir” metaforu olarak karşımıza çıkar. Evimiz kutsal alanımız, duvarlar ise dış tehlikelere karşı kendimizi nasıl savunduğumuzu gösterir. Rüyada evdeki aslan kutsal alanımızın işgal edildiğini ya da hoşnut olmadığımız bir şeylerin artık kırmızı çizgilerimizi de geçtiğini gösterir.

Rüyada depremde evin yıkılması

Rüyada depremde yıkılan bir ev bazen kendimiz için inşa ettiğimiz eski düşünce sistemleri, zihinsel ya da ruhsal durumumuzun artık kendi kendini imha edeceği bir noktaya vardığımızı sembolize eder. Bir başka deyişle, değişime ve dönüşüme uğruyorsunuz.

Rüyada ev görmek

Rüyada ev kişinin kendi beyninde kendi için kurmuş olduğu dünyadır. Rüyada evin içinde bulunmak aslında hayatın merkezine dalmaktır. Kişi kendi için önemli olan şeyleri ya da kişileri ...

Yorumlar:

bottom of page