top of page

Rüyada mezarlık görmek

açık mezar.png

Mesajları:

 • Son

 • Bitiş

 • Fırsat

 • Açılış

 • Matem

 • Hüzün

 • Ayrılık

 • Yenilik

 • Ayrışma

 • Arınmak

 • Kurtulmak

 • Yenilenme

 • Vedalaşma

 • Sonlandırmak

 • Manevi temizlik

Rüyada mezarlık görmek ne anlama gelir?

Genellikle siyah tonlarında olan ölüm ve mezarlık rüyaları oldukça ürkütücü olmalarına rağmen rüyaların sembolik ifadesiyle yalnızca yaşamımızda kapanmış olmasına rağmen zihnimizde açık tutulan sayfalara atıfta bulunurlar. Bu rüyalar bir şeyin bittiğini adeta bize hatırlatırcasına görülürler. Fakat korkmayın, bu rüyaların vurguladığı ölüm yalnızca bir metafor. Özellikle rüyanızda sürekli mezarlık görüyorsanız artık bir şeyin yaşamınızda sona erdiğini anlamalısınız. Bu rüyayı sürekli gören kendine şu soruyu sormalıdır: yaşamımda bittiğini kabullenemediğim şey nedir?

Mezarlık gördüğümüz rüyalar fosilleşmiş alışkanlıklarımızı, yaşamımıza artık hizmet etmeyenleri ve vedalaşmamız gerekenleri sembolize eder. Bir şey belki de güncelliğini yitirdi ya da artık sizin için “ölü” sayılacak kadar bitmiş. Belki de bu bir meslek ya da bakış açısı. Bir zamanlar vardı ama şimdi yok. Değişen, gelişen ve güncellenen bir dünya içinde bir zamanlar çok güncel ya da insanların gözdesi olan her şey bir gün insanların gözünden düşebilir. Meslek dalları bile buna dahil. Eskiden çok kazandıran bir meslek değişen ve güncellenen dünyada geçerliliğini yitirmiş olabilir. Tüm bunlar size bir şeyi hatırlatıyor mu? Eğer cevabınız evet ise mezarlık rüyası aklınıza gelen şeyi temsil ediyor.

Mezarlık rüyaları özellikle çok kasvetli ya da karanlık bir şekilde belirdiğinde bilinçsiz zihnimizin bize getirdiği “artık onunla vedalaş” mesajı olabilir. Bir şey bitmiş (ölmüş) ve artık fiziksel boyutta geçerliliği yok, fakat bir şekilde zihninizde hala var olmaya devam ediyorsa rüyanızda sürekli mezarlık görebilirsiniz. Belki bakış açınız, çalışma tarzınız, mesleki değerleriniz hatta biten bir ilişki bile söz konusu olabilir. Tek kabullenmeniz gereken artık onun var olmadığı. Eğer söz konusu geçerliliğini yitirmiş bir meslekse kariyer değişimi vakti gelmiş. Size artık hizmet etmeyen bir düşünce tarzı ya da davranış ise bu davranışlar hayatınızın bir yönünü çok uzun süre kontrol etti ve şimdi onları yaşamınızdan çıkarma vakti.

Hepimizin yaşamında ertelenen vedalaşmalar vardır. Rüyaların sembolik dili bize artık yaşamda bir kapıyı yeni bir kapıyı açmak uğruna kapatmayı önerdiğinde genellikle mezarlık, ölüm ya da iskeletli rüyaları görebiliriz. Bu aslında yaşamınızda “öldürmeniz gereken” bir şeylerin olduğunun yalnızca hatırlatıcısıdır. Kötü alışkanlıklarınız olabilir hatta size faydasız bir arkadaş grubuna takılmış olabilirsiniz ya da iş bulmanın artık imkansız olduğu geçerliliğini tamamen yitirmiş bir mesleğin kurbanı olarak geleceğin işsiz adayı olabilirsiniz. Eğer rüyanızda mezarlık gördüyseniz sizin için değişim zamanı! Neyi yaşamınızdan çıkarmanız gerektiğini görmeye çalışın.

Mezarlık rüyaları bazen ruhunuzun karanlık gecesini bitirmekle ilgilidir. Bu rüyalar karanlığın sonunu da temsil eder. Bir şey yaşadınız ve artık bitti. Sonunda sevgi ve ışık dolu bir döneme gireceksiniz. Fakat bundan önce artık bir şeylerin bittiğini kabullenme evresinden geçmeniz gerekiyor. Yeni bir kapıdan geçmek için başka bir kapıdan çıkış yapmanız gerekiyor. Her ne yaşamış olursanız olun yaralarınız iyileşecek ve daha dolu bir döneme gireceksiniz. Belki de burası tünelin içindeki son karanlık.

mezar taşı.png

Rüyada mezarlık görmek aynı zamanda geçmişi geride bırakmaya davettir. Geçmişi geride bırakmanız ve yeni fırsatları ve olasılıkları kucaklamaya hazır olarak bir şeylerle yolları ayırmanız gerekir. Geçmişi bırakmak zor olabilir, fakat bu ayrılık size yenilenme ve dönüşüm vadediyor. Bu gerekli sonlara direnirseniz, hem duygusal hem de fiziksel olarak kısır döngüde takılıp 

kalacaksınız. Acı veriyor olsa bile bir şeyin avuçlarınızdan kayıp gitmesine izin vermelisiniz. Çünkü bu sizin için faydalı olacak.

Tarotun semboller dilinde mezarlık ve ölümü anlatan en iyi kart Büyük Arkana Serisindeki Ölüm kartıdır. Bu kartın hikayesine göre ölüm kartı siyah zırh giymiş, beyaz bir ata binen bir iskelet olan ölüm elçisini gösterir. İskelet, bedenin yaşam onu ​​terk ettikten sonra uzun süre hayatta kalan kısmını temsil eder. Zırh yenilmezliği sembolize ediyor olsa bile ölüm ne olursa olsun herkes için gelecek. Kartın koyu rengi yas ve gizem iken, at saflığın rengidir ve güç ile hareket eder. Bu semboller birlikte yorumlandığında, ölümün sadece hayatın sonuyla ilgili olmadığını ortaya çıkar. Ölüm, sonlar ve başlangıçlar, doğum ve yeniden doğuş, değişim ve dönüşümle ilgilidir. Ölümde güzellik vardır ve bu hayatta olmanın doğal bir parçasıdır.

Rüyada mezarlık görmek ile ilgili diğer içerikler

Rüyada açık mezar görmek

Mezarlık gördüğümüz tüm rüyalar aynı zamanda ölüm, yeniden doğuş, reenkarnasyon ve bir döngünün tamamlanması metaforlarıdır. Mezarlıklar bize “bu iş buraya kadar” mesajını getirirler. Çünkü, mezarlıktan sonrası yeni bir yaşam, yeni bir başlangıç ve yeni bir boyuttur. Açık mezarlık ise bu yeni yaşama yapılan bir davetiyedir.

Rüyada mezarlıktan geçmek

Rüyadaki mezarlık bazen bizi konfor alanımızdan uzaklaşmaya davet eden bir metafor olarak karşımıza çıkar. Evren bazen bize içinde bulunduğumuz bir durumu terk etme fırsatı sunar. Bu durumlarda rüyamızda mezarlık görebiliriz. Bilindik olanla (mezarlığın bizim bulunduğumuz tarafında) kalmak daima bizim konfor alanının içinde dolanma arzumuzu temsil eder.

Rüyada mezar taşı görmek

Rüyada mezar taşı “kalıcılık” ya da “ölümsüzlük” kavramlarıyla ilgilidir. Rüya sahibinin hayatında bitmiş ve son bulmuş bazı durumların bugüne yansıyan etkileri, hatıraları ya da bıraktığı miraslarla ilgilidir ...

Rüyada mezarlık görmek

Mezarlık rüyaları bize matem, kötümserlik, ölüm ya da yok oluş korkusu, huzursuzluk ve karamsarlık gibi negatif duyguları anımsatır. Bu rüyayı görenin bazı korkuları vardır ve bu korkularla yüzleşmeye gider.

Rüyada mezar görmek

Rüyada mezar sembolik ölüm, yok oluş ve eski olanla vedalaşmayla ilgilidir. Bu rüyayı gören kişi geçmişe set çekmekle beraber artık bir bitişi tam anlamıyla kabullenmiştir. Bu rüya kişi için kullanılmaz hale gelmiş, eskimiş ya da demode olmuş ...

Yorumlar:

bottom of page