top of page

Rüyada ablayı öldürmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Bitirmek

 • Kurtulmak

 • Galip olmak

 • Engel aşmak

 • Tamamlamak

 • Sonlandırmak

 • Farkına varmak

 • Sorunu çözmek

 • Bertaraf etmek

 • Sınav kazanmak

 • Rafa kaldırmak

 • Uyandırılma çağrısı

Rüyada ablayı öldürdüğünü görmek ne anlama gelir?

Rüyalar aleminde öldürme eylemi aslında sonlandırma eylemidir. Rüyada ablayı ya da bir yakınımızı öldürmek yeni başlangıçlar ve yaşamda değişikliğin sembolüdür. Rüyalardaki ölüm algısı fiziksel yaşamdaki ölümden oldukça farklı olarak, öldürülen kişi ya da kendi yaşamımızla ilgili bir bitiş çizgisine kesin ve net bir şekilde varmakla ilgilidir. Rüyasında ablasını ya da bir yakınını öldüren kişi aslında bir işi sonlandırır ya da en azından sonlandırmaya oldukça yakındır. Rüyada ölümün sembolik anlamını tam olarak algılayabilmenin en güzel yolu Tarotun Ölüm kartına bir göz atmaktır.


Rüyalardaki sembolik ölüm algısı Doğu ve Batı kültürlerinde oldukça farklıdır. Genellikle, batı ölümü kesin bir sonuç ve başarısızlık olarak görür. Aksine, doğuda yeniden doğuş veya sonsuz yaşam döngüsünde bir sonraki adım olarak (maddi sefalet ve zihinsel acıdan kurtulma ve kurtarma) sıklıkla daha geniş perspektifin bir parçası olarak kabul edilir. Bu yüzden bu tip rüyaların yorumlanabilmesi için kişinin içinde yaşadığı topluma ve ölüm algısına bakılmalı. Ablanızı öldürdüğünüzde ne hissettiniz? Temel bir rahatlama mı yoksa pişmanlık mı? Rüyanın yorumu hissettiğiniz duyguya bakılarak yapılmalı.

Rüyada ablayı öldürdüğünü görmek

Bazen abla ya da sevdiğimiz birini öldürdüğümüz rüyalar hiç tahmin edemeyeceğimiz şekilde hiçbir şeyin sonsuza dek sürmemesi gerçeğiyle “uzlaşma” olabilir. Ablasını öldüren kişi aslında günlük yaşamında belki ablasıyla uzlaşır ya da kimbilir ablasıyla ilgili bir meselede biriyle uzlaşabilir. Hatta rüyadaki ablanın yalnızca bir arketip olduğunu düşünürsek bu rüyanın sahibi ablasıyla hiç alakasız olan bir konuda başka biriyle de uzlaşarak bir sorunu rafa kaldırabilir. Birinin ölümüyle sonuçlanan rüyalarda kullanılan anlam vücudun gerçek ölümü ile bağlantılı değildir, ancak değişimin ve yeni başlangıcın sembolüdür. Bu nedenle, ölüm hayaliniz tam anlamıyla alınmamalıdır.


Rüyada ablayı öldürmek çok farklı şekillerde de yorumlanabilir fakat bundan önce bu rüyanın bazı ayrıntılarına bakılması gerekir. Ölüm ani veya yavaş mı? Çok hızlı olaylar zincirinin ortasında ablanızı bir anda öldürüp bu olayları yavaşlatıyor muydunuz? Ölümün oluş şekli elbette rüyanın yorumunu etkiler. Hızlı bir ölüm genellikle ani sonuçlar ya da düşünmeden verilen ani kararlarınn işaretçisi olabilir. Yavaş ve acılı ölüm gördüğümüz rüyalar ise genellikle zorlandığımız değişimleri sembolize ederler.

Rüyada ablayı öldürmek aynı zamanda bu ölümden sonra hissedilen duyguya bakılarak da yorumlanmalı. Ablanızı öldürdükten sonra ne hissettiniz? Rahatlama mı pişmanlık mı? Eğer rahatlama hissettiyseniz bu kesinlikle iyi haber. Bir sorunu çözecek ve rafa kaldıracaksınız. Fakat pişmanlık hissettiyseniz geri dönüşü olmayan bir başlangıç yaptığınız için gerçek yaşamınızda da pişmanlık duyabilirsiniz. Genellikle ablasını öldürüp pişman olan kişi yaşamında sonlandırdığı bir şeye kendi eseriymiş gibi bakar ve pişmanlık duyar.


Ölümle ilgili rüyalar aynı zamanda dönüşümün sembolüdür. Bilinçsizce geçmişi geride bırakmak ve baştan başlamak istersiniz (yeni ilişki, iş, yaşam…) Bu istek mecazi olarak ölüm, fiziksel bedenin nihai sonu olarak ifade edilir. Rüyasında ölen ya da ablasını veya sevdiği birini öldüren kişi bu döngünün artık sonuna geldiğini hissetmektedir. Aynı zamanda geçmişteki bağlardan kopma sembolüdür. Bu şekilde kötü alışkanlıklarınızdan, geçmişin kötü kararlarından, kötü karakter özelliklerinden vb. Kurtulabilirsiniz ve yeni varlık olarak yeniden doğabilirsiniz.

Ölümle ilgili rüyalar yaşam değişikliği için semboliktir. Eski filozof Heraclitus, aynı nehre iki kez adım atamayacağınızı söyler. Çünkü size farklı sular akacak. Yeni sulara geçebilmek için eski suların terk edilmesi gerekir. Bu rüyanın mesajının özü dünyanın sürekli değişmekte olduğudur. Öldürdüğümüz ablamız ya da yakınımız aslında yaşam yolculuğumuzda bagajımızdan çıkardığımız ve hafiflettiğimiz yüklerimizi sembolize eder. Bu ana kadar yola bir şeyle (ablanızla) devam ediyordunuz. Bu noktadan sonrası onsuz olacak. Burada ablanız yalnızca bir arketiptir. Sizin için neyi ifade ettiğini anlarsanız aslında neyle vedalaştığınız mesajını da alırsınız.


Simyada, bazı Jungcular tarafından ve özellikle analist Edward F.Edinger'in klasik Jung simya metninde, Anatomy of the Psyche: Alchemical Symbolism in Psychotherapy tarafından ayrıntılı olarak anlatılan bir dizi psikolojik aşama vardır. Jung’un bilinçdışı psişede mevcut olan pek çok imgenin bazılarını haritalama ve kategorize etme girişimi olan simya sürecinin aşamalarından biri ölümcüllük aşamasıdır ve bu makalenin özel konusu budur. Edinger (1985), ölümün kelimenin tam anlamıyla "öldürmek" anlamına geldiğini ve ölüm deneyimine atıfta bulunduğunu söylemiştir.

Bununla birlikte, bu karanlık görüntüler genellikle olumlu olanlara - büyüme, diriliş, yeniden doğuş - götürür, ancak utanmanın ayırt edici özelliği siyah renktir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page