top of page

Rüyada açık mezar görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Son

 • Bitiş

 • Milat

 • Ayrılık

 • Esaret

 • Yalnızlık

 • Değişim

 • Tükenmek

 • Vedalaşma

 • Enerji yitimi

 • Çıkmaz sokak

 • Sonun başlangıcı

 • Kaynakların tükenmesi

Rüyada açık mezar görmek ne anlama gelir?

Mezarlık gördüğümüz tüm rüyalar aynı zamanda ölüm, yeniden doğuş, reenkarnasyon ve bir döngünün tamamlanması metaforlarıdır. Mezarlıklar bize “bu iş buraya kadar” mesajını getirirler. Çünkü, mezarlıktan sonrası yeni bir yaşam, yeni bir başlangıç ve yeni bir boyuttur. Açık mezarlık ise bu yeni yaşama yapılan bir davetiyedir.


Açık mezar gördüğümüz rüyalar bir sonraki boyuta ya da aşamaya geçiş için bize sunulan çağrı metaforlarıdır. Bir başka deyişle, bu rüyalar yaşam yolculuğumuzda bir sürecin sonu ile başka bir sürecin başladığı noktaya vardığımızı gösterirler. Aslında rüyadaki açık mezar bize bu yeni başlangıcı yapabilmek için bir şeyi “mezara gömme” gereksiniminin altını çizerler.

Rüyada bir mezarın açık olduğunu görmek

Yaşam yolculuğumuzda bazen değişim ve dönüşümler geçiririz. Yeni bir şeyi almak için eski olanla vedalaşma noktasına sıkça geliriz. Açık mezar gördüğümüz rüyalar da bize artık “gömmemiz” gereken bir şeyler olduğunu hatırlatan rüyalardır. Bu rüyayı gören kişi uyandığında kendine şu soruyu sormalı: “ne ile vedalaşmam benim için hayırlıdır?” Yaşamımızda çöpe atılması gereken ya da bize yük olan bir şeyleri salıvereceğimiz bir noktaya vardığımızı bu rüyalar bize hatırlatır.


Rüyada açık mezar görmek bazen ilerlemenin ve değişimin habercisidir. Fakat, bir davranışın ya da alışkanlığın tam bu noktada bitirilmesi isteniyor. Şu anda kaderde bulunduğunuz nokta bir şeyi bırakma ya da üzerinizden atma noktası olmalı. Bu kesinlikle artık size hizmet etmeyen fakat taşıdığınız sürece ağırlık yapan bir şey. Belki aklınızdan çıkaramadığınız eski sevgiliniz ya da içine hapsolduğunuz ve yaşamınızı kötürüm bırakan çekirdek düşünceleriniz ya da alışkanlıklarınız. Ne olduğunu sizden başkası bilemez. Onunla hemen burada vedalaşın, onu mezara gömün ve yaşamınıza onsuz devam edin! Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Açık mezar gördüğümüz rüyalar en karanlık duygularımızı ve korkularımızı yansıtabilir. Maneviyatınıza göre öbür tarafta olanlar çoğunlukla "bilinmeyen" olarak algılanır. Bizim bulunduğumuz tarafın dışındakiler, bizim için açılan kapılar ya da yapılan tüm çağrılar rüyamızda bir açık mezar olarak belirebilir. Tüm dört kenarlı ve köşeli semboller rüya tabirlerinde aynı zamanda yeni bir kapıdır. Açık bir mezar da daima diğer tarafa yapılan bir çağrıyı sembolize edebilir. Rüyanızda açık bir mezar gördükten sonra başka bir şirketten iş görüşmesine çağırılabilirsiniz. Aslında rüyanızdaki açık mezar “diğer tarafa geçiş kapısı” metaforudur.


Açık mezar rüyaları eski devirlerden beri gizemli rüyalar kategorisinde görülmüştür ve ruhlar alemiyle bağlantılı rüyalar olarak sayılmışlardır. Her ne kadar tüm yorumcular bu konuda hemfikir olmasa da açık mezar gördüğümüz rüyalar bazıları tarafından ölmüş kişilerle ilgili hala kapanmamış “açık bırakılmış” mesele olarak görülür. Bu rüyayı gördükten sonra vefat etmiş bir kimsenin bir işi tekrar gündeme gelebilir ya da vefat etmiş bir kişini mirasıyla ilgili bazı konular konuşulabilir.


Rüyadaki açık mezar bazıları için diğer tarafa geçiş ya da yeni bir başlangıç adına ilerlemek için mükemmel bir zaman olduğuna işaret edebilir. Bir kapı sizin için belki de ardına kadar açık fakat o kapıdan geçebilmek için bir şeyi sonlandırmanız isteniyor. Bazı potansiyeller var ve tohumları ekmek için en uygun zaman diliminde olabilirsiniz. Fakat, rüyadan aldığınız enerji de çok önemli. Açık mezarın (sizin için açılmış kapının) ardında ne vardı? Eğer zifiri karanlık ise diğer taraf tam anlamıyla “bilinmezlik”. Mezarın içinde sizi hiçbir şekilde ürkütmeyen fakat sizde pozitif duygular uyandıran bir şeyler varsa artık sizin için açılmış olan bu kapıdan geçmenin zamanı geldiğini anlamalısınız.


Eğer açık mezar rüyanız sizde kasvetli duygular uyandırdıysa bilmelisiniz ki artık kaçınılmaz sona gelmişsiniz. Bir şeylerin bitmemesi için çırpınmak faydasız, yalnızca çektiğiniz acıyı arttıracak. Artık bir şeylerle vedalaşmak zorunda olduğunuzu anlayın. Bu rüyayı gördüyseniz bir şey aniden bitebilir ya da biriyle iletişiminiz ani bir şekilde kopabilir. Bu birdenbire olduğundan dünyanızı sarsabilir de. Şok edici bir kayıp yaşayabilirsiniz. Bunu belki de beklemiyordunuz fakat oldu. Şimdi, yapmanız gereken sadece bu kaybı kabullenmek ve yolunuza devam etmek.
Rüyanızı yazın:

bottom of page