top of page

Rüyada adam öldürmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Bitirmek

 • Ayrılmak

 • Pişmanlık

 • Tüketmek

 • Vazgeçmek

 • Sonlandırmak

 • Enerji yitimi

 • Çıkmaz sokak

 • Tepilen fırsatlar

 • Haddini aşmak

 • Bir engeli aşmak

 • Sonun başlangıcı

 • Paranın tüketmek

 • Geçmişe set çekmek

 • Hayatından çıkarmak

 • Kaynakları tüketmek

 • Bir sürecin sonuna gelmek

 • Bir tehdidi ortadan kaldırmak

Rüyada adam öldürmek ne anlama gelir?

Rüyada adam öldürmek bilinçaltımızdaki “yok etme” dürtüsünün temsilcisidir. Bu rüyadaki yok ediş teması bazen bir sorunun bertaraf edilmesi, bir düşmanı yenmek ya da bir süreci sonlandırmak gibi durumları temsil edebilir. Öldürülen kişi, aslında rüya sahibi için bir daha karşılaşılmayacak, kesin ve net bir şekilde ortadan kaldırılmış bir tehdidin sembolüdür. Kısacası, rüyasında birini öldüren bir durumla ya da biriyle bir daha karşılaşmayacak olmanın bilincindedir.


Rüyada adam öldürmek aynı zamanda güç kullanmak ve bu gücü kullanarak başka birinin yaşamında bir sayfayı kapatma anlamı da içerir. Adam öldürdüğümüz rüyalarda daima rüya sahibi ve öldürülen adam olmak üzere iki farklı taraf bulunur. Dolayısıyla, rüya sahibi bir süreci ya da sayfayı kapattığını düşündüğü gibi aynı zamanda başka birinin hayatında da bir sürecin kapandığı yargısına varmıştır. Rüyadaki “öldürme” eylemi aslında bir daha geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde bir süreci sonlandırmaktır.


Adam öldürme rüyaları ayrılık rüyalarının farklı bir versiyonu gibidir. Rüyadaki öldürme eylemi aslında bir nevi “boyut değiştirme” algısıdır. Öldürülen kişi rüya sahibinin bir daha asla karşısına çıkmayacak bir kişi ya da durumu sembolize eder. Dolayısıyla, bu rüyada bir ölen ve bir yaşayan olmak üzere birbirinden farklı boyutta iki kişi ya da iki olgu bulunmaktadır. Bu tip rüyaları bu yüzden hayatımızdan birini ya da bir sorunu çıkardığımız zamanlarda görürüz. Öldürdüğümüz kişi vedalaştığımız kişi ya da durumu temsil eder. Örneğin, rüyasında bir adamı öldürdüğünü gören kişi ertesi gün birini işten çıkarabilir ya da ilişkisine son verebilir. Çünkü, öldürme eylemi bilinçaltındaki “süreci sonlandırma” eylemi algısıdır.

Rüyada adam öldürdüğünü görmek

Rüyada adam öldürmenin yorumu daha iyi yapabilmek için öncelikle öldürdüğümüz adamın kimi ya da neyi temsil ettiğini bilmeliyiz. Rüyada öldürülen kişi aslında günlük yaşamımızda bir arketiptir. Bu adamın özelliklerine, davranışlarına ya da görünümüne bakarak temsil ettiği kişi hakkında ipuçları bulabiliriz. Rüyada öldürdüğümüz şey eğer sevimli bir hayvan ise bu hayvanların genellikle yaşamımızdaki çocukları, önemsiz ya da zararsız kişileri temsil ettiğini düşünecek olursak öldürme eylemiyle yaptığımız aslında bu kişilerle ilgili bir duruma son vermek ya da bir tehdidi ortadan kaldırmak olabilir.

Rüyada adam öldürmenin aynı zamanda “yenmek” (öldürmek) ve “yenilmek” (öldürülmek) olmak üzere iki ana teması vardır. Bu rüyada bilinçaltımız aslında birini katil diğerini matlup olarak algılar ve bir etken bir de edilgenin bulunduğu bir durumun altı çizilir. Bu rüyalarda aynı zamanda bir uzlaşma teması da bulunmaz. Bir süreç her iki tarafın anlaşmasıyla değil sadece bir tarafın isteği doğrultusunda kapatılmıştır ve diğer taraf bu duruma zoraki olarak teslim olmuştur. Bazen öldürmek eskiyi tamamen yok etmek ve eskinin yerine yeni olanın hayatımıza girmesini beklemeye işarettir.

Bilinçaltımızdaki “ölüm” algısı günlük yaşamımızdaki ölüm algısıyla aynı değildir. Rüyadaki ölüm bir bitiş çizgisini sembolize eder. Bu yüzden rüyada adam öldürmek bazen bir şeyi sonuçlandırmak ya da bir engeli ortadan kaldırıp rahatlamaktır. Rüyadaki adam öldürme eylemi aslında bilinçaltı tarafından algılanan bir “temizlik” işidir. Bu rüyayı gören bir sorunu halleder ve ortadan kaldırır. Bu tip rüyaları bazen bir sınava girmeden önce ya da bir iş görüşmesi öncesi görebiliriz. Rüyasında bir muradına ermeden önce adam öldürdüğünü gören kimse muradına erer. Adam öldürmek bazıları için sıkıntı atmak ve büyük bir dertten ya da borçtan kurtulmaya delalet eder.

Tanıdığımız kişileri öldürdüğümüz rüyalar genelde bu kişilerle ya da onlarla aynı ismi taşıyan birileriyle ilgili bir sürecin sonuna gelmekle alakalıdır. Bu rüyayı gören kişi öldürdüğü kişiyle ilgili bir konuyu kafasında kapatır ya da bir süreci sonlandırır. Örneğin, rüyamızda Ahmet isimli birini öldürüyor isek uyandığımız gün öldürdüğümüz Ahmet ya da başka bir Ahmet ile ilgili bir meseleyi çözüme ulaştırırız. Tanıdığımız kişileri öldürdüğümüz rüyalar aynı zamanda bu kişilerle ilgili sorunları çözmek ve onların hayatlarında yepyeni bir sayfa açılmasına vesile olmakla ilgilidir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page