top of page

Rüyada adres aramak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Değişim

 • Kopukluk

 • Yönsüzlük

 • Kararsızlık

 • Kontrol kaybı

 • Yoldan sapma

 • Çözüm arayışı

 • Çıkış yolu aramak

 • Kompleks durum

 • Duygu karmaşası

 • Planın dışına çıkma

 • Sonuca ulaşamamak

 • Konum bulma çabası

 • Konfor alanına dönememek

 • Evdeki hesabın çarşıya uymaması

Rüyada adres aramak ne anlama gelir?

Rüyada adres arama öze dönüş ya da alışılmış olana dönme arzusunu temsil eder. Eve dönüş yolunu aradığımız rüyalarda “öze dönüş çabası” varken bilmediğimiz bir adresi aradığımız rüyalar “özden uzaklaşma” ya da konfor alanı dışına çıkma çabası göstergesidir. Rüyasında evinden uzaklarda bir adres arayışı içinde bulunan kişi aslında değişim ya da özünden uzaklaşma çabası içinde yanıp tutuşmaktadır. Bu tip rüyaların yorumu rüyanın senaryosuna ve yanımızda bulunan kişilere bakılarak yapılır.

 

Kaybolma rüyalarının özünde “konfor alanının dışına çıkma” teması yatar. Bu tip rüyaları genellikle yaşam yolculuğumuzda bir yöne doğru ilerlerken durumun kontrolden çıkması sonucunda görürüz. Aslında rüyadaki “adres aramak” eylemi bilinçaltımızın bize “konfor alanının dışında bulunma” mesajıdır. Rüyasında adres aradığını gören aslında yaşamında arzu ettiği yöne doğru nasıl ilerleyeceği konusunda tavsiyeye ihtiyaç duymaktadır.

 

Rüyada adres aramak aynı zamanda mevcut yaşam durumunuzla gerçek doğanız arasındaki kopukluğu sembolize eder. Bir şekilde arzu ettiğiniz sonuçları almıyorsunuz fakat bu durumun sebebinden siz de emin değilsiniz. Kendi rotanızı çizmiş olabilirsiniz, planlarınız ve hayalleriniz de olabilir. Fakat bu rotada ilerlemiyorsunuz ve bundan endişe duyuyorsunuz. Adres aradığımız rüyalar bilinçaltında sizin “kendi gerçekliğimizin dışında bulunma” uyarısından başka bir şey değildir.

Rüyada bir adres aradığını görmek

Carl Jung’a göre içgüdüsel doğanız otantik bir yaşam sürdürmek için doğuştan gelen bir dürtüdür. Bu iç güdüsel doğadan ayrıldığınızda anksiyete, depresyon hatta fiziksel hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Adres arama ve özellikle adres ararken kaybolma rüyaları da bilinçaltından gelen “iç güdüsel doğadan ayrılma” metaforudur. Yaşam tarzınızla gerçek benliğiniz uyuşmuyor olabilir. Örneğin, mesleğiniz sizin doğanızla örtüşmüyor mu? Bu durumda rüyanızda adres ararken kaybolduğunuzu görebilirsiniz. Ya da siz aslında öğretmen olmak için yaratıldığınıza inanıyordunuz fakat kendinizi elinizde paspasla bir yerleri temizlerken buldunuz ya da yaşam sizi bir şekilde bu noktaya sürükledi ve hayal ettiğiniz işi yapamıyorsunuz. Bu durumda da rüyada adres aradığınızı görebilirsiniz.


Adres arama rüyaları bir kaygı ya da depresyon belirtisi değildir. Bu rüyalar  genellikle yön arayışı rüyalarıdır. Yaşamınızdaki derin bir sorunun belirtisidir. Ait olmadığınız bir yerde hissediyorsunuz ya da ait olmadığınızı düşündüğünüz bir yaşam tarzına doğru sürükleniyorsunuz. Siz bunu hak etmemiştiniz ya da burada olmayı istememiştiniz. Belki de bambaşka hayalleriniz vardı fakat hiçbir planınız tutmadı. Tamamen rota dışına çıktınız. İşte bu yüzden rüyanızda adres arıyorsunuz.


Adres aradığınız rüyalarda kendinize sormanız gereken sorular da var. Nereye gidiyordunuz? Bu sorunun cevabın amacınıza ışık tutar. Adres ararken seyahat koşulları nelerdi? Amaca giden yolculukta yaşayacağınız her şey bu sorunun cevabıdır. Yanınızda kimler vardı? Amacınız için sizi destekleyen bireyler bu kişiler, ya da sizinle beraber aynı amaca ilerleyecekler. Adres aradığınız rüya nasıl sona erdi? Amaca ulaşıp ulaşmama durumunuz bilgisi burada cevaplandırılır.

Adres aradığınız rüyalardaki ufak ayrıntıları da yoruma katmalısınız. Bir arabayla giderken benzininiz mi bitti? Eğer benzin bittiyse ya motivasyonunuz bitti artık o amacı istemiyorsunuz ya da paranız bitti amacınıza doğru ilerlemeniz parayı bulmadan imkansız. Rüyada adres aradığınız sırada arabayı süren kimdi? Bu gidişata öncülük eden kişi genellikle şofördür. Eğer şoför sizseniz fikir babası ya da öncü sizsiniz. Öncünün kim olduğu bilinmeyen durumlarda bilinçaltınız sizin için tanımadığınız birini şoför olarak inşa eder. Ulaşım yönteminiz nedir? Yürüyerek mi giderken kayboldunuz? Yavaş ilerleyen bir süreçte rotadan çıkmışsınız. Bir otobüsle çoklu yolculuk mu yapıyordunuz? O halde bu bir grup çalışması ya da bu yolculukta yalnız değildiniz ve işler kontrolden yine de çıktı.


Adres arama rüyalarını yorumlarken nerede adres aradığınız da çok önemli. Okulun oralarda bir yerde mi adres arıyordunuz? Kariyer seçimiyle ilgili bir kafa karışıklığı yaşıyorsunuz ve hangi yöne gideceğinizi bilmiyorsunuz. Bir binada çıkış yolu mu arıyordunuz? Belli ki bir durumdan uzaklaşmak (çıkmak) niyetindesiniz fakat henüz nasıl çıkacağınızı bulamadınız. Hiç bilmediğiniz bir yerde mi kayboldunuz? Tamamen bilinmeyen bir durumdasınız ya da kendinizi ait hissetmediğiniz bir kariyerde hapsolmuşsunuz ve yardıma ihtiyacınız var.

Rüyanızda bulduğunuz adres ve varış yeri önemlidir, çünkü size hayatınızda bilinçsizce nerede kaybolduğunuz hakkında bir şeyler anlatır. İşe mi gidiyordunuz? Yoksa eve giden yolu bulamıyordunuz? Gerek işe gerek eve giden yolu (geri dönüş yolunu) bulamadığınız her rüya aslında konfor alanına dönme çabası göstergesidir. İşe dönmeye çalışan kişi yenilikleri benimseyememiş ve eski teknik ya da metotlara dönmek isteyen kişidir. Eve dönmek arayışı ise aslında öze dönme arayışıdır. Asla unutmayın rüyalar semboliktir ve size farkında olmadığınız durumlar hakkında farkındalık getirmeye çalışırlar.


Adres arama rüyaları ile ilgili farklı detaylar da olabilir. Örneğin aceleniz mi vardı? O halde gerçekten de bir aciliyet duygusu var. Bir çözümü belli bir süre zarfında bulmanız gerekiyor. Peki adres aradığınız rüyanızdaki duygu tonu neydi? Kaybolduğunuzda ne hissettiniz? Duygularınızı tanımlayın ve rüyada kurduğunuz cümleleri analiz ein. Rüyadaki duygu tonuyla mevcut durumdaki duygu tonunuz aslında birbiriyle örtüşür.


Rüyada ada bazen bir alışkanlık döngüsüne saplanmayı anımsatır. Kişi değişimi çok istese bile her gün aynı şeyleri yapmakta ve doğal olarak aynı sonuçları almaktadır. Bu durum söz konusu ise rüya sahibi değişimin kendi içinde başlatılması gerektiğini anlamalı ve alışkanlıklarını değiştirerek değişimi hayatına davet etmelidir. Rüyada adada bulunan kişi aynı zamanda kendi hayatının kontrolünü kendi eline alamayan kişidir. Büyük bir ihtimalle hala istediği ekonomik özgürlüğe sahip olamamak, kendi kararlarını verememek ya da hayatı istediği yöne sürükleyememek gibi hislere kapılan kişiler bu rüyayı görürler.

Rüyanızı yazın:

bottom of page