top of page

Rüyada afetten kaçmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Baskı

 • Korku

 • Tehlike

 • Kaçmak

 • Değişim

 • Ertelemek

 • Tedirginlik

 • Güvensizlik

 • Uzaklaşmak

 • Reddetmek

 • Çıkmaza girmek

 • Kapana kısılmak

 • Görmezden gelmek

Rüyada afetten kaçmak ne anlama gelir?

Afetten kaçtığımız rüyalar yaşam yolculuğumuzda karşılaştığımız baskılar, istemediğimiz ve yüzleşmeyi reddettiğimiz durumların yansımasıdır. Bir başka deyişle, bir şeyin bize yaklaşmasını istemediğimiz ya da yüzleşmeyi reddettiğimiz durumlarda bilinçaltımız rüyamızda bizim için bir şeyden (afetten, vahşi bir hayvandan ya da bir tehlikeden) kaçma sahnesi inşa eder. Aslında, bilinçaltımızın burada yapmaya çalıştığı arzu etmediğimiz şeylerden uzak durma çabası içinde olduğumuzu göstermektir.


Afet rüyaları bazen kapasitenizi zorlayacak bir değişim sürecinden geçişe işarettir. Özellikle de rüyanızdaki afet her şeyi yıkıyorsa. Belki de değişim hayatınıza girmek istiyor fakat girebilmek için eskiyi yıkıp yok etmek zorunda. Çünkü, bir binanın üstüne başka bir bina dikemezsiniz! Yeni bir şey dikmek için eskiyi tamamen yok etmelisiniz. Acaba siz bunu yapmadığınız için evren bunu sizin adınıza yapıyor olabilir mi?

Rüyada afetten kaçtığını görmek

Rüyada afetten kaçmak belki de sizin için zorlu bir geçiş sürecine işarettir. Bilindik olanı geride bırakıp bilinmeyene doğru ilerlediğinizi hissediyor olabilirsiniz. Yeni bir dünya düzenine mi geçiyorsunuz? Eskiye ait her şeyin birer birer yok olduğunu ya da güncellendiğini mi gözlemliyorsunuz? Belki de beş sene önce uyguladığınız çalışma metodları artık işe yaramıyor ve yenilikler yapılıyor. Bu yenilikler aslında sizin için iyi olsa da ayak uydurmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Eğer tüm bu sorulara cevabınız evetse rüyanızda afetten kaçtığınızı görmeniz normaldir.


Afetten kaçma rüyaları aynı zamanda istikrarımızı güvence altına alma konusunda endişelerimiz olduğunu gösterir. Afetten kaçan kişi aslında kendini güvende hissetmeyen kişidir. İşinizi kaybedip kiranızı ya da faturalarınızı ödeyemeyeceğiniz konusunda endişeleriniz mi var? O halde, rüyanızda afetten kaçtığınızı görebilirsiniz.  İlişkinizin ya da evliliğinizin tehlike altında olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yine rüyanızda afetten kaçtığınızı görebilirsiniz.

Afetten kaçtığımız bir rüya ruhsal ve zihinsel enerji boyutta bir durumdan kaçmanın simgesi de olabilir. Evlilikten kaçmak, biriyle yüzleşmekten kaçmak ya da hoşlanmadığımız bir durumdan kaçmak, bunların hepsi bir “afetten kaçma” rüyasıyla ortaya çıkabilir. Eğer rüyanızda afetten kaçıyorsanız bilmelisiniz ki fiziksel boyutta da arzu etmediğiniz şeylerden kaçıyorsunuz. Belki de yüzleşmek istemediğiniz o kişiyle aslında bir kez yüzleşseniz bir sorunu çözeceksiniz fakat sorunları çözmek yerine onlardan kaçıyor olabilirsiniz.


Afetten kaçma rüyasını yorumlarken bazı ayrıntılara dikkat edersek bu rüyadan çok daha fazla mesaj çıkarabiliriz. Rüyanızda kaçtığınız afet çok büyük bir afet miydi? Dev dalgalardan ya da her şeyi alt üst eden bir afetten mi kaçıyordunuz? O halde kendinizi küçük, çaresiz ya da korunmaya muhtaç hissettiğiniz bir durumla boğuşuyorsunuz. Bir başka deyişle, boğuştuğunuz şey sizin kapasitenizi aşacak kadar dev bir şey. Ya da en azından siz öyle hissediyorsunuz. Sanki her şey üstünüze üstünüze geliyor, bütün dünya bir olmuş sizinle uğraşıyor.

Afetten kaçtığımız rüyalar yalnızca fiziksel alemin değişim ve güncellemelerine ışık tutmak zorunda değildir. Evden taşınıyor, bir ilişkiyi bırakıyor, iş değiştiriyor, bir geçiş töreninden ya da zihinsel bir değişimden geçiyor olabilirsiniz. Bilinçaltı aleminde bunların her biri bir şeyi yıkıp yenisini alma kategorisinde değerlendirilir ve bu durumlarla karşılaştığımızda afetten kaçtığımızı, evimizin yıkıldığını ya da deprem olduğunu görebiliriz. Ancak bu yıkım hareketi büyümeniz ve kişisel gelişiminiz için gerekli. Kaybettiğiniz veya salıverdiğiniz şeyden duyduğunuz üzüntünün yerini yakında daha büyük bir şey alacak.


Bir afetten kaçma rüyası aynı zamanda ruhsal boyutta bazı hareketlerin ve tetikleyici düşüncelerin işaretidir. Düşünce aleminde her şey bir fikirle başlar, o fikir bir hareketi tetikler. Hareketler de eylemlerle sonuçlanır. Bu yüzden bir afet rüyası ve bu afetten kaçmak bazen “çok büyük şeyler olacak” uyarısıdır Ufacık bir hareket ya da bir düşünce çok büyük sonuçları doğurabilir.


Yunan mitolojisinde deprem ya da diğer afetler “tanrının huzursuzluğu” işareti olarak bilinirdi ve tanrının ruhsal öfkesiyle ilişkilendirildi.  Tüm yorumcular hemfikir olmasa da eski Yunanlılar deprem ve afet rüyalarını daima tanrının intikamı ya da bir şeyi rüya sahibinden alması olarak görmüşlerdi. Fakat, o dönemlerde de bazı yorumcular bu rüyaları kaotik bir yıkım döneminden geçmek olarak yorumlamışlardı.

Rüyanızı yazın:

bottom of page