top of page

Rüyada ağaç kesmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Son

 • Bitiş

 • İptal

 • Kaçış

 • Vefat

 • Vedalaşma

 • Başarısızlık

 • Sona erdirme

 • Fırsat kaçırma

 • Yaşam değişikliği

 • Yeni başlangıçlar

Rüyada ağaç kesmek ne anlama gelir?

Ağaç kestiğimiz rüyalar dikkatinizi ciddi bir soruna yönelttiğinize işaret ederler ve vedalaşma rüyalarındandır. Sembolik olarak saç kesme, ölüm ve bir şeyi kaybetme rüyalarıyla benzerdir. Tüm bu rüyalar aslında yaşamımızdan eksilttiklerimize ışık tutarlar. Tıpkı kesilen ağaç gibi, siz de bir şeyden kurtulduğunuzu ya da bir şeyi geride bıraktığınızı hissediyor olabilirsiniz.


Ölüm algısı rüyalar aleminde fiziksel alemdeki ölümden oldukça farklıdır. Yaşamın sonsuzluk döngüsünde başlayan herşey birgün bitmek zorundadır. Bir ağaç kesme ile birinin ölümü rüyalar aleminde sembolik olarak aynı şeydir. Her ikisi de bir bitişi ve bir döngünün sonlanmasını ifade edeler. Yaşamda bir döngünün sonuna geldiğinizi hissediyor ve bu döngünün sonunda sizin için “büyük bir kurtuluş” vadedildiğini hissediyorsanız rüyanızda kendinizi büyük bir ağacı keserken bulabilirsiniz. Ağacı kesmeye karar verip sonunda kesmemek ise bir uzlaşma alametidir. Bir şeyi yaşamınızdan çıkarmaya önce karar verir sonra onunla yaşamaya devam edersiniz. Bu durumda rüyanızda ağacı kesmekten vazgeçtiğinizi görmeniz normaldir.


Rüyada ağaç kesmek sizin için bir dönüşüm ihtiyacının sembolü de olabilir. Özellikle ağacı kesmeyi çok istiyor ve sonunda kesiyorsanız bu harika haber. Yaşamınızda “yük” olarak gördüğünüz kocaman bir kitleyi bir çırpıda söküp atacak ve bundan sonra yolunuza onsuz devam edeceksiniz. Uzun süredir sürümcemede olan bir işiniz ya da davanız varsa bu rüyayı görürseniz bu işiniz bir süre sonra sizin arzu ettiğiniz şekilde sonuçlanabilir. Rüyada kötü görülen, hasta ya da yaşlı bir ağacı kesmek de bazen büyük bir sorundan kurtulmak ya da size faydasız olan işlerden uzaklaşma alametidir.

Fakat ağaç kesme rüyalarının bütünsel olarak yorumlanması için duygu tonuna bakmalısınız. Rüyanızda ağacı kestikten sonra bir şeyden kurtulduğunuzu hissedip rahatladınız mı yoksa üzüntü mü hissettiniz. Eğer rüyada ağaç kestikten sonra rahatladıysanız bu sizin için büyük bir kurtuluş alameti rüyasıdır. Belki büyük bir borcu bitireceksiniz ya da yaşam yüklerinizden büyük bir kütleyi omzunuzdan atarak yükünüzü hafifleteceksiniz. Eğer rüyada ağaç kestikten sonra bu ağacın kesiminden dolayı üzüntü hissettiyseniz bu büyük bir fırsatı kaçırma ya da bir kayıp sonrası duyulan matem işaretidir. Yaşamınızdan yine bir şeyler eksilmiş fakat bu vedalaşma sizi üzmüş.


Bu rüya bazıları için bir uyandırılma çağrısı olabilir. Rüyanızın duygu tonuna göre mesajı yalnızca siz anlayabilirsiniz. Kesilen ağaç aslında yaşamınızdan çıkan bir şeyi sembolize ediyor. Belki bir borç ödendi, bir ilişkiye veda ettiniz hatta uzun zamandır unutamadığınız birini aklınızdan çıkarmış da olabilirsiniz. Bir şeyler zihninizden uçup gidiyor! Bu yüzden rüyanızda bir ağacı kestiğinizi görüyorsunuz. Peki duygu tonunuz sizde nelere işaret etti? Bu ağaç sizden zorla söküp alınan bir şeyi temsil ediyor olabilir mi? Kesinlikle, evet. Eğer ağacın kesilmesinden dolayı üzüntü hissettiyseniz gitmesine hazır olmadığınız bir şeyle vedalaşmak zorunda kalabilirsiniz.


Bazen ağaç kesme rüyaları kaçış rüyalarıdır. Bir sorunu elimize alıp çözmenin çok zahmetli ve uzun bir iş olduğunu düşündüğümüzde onu kesip atmayı tercih ederiz. Tıpkı rüyamızdaki ağacı kestiğimiz gibi. Oysaki yaşamımızdaki bazı sorunlar biraz uğraşarak çözebileceğimiz sorunlardır. Ağacı kesip atmak ise sorunu çözmektense tamamen kökünden söküp atmaktır. Özellikle kestiğiniz ağaç yeşil ve güzel bir ağaç ise bu çok büyük bir hata yapıldığına ve büyük bir fırsatın kaçırıldığına işaret eder. Bilinçaltınız bu rüyayla adeta size “büyük bir kayıp” işareti vermeye çalışmaktadır. Fakat, kestiğiniz ağaç kötü durumda bir ağaç ise bu sizin için büyük bir kurtuluş alametidir.


Eski devirlerden beri ağaç kesme rüyaları konusunda doğu ve batı kültürleri arasında büyük anlaşmazlıklar bulunmaktadır. Doğu kültürleri ağaç kesmeyi ölüm algısı olarak görmektedirler. Batı kültüründe ise bu tür rüyalar başarısızlık alametidir. Doğu kültürlerinde rüya tabircileri ağaç kesme rüyalarını yeniden doğuş veya sonsuz yaşam çemberinde bir sonraki adım olarak (maddi sefalet ve zihinsel acıdan kurtulma ve kurtarma) sıklıkla daha geniş perspektifin bir parçası olarak kabul ederler.

Rüyada büyük bir ağaç kesmek:

Rüyalar aleminde ağacın büyüklüğü ya da küçüklüğü bizim için sorunlarımızla ilgili yalnızca bir sıfattır. Büyük bir ağacı keserek ondan kurtulduğunuzu düşündüğünüz bir rüya aslında büyük bir dertten kurtulmayı müjdeleyen rüyadır. Fakat, eğer rüyanızda kestiğiniz büyük ağaç muhteşem görünümlü bir ağaç ise ve bu kesimden üzüntü duyduysanız bu büyük bir fırsatı kaçırdığınıza işarettir.

Rüyada küçük bir ağaç kesmek:

Küçük bir ağaç ufak tefek meseleler ya da kısa vadeli sorunlar alametidir. Bu ağacı kesmek ufak bir meselenin çözülmesine işarettir. Küçük ağaç gördüğümüz rüyalar bazen hanede yaşayan bir çocuk ya da çocuklarla ilgili bilgi içeriyor olabilir. Küçük bir ağacı rüyasında kesen kişi bir çocukla ilgili sorundan kurtulur.

Rüyanızı yazın:

bottom of page