top of page

Rüyada ahiret görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Son

 • Milat

 • Bitiş

 • İlham

 • Uyanış

 • İletişim

 • Skandal

 • Özgürlük

 • Değişim

 • Dönüşüm

 • Dönüm noktası

 • Öncesi-sonrası

 • Mekan değişikliği

 • Yeniden başlamak

 • Engellerin ortadan kalkması

Rüyada ahiret görmek ne anlama gelir?

Rüyada ahiret sembolik olarak “yaşam sonrası” temasının altını çizen bir objedir. Aynı zamanda rüya sahibi için milat olarak nitelendirilebilecek sembolik bir bitiş çizgisinden sonrasını temsil eder. Rüyadaki ahiret aslında “ölüm” olarak nitelendirdiğimiz bir bitiş çizgisinden sonrası yaşanacaklar hakkında bilgi sunar.

Rüyada ahiret sembolik olarak 2 dönemi birbirinden öncesi-sonrası olmak üzere ayıran bir sınır çizgisinden sonrasın temsil eder. Bu rüyayı gören farkında olmasa da ahirette bulunarak aslında hala ölmemiş olan kişilerle arasındaki bağlantıyı bu sınır çizgisiyle koparmıştır ve sınırın öteki tarafına geçmiştir. Rüyada sevdikleri ya da bazı tanıdıklarıyla ahirette olan kişi aslında bu durumu grup halinde yaşar. Bu sembolik sınır çizgisi daima mekan değiştirme ya da ayrılık anlamına da gelmez. Bazen durum değiştirmeyi temsil ediyor olabilir. Rüyadaki bu ahirete gidişler aslında geçici olarak durum değiştirme ya da mekan değiştirmelerdir.

Tarot ve semboller dilinde ölüm daima bitiş, sona erme ve eski olanla vedalaşma sembolü olarak görülmüştür. Tarotla aynı dili konuşan rüyalar aleminde de durum bundan ibarettir. Bu yüzden rüyada görülen ahiret aslında ölümden yani değişimden sonrası sembolüdür. Rüyada  görmüş olduğumuz ahiret aslında bilinçaltının “bir sonraki yaşam” algısı ya da kişi için milat devri kadar önemli bir bitiş çizgisinden sonraki yaşantısını temsil eder. Bu rüyanın daha iyi yorumlanması için ahirette yanımızda kimlerin olduğuna ve rüyanın senaryosuna odaklanmalıyız.

Rüyada ahiret aynı zamanda değişim ve dönüşüm sonrası ve kaderde geçmişte yapılanların sonuçlarını alacağımız bir noktaya vardığımızın altını çizer. Tıpkı ahiretteki sorgu sonrası ceza ve ödüllerin alınması gibi rüya sahibi de geçmişte ne ektiyse onları biçeceği bir noktaya artık varmıştır. Ahirette kendini iyi durumda görenler mükafat alırken kendini yorgun ya da bitkin gören veya cehenneme gireceğini düşünen kişi için geçmişteki bazı eylemlerin kötü sonuçları varmak üzeredir. Kısacası, bu rüya geçmişteki eylemlere bağlı olarak yorumlanır.

Rüyada ahireti görmek aynı zamanda yeni başlangıçlar, sıfırdan başlama ya da başkalaşım sembolüdür. Rüya sahibi için eskisiyle hiçbir bağlantısı olmayan yeni bir dönemin başlaması söz konusu olabilir. Bu yüzden bu rüya bazen iş değişimi, kariyer değişimi ya da mekan değişimine de işaret edebilir. Herkesin kafasındaki “ahiret” algısı farklıdır. Bu rüya bazıları için yeni bir hayatı temsil ediyor olabileceği gibi bazıları için eskiyle bağı kopararak geçmişe veda edileceği bir noktanın simgesidir. Rüyasında ahireti gören için hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Rüyada ahirette mutlu olduğunu gören ya da cenneti gören kişiler büyük sonuca ya da kendi bilinçaltı tarafından inşa edilmiş bir bitiş çizgisine vararak ödüllerini alırlar. Bu rüya genellikle bir süreci başarıyla kapatmak, murada ermek ya da beklediği sonucu almaya delalet eder. Rüyasında cehennemi gören ise bunun tam tersine umduğunu bulamaz ya da eline geçen sonuç kendisini memnun etmez. Bazen cehennem kafamızda kurduğumuz bitiş çizgisine bir türlü varamamak ve yarışa tekrar tekrar başlamaya işarettir. Bir sınava girecek kişi bu rüyayı görürse sınavı geçemez ve tekrar çalışmak zorunda kalır. Çünkü aslında görmüş olduğu cehennem kendisi için sembolik bir “ceza” yani “sınavda başarısız olmak” ile eşdeğerdir.

Rüyada ahirette olduğunu görmek

Bir diğer anlamı da “öbür dünya” olan ahiret bazen kendi içinde bulunmadığımız organizasyonları ya da başkaları tarafından bakış açılarını sunan rüyalardandır. Bu rüya aslında kendi bulunduğumuz taraf değil öteki tarafı yansıtır. Örneğin, bir iş yerinde çalışan için ahiret kendi çalıştığı şirketin dışında başka bir şirketi ya da başka bir iş alanını gösteriyor olabilir. Bu durumda rüyanın senaryosu aslında karşı tarafta yaşananlarla alakalı bilgiler sunar. Nadiren de olsa rüyadaki ahiret gurbeti ya da yurt dışını da temsil edebilir. Kendimizi ahirette görmemiz aslında bu bölgelere ya da konfor alanımızın dışına yapacağımız kısa süreli seyahatlerle ilgilidir.

Rüyada ahireti gezmek:

Rüyada ahireti gezmek ve ahirette yaptığımız tüm gezintiler aslında konfor alanımızın dışında yaptığımız gezilere işaret eder. Aslında rüyadaki ölüm ve ölümden sonrası sembolik bir bitiş çizgisinden sonrasını temsil eder. Tıpkı fiziksel alemle bağlantının koparılmış olması gibi rüyada ahireti gezen kişi de bir şeylerle vedalaştıktan sonra hayatında yeni bir sayfa açmış ve bu yeni sayfada gezinti yapan ve öğrenme çabası içine girmiş birini temsil eder. Kısacası, rüyasında ahireti gezen kimse yeni hayatına alışmaya çalışan ve hayatındaki değişimlere adapte olma süreci içindeki bir bireydir. Rüyamızda birinin ya da bir meleğin bize ahireti, cennet ve cehennem gibi kavramları ve neyin nasıl işlediğini göstermesi aslında gerçek hayatta değişimden sonraki sürece alışmaya çalışmanın temsilcisidir. Bu rüyanın sahibi bu süreçte hala öğrenme ve yeni sisteme ayak uydurma aşamasındadır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page