top of page

Rüyada ahşap kapı görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Umut

 • Teklif

 • Fırsat

 • Geçiş

 • Yenilik

 • Sürpriz

 • Büyüme

 • Gelişme

 • Değişim

 • Potansiyel

 • Yeni bir iş

 • Fırsat kapısı

Rüyada ahşap kapı görmek ne anlama gelir?

Rüyada ahşap kapı genellikle yakın gelecekte karşılaşacağınız yeni olasılıkları ve bir kapının size açılacağını temsil eder. Fakat, kapı gördüğümüz rüyaların yorumu kapının durumuna ve rüyanın senaryosuna bakarak yapılmalı. Örneğin, rüyada kilitli bir ahşap kapı bir sorunun çözülmeden ilerlemenin mümkün olmayacağının işaretçisi olurken açık bir ahşap kapı sizin için yeni bir geçiş dönemi ve bir teklifin sizin için hala açık olduğunu gösterir. Rüyalar aleminde açık kapılar her zaman davet kapalı ya da kilitli kapılar ise ret ya da iptaldir.


Rüyaların gizemli aleminde kapılar gerek ahşap gerek demir olsun daima umudu, fırsatları, yeni başlangıçları, dönüşümü, gizliliği, gizemi ve misafirperverliği temsil eder. Kapı yaşamda yeni bir evreye geçiş için çağrıdır fakat sizin için geçilebilir durumda olduğunda. Bir ahşap kapının kapalı ya da kilitli olması aslında çok kötü bir haber sayılmaz. Bu rüyaya göre sizin için bir geçiş hala söz konusu fakat bu bir engeli aşmanıza bağlıdır.

Rüyada ahşap kapılar

Kapılar günlük yaşamımızda çok karşılaştığımız ve sürekli açıp kapattığımız araçlar olarak karşımıza çıkarlar. Rüyaların sembolik dili bu yüzden yaşamda bir evreden başka bir evreye (tıpkı bir odadan başka bir odaya geçer gibi) geçişi sembolize etmek için sıkça kapı sembolünü kullanır. Kapılar yaşamdaki potansiyelimizi ve henüz farkına varmadığımız bilinçsiz eylemlerimizi sembolize ediyor da olabilirler. Bazen bize öncesi-sonrası arasındaki sınır çizgileri rüyalarımızda bir kapı olarak gösterilir. Bu rüyaları daha iyi yorumlayabilmek için kendinize şu soruları sorun: kapının bir tarafıyla diğer tarafı arasında ne fark vardı? Kapıdan geçmeden öncesi ve geçtikten sonrası arasında rüyamda hangi değişimler oldu?


Birçok eski rüya psikoloğuna göre kapılar iki yolu ayırmakla ilişkilendirilen kadınsı sembollerdir. Aynı zamanda koruma ve barınmanın simgesidirler. Ayrıca, kapı küçükse işte terfi gibi yaşamda kaybedilen bir fırsatı da temsil edebilir. Kilitli bir kapı, ulaşılamayan hedeflerin veya arkanızdan çevrilen entrikaların sembolü olabilir. Ancak, açık bir kapı, dileklerinizin yakında yerine getirilebileceği anlamına gelir. Bir binada ya da evinizin içinde bir kapı görürseniz bu, bu dünyadaki büyümenizi sınırlayan engeller olduğunu gösterir. Kapı kilitliyse, bu, ulaşamayacağınız hedeflere ulaşmaya çalıştığınızı sembolize eder.

Ahşap kapı rüyaları sanıldığının ötesinde bize yaşamın bize sunduğu gizli geçitlerin haberini getiriyor da olabilir. Bazen küçük bir fırsat gibi görülen bir şey yaşamımızı değiştirebilecek kadar büyük bir fırsata dönüşebilir. Bu gizli geçitleri uyanık yaşamımızda algılayamıyor olsak bile bilinçaltımız onları yakalayabilmemiz için bize rüyalarımız aracılığıyla uyarı getiriyor olabilir. Özellikle, rüyada küçük bir kapı ve bu kapının ardında sizde pozitif duygular uyandıran semboller gördüyseniz çevrenizdeki fırsatlara daha yakından bakmalısınız. Çünkü bu fırsatlardan biri yaşamınızı değiştirebilir.


Eğer kapıyla ilgili bir kabus gördüyseniz, yetersiz kaldığınız bir sorunla veya inanç sistemiyle baş etmeye çalıştığınız anlamına gelebilir. Gördüğünüz her rüya, kendi iç ve dış sorunlarımızı temsil eder. Kapının anahtarını elinizde tutarsanız, bu olumlu bir alamettir. Her şey sizin elinizde ve yaşamınızı değiştirecek güce sahipsiniz anlamı taşıyor. Fakat, anahtarın başkasının elinde olduğu ya da bundan da kötüsü nerede olduğunu bilmediğiniz bir kilitli kapı bir sorunun çözümüne erişiminiz olmadığı mesajını size getirir. Kapının anahtarını elinde tutan kişi sizin bir sorununuzu çözebilecek kişidir. Örneğin, bir miktar paraya ihtiyacınız var ve babanızın size verebilecek parası olduğunu biliyorsunuz. O halde rüyanızda kilitli bir kapının anahtarının babanızda olduğunu görebilirsiniz.

Kapılar rüyalar aleminde aynı zamanda yeni bir başlangıcın sembolüdür ve kesinlikle olumlu bir alamettir (tabiki kapı rüyanız bir kabus değilse ya da kapı aşırı derecede çirkin ya da olumsuz bir sembol olarak belirmemişse). Büyük ve rahat geçebileceğiniz bir kapı kolay değişim sembolüdür. Eğer kapı küçük, dar ya da geçmenizi zorlaştıracak kadar ufaksa bu yeni bir evreye geçiş öncesi biraz zorluk çekmek zorunda olduğunuzu sembolize eder. Kapıdan aldığınız enerji ve sizde uyandırdığı duygular rüyanın yorumunda çok önemlidir. Kasvetli bir rüyada kapı gördüyseniz bu bir sıkıntıdan çıkış yolunun belirdiğine işarettir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page