top of page

Rüyada anahtar bulmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Çıkış

 • Fırsat

 • Umut

 • Teklif

 • Geçiş

 • Çözüm

 • Yenilik

 • Sonuç

 • Keşif

 • Değişim

 • Yeni bir iş

 • Potansiyel

 • Vize almak

 • Giriş izni almak

Rüyada anahtar bulmanın anlamı

Ruhsal olarak anahtarlar yüksek benliğimizde farklı yaşam düzlemlerini açmak için kullandığımız tüm araç, gereç ve fırsatları sembolize eder. Tıpkı bir anahtarın bir kapıyı açıyor olması gibi, rüyamızda eğer anahtar buluyorsak yeni bir fırsat kapısı açabilmek için bir araca sahip oluruz. Bu bazen yeni bir eğitim fırsatı olabileceği gibi bir iş teklifi de olabilir. Anahtarlar bu yüzden direk değişimleri değil dolaylı ya da koşullu değişimleri gösterirler.


Rüyada anahtar bulmak genellikle yeni bir şey keşfetmek ve bu keşif sonrası bir değişim vaadidir. Keşfettiğimiz şey bazen yeni bir yetenek olabileceği gibi bazen bir fırsattır. Anahtar bulan kendisi için yeni bir kapı açma umudu bulur. Fakat, bu tür rüyalarda anahtarın bizde uyandırdığı duygu tonuna ve rüyanın senaryosuna da bakmalıyız. Siyah renki bir anahtar bulmak ya da kasvetli havada anahtar bulmak her zaman iyiye alamet etmeyebilir. Bu tür rüyalar bazen yeni fakat kötü başlangıçların sembolüdür.

Sembolik perspektiften bakıldığında, rüyalardaki kapılar yeni fırsatları temsil eder ve anahtar yaşamda bir fırsat kapısını açmanın sembolik alametidir. Hatta bazen bir kaçış ya da kurtuluş alametidir. Şöyle düşünün: rüyada kovalandığınızda bir kapıdan girer ve tehlikeden emin olursunuz. O halde bu durumda size bu kapıyı açan anahtar sizi büyük bir tehlikeden kurtaracak aracın yaşamınızda belirdiğini sembolize eder. Rüyada anahtarı bulmak yerine onu bulamamak ya da aramak henüz ortada bir çözüm olmadığına işarettir. Anahtarı sonuda bulan çözümü de bulur.


Bir rüyada bir dizi anahtar bulmak oldukça şanslı bir alamet olarak kabul edilir. Size ya birkaç seçenek sunulacak ya da öyle bir teklif alacaksınız ki bu tekliften sonra yaşamınızda herşey değişecek. Bu tür rüyalarda sizin için gizli mesajlar da bulunabilir. Örneğin, hepsi siyah anahtarların içinde yalnızca birinin çok belirgin ya da güzel görünümlü olması size sunulacak bir çok seçenekten özellikle birinin size çok büyük bir hediye sunacağına alamettir. Doğru seçimi yaparsanız yaşamınızı değiştirme fırsatına erişeceksiniz.

Rüyada anahtar bulmak bazıları için esaretten kurtuluş alametidir. Rüyada anahtar bulduysanız tecrit edilmiş olduğunuz yaşam alanından çıkış fırsatı size sunulur. Bu rüya herkes için farklı bir anlam taşıyor olabilir. Biri için boşanma anlamına geleceği gibi bir öğrenci için mezuniyet anlamına da gelebilir. Eğer rüyanızda bir anahtar bulursanız sizi bir yere bağlı tutan bağlardan sınırlardan ya da engellerinizden kurtulursunuz. Tıpkı, bir okuldan mezun olup okulla bağların bitmesi gibi. Bu tür rüyalar sembolik olarak geçit rüyalarıyla da benzeşir ve yeni bir yaşam için eskiyle olan bağların koparılacağı vaktin geldiğini sembolize ederler.


Bazı yorumculara göre rüyada bir anahtar bulmak yeni bir başlangıcın sembolüdür. Bu olumlu bir alamettir. Anahtar ne kadar büyük ya da ne kadar güzelse (veya sizde ne kadar olumlu duygu uyandırdıysa) değişim o kadar büyük bir değişim olacaktır. Fakat bu değişim doğrudan bir değişim değil koşullu ya da dolaylı bir değişim olacaktır. Yaşamda yeni bir kapıyı açmanız için size bir fırsat sunulmuş olsa da bu kapı ancak sizin bir engeli aşmanıza bağlı olarak size sunulacaktır.

Rüyada anahtar bulmak yaşam yolculuğunda yeni bir yöne çekilmek ve davettir. Bu yüzden bu sembolün her zaman bir yolculuğa işaret etme olasılığı vardır. Fakat rüyalar aleminde yolculuk ve mekan değiştirme her zaman bi yerden başka bir yere gidiş alameti değildir. Bir durumdan başka bir duruma geçiş de sembolik alemde bir yolculuktur. Örneğin, işsiz birinin iş bularak işsizler sınıfını terk ederek çalışanlar sınıfına geçmesi, ya da bekar birinin bekarlığa veda ederek evliler kategorisine girmesi gibi. Gelecekte yaşayacağımız bu gibi değişimler bazen bilinçsiz zihnimiz tarafından bize bir anahtar rüyasıyla bildiriliyor olabilir.


Anahtar bulduğumuz bir rüya bazen bir iş sözleşmesi imzalamak, büyük bir projeye başlamak, evlenmek, yurtdışına taşınmak gibi bazı büyük kararlar öncesi görülebilir. Bilinçsiz zihnimiz aslında rüyamızda bize bir anahtar göstererek bu değişimin yaşamımızda bir milat olacağına işaret etmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla, anahtar bulduğumuz rüyaların yeni bir iş, yeni bir partner ya da bir değişim öncesi görülmesi ihtimali oldukça yüksek. Rüyasında anahtar bulan kişi bir müddet beklemeli ve bu anahtarın hangi kapıyı açacağını görmelidir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page