top of page

Rüyada araba almak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Değişim

 • İlerleme

 • Kararsızlık

 • Geçiş süreci

 • Çözüm arayışı

 • Kompleks durum

 • Duygu karmaşası

 • Karar değiştirmek

 • Çıkış yolu aramak

 • Planın dışına çıkma

 • Sonuca ulaşma çabası

 • Konum bulma çabası

 • İstikametin belli olması

 • Evdeki hesabın çarşıya uymaması

Rüyada araba satın almak ne anlama gelir?

Rüyada araba satın almak rüyaların sembolik anlatımına göre yaşamda ilerleyişle ilgili yeni bir anlayışa sahip olma işaretidir. Metaforik olarak rüyadaki araba yaşam yolculuğumuzda kendi durumumuzu, otoyol ise yaşamı temsil eder. Arabanın bir otoyolda gidişi aslında yaşamda ilerleyiş durumumuzu yansıtır. Araba satın aldığımız rüyaların yorumunda ise arabanın durumu, bizde hangi duyguları uyandırdığı, arabada kimlerle yolculuk yaptığımız gibi unsurlara bakmalıyız. Yeni bir araba satın almak bazen yeni bir fikir, yeni bakı açısı ya da yeni bir fırsatı temsil eder. Arabalar aslında bizi yaşamda bir yerde başka bir yere götürecek tüm araçları temsil ediyor olabilir. Bu yüzden rüyasında yeni bir araç satın aldığını gören yeni bir yaşam aracına, fikre ya da fırsata sahip olur.

 

Araba satın aldığımız rüyaları yorumlarken arabanın durumu oldukça önemlidir ve yoruma dahil edilmelidir. Eski ve dökük bir araba satın almak hayırlı değildir. Yaşamımıza yeni bir şey girmesini temsil etse de bu genellikle eskimiş, demode olmuş ya da artık işe yaramayan bir şey olabilir. Örneğin, iflasa giden bir iş yeri gibi. Bazen rüyada eski ve kırık dökük bir araba satın almak üzerinde çok çalışılması ya da güncelleme yapılması (bazen uyarlanması) gereken bir çalışma sistemi ya da metodla ilgilidir. Eğer yeni bir iş teklifi aldığınız zaman rüyanızda çok eski ve kırık dökük bir araba satın aldığınızı gördüyseniz aldığınız teklifi iyice araştırmadan içine dalmayın.

Rüyada araba aldığını görmek

Tüm bunların yanı sıra rüyada bir araba satın almak artık kesin ve net olarak yaşam yolculuğunuzda hangi yöne ilerleyeceğinize karar verdiğinizi gösterir. Rüyadaki araba yalnızca metaforik bir araçtır ve günlük yaşamda sizi bulunduğunuz noktadan alıp başka bir noktaya götürmek için var olan her şeyi temsil ediyor olabilir. Eğer rüyada bir arabayı kapının önünde görüp o arabanın sahibi olduğunuzu (satın aldığınızı) hissediyorsanız bilin ki bu fırsat ya da araç artık sizin. Rüyadaki “satın alma” eylemi aslında bir şeye sahip olma düşüncesini temsil eder.  Satın alma eylemi bir şeye geçici olarak sahip olma (örneğin arabaya binip inmek) gibi eylemlerden daha derin bir eylemdir. Sizin elinizden alınması mümkün olmayacak şekilde sahip olduğunuz bir araca işaret eder.

 

Arabayla satın aldığımız rüyalar genellikle iyi huylu rüyalardır ve yaşamımızla ilgili çok gizli hatta bazen farkında olmadığımız bilgileri getirirler. Bu tip rüyalarda arabanın durumu, yolcular ve yolcuların durumu hatta nerede yolculuk yaptığımız da yoruma dahil edilmeli. Aynı zamanda aldığımız arabaya ne olduğu, rüyanın senaryosu da yoruma dahil edilmeli. Rüyalar asla direk yorumlanmazlar. Yani, rüyada satın aldığınız arabayla kaza yaptıysanız uyandığınızda bir kaza geçireceğinizi düşünüp kendinizi boş yere üzmenize gerek yok.

Aslında rüyada bir şeyi satın almak daima bir fikrin ya da fırsatın kabulünü temsil eder. Araba ise bizi yaşamda bir noktadan diğer noktaya götürecek her şeyi temsil ediyor olabilir. Dolayısıyla rüyada bir arabayı satın almak aslında bir durumdan başka bir duruma geçiş fırsatına tam anlamıyla sahip olma metaforudur. Bir başka deyişle, rüyasında araba satın alan kişinin bir durumdan başka bir duruma geçmesi için şartların oluştuğu anlamı çıkabilir.

 

Rüyada bir araba satın almak aynı zamanda bir şeyi başlatmayı seçme ya da kişiliğinize ve yaşam tarzınıza entegre etme sembolüdür. Fakat bu tip rüyalarda arabanın ve arabanın yolda nasıl gittiğinin yorumlanması çok kritik öneme sahip. Araba çok mu eskiydi? O halde yeni sahip olduğunuz bu şeye biraz güncelleme yapmanız gerekiyor çünkü sahip olduğunuz ey sizin yaşam tarzınıza ya da düşünce tarzınıza göre ya çok demode ya da eski kafalı bir tarz. Araba gücünüzün yetmeyeceği kadar pahalı lüks bir araç mıydı? Kredi kartı harcamalarınıza ya ad ayağınızı yorganınıza göre uzattığınıza emin olun. Çünkü yaşam tarzınız (metaforik arabanız) maddi kapasitenizi zorlayacak kadar lüks. Arabanız “tam benlik” diyebileceğiniz bir araba mıydı. O halde sizin için güzel haberler var. Tam kafanıza uygun bir şey yaşamınıza giriyor. Bu bir iş olabilir, eş olabilir ya da yeni bir fikir. Bu öyle bir şey ki gerçek hayatta da “tam benlik” diyeceksiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page