top of page

Rüyada araba görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Göç

 • Enerji

 • Vesile

 • Seyahat

 • Değişim

 • İlerleme

 • Kolaylık

 • Taşınmak

 • Hızlanmak

 • Motivasyon

 • Hızın artması

 • Araç-gereçler

 • İş değiştirmek

 • Mekan değişikliği

 • Harekete geçmek

 • Hızlandırıcı etkenler

 • İhtiyaç olanın varması

 • İstikametin belli olması

Rüyada araba görmek ne anlama gelir?

Rüyada araba hayatta ilerlemek için sahip olduğumuz tüm kaynakların temsilcisidir. Aynı zamanda hayatımızda bir noktadan diğer bir noktaya varmak için kullandığımız tüm araç gereçler, yeteneklerimiz ve aldığımız eğitimi de temsil edebilir. Gerçek hayatta nasıl araba bizi bir noktadan diğer noktaya götürüyor ise bilinçaltı dilinde de aslında durum bundan farklı değildir. Araba amaçlarımıza ulaşmak için kullandığımız her şeyin sembolü olabilir.


Tarot ve bilinçaltı sembolik dilinde araba bir hareket zamanının geldiğini ve kişiyi bir yerden başka bir yere götürecek bir araç ya da vesilenin artık eline geçtiğini temsil eder. Tarotta araba olan tek kart savaş arabası kartıdır. Bu yüzden bu kart yer değiştirme, yön değiştirme, hızın ve motivasyonun artmasını temsil eder. Tarotta savaş arabası ya da rüyada araba görmek aslında benzer anlamlar içerir. Fakat rüya tabirciliği Tarottan daha derindir ve rüyada arabanın nasıl ve ne durumda olduğu anlamı etkileyicidir. Park etmiş araba duraksama, hızlı giden araba hızlanma, araba kazası ise ani bir engele takılmanın simgesidir.


Rüyada araba görmek hayatımızın gidişatını hızlandırıcı bir araç ya da fırsatı elde etmeye de delalet eder. Bu rüyayı gören kişi için mevcut gidişatın hızlanması ve işlerin daha çabuk bir biçimde sonuca ulaşması mümkün olacaktır. Araba aynı zamanda kişiyi amaçlarına daha çabuk ulaştırıcı bir vesilenin simgesi olabilir. Kısacası, rüyasında araba gören kişi gitmek istediği yere daha çabuk gidebilme imkanını elde eder.


Araba aynı zamanda kişinin motivasyonu ve onu amacına iten tüm dürtülerin simgesidir. Rüyasında araba gören kişi gördüğü arabanın nasıl olduğuna da bakmalıdır? Eğer araba eski ve zor çalışır durumda ise kişi aslında amacına doğru hareket etmeye çok istekli değildir, ya da onu amacına ulaştıracak donanıma sahip değildir. Belki de güncelleme ya da kendini yenilemeye ihtiyaç duyuyordur. Araba son model ve güzel ise bu kişi amacına ulaşmak için ihtiyacı olan tüm güncel kaynaklara sahiptir ve bu kaynakların kullanılması gerekir. Tek yapması gereken o arabayla istediği yere gitmektir.


Rüyada araba aynı zamanda bize değişim sinyalleri verir. Kişi şu anda nerede bulunuyor olursa olsun onun için ya mekan değişikliği ya da iş değişikliği söz konusu olabilir. Bu rüyayı tüm umutların tükendiğini düşünen biri görürse bu kişi zor da olsa bulunduğu durumdan kurtulabilir ama yine de bu kurtuluş kişinin kendisine bağlıdır. Arabanın çok eski ya da kırık dökük olması bu kurtuluşun zahmetli de olsa mümkün olduğuna, arabanın gıcır gıcır ve güzel olması kurtuluşun daha kolay olacağına işaret eder.


Hayatı zorluk içerisinde geçen ya da işsizlikle savaşan bir kişi bir araba görürse bu rüya onun için mekan değişikliği yapmanın zamanı geldiğine dair uyarı olabilir. Bu kişinin kısmeti belki de yaşadığı şehirde ya da ülkede kapalıdır fakat rüyasında arabayı görmüşse uzaklarda onu bekleyen bir iş vardır. Eğer bu kişi rüyasında gıcır gıcır ve güzel bir araba görmüş ve rüyadan önce de şehir dışından bir iş teklifi almış ise mutlaka o işe gitmelidir. Kısacası yeni ve gıcır gıcır bir araba bize “git” der ve mekan değişikliği yapmanın hayırlı olduğu mesajını verir.

Rüyada bozuk araba görmek

Rüyada bozuk araba görmek hayatın aksamasına delalettir. Bu rüyayı gören kişi için hayat adeta durma noktasına gelir ve bir engelin mutlaka aşılması gerekmektedir. İlerleme yalnızca bu engel aşıldıktan sonra olacaktır. Rüyasında bozuk araba gören kişi çözmesi gereken bu sorunu çözmeyi asla ertelememelidir. Çünkü bir işin olması bu sorunun çözülmesine bağlıdır. Rüyada sürerken bir arabanın aniden bozulması umulmadık bir sorunun ansızın ortaya çıkmasına delalettir.


Rüyada bozuk araba aynı zamanda kaynakların tükenmesi ya da artık işlemez hale gelmesi ile ilgilidir. Kişinin güncellemeye ya da hayatın aksayan alanlarına bir el atması gerekir. Çünkü bozuk araba tamir edilmedikçe kişi sadece yerinde sayacak ve hiçbir amacına ulaşamayacaktır. Bu rüyayı gören kişi hayatını aksatan her ne ise onları bulmalı, düzenlemeler hatta gerekiyorsa radikal değişimler yapmalıdır. Bozuk araba rüyası uyarıcı rüyalardandır ve bize “sorunlarını çöz daha sonra yoluna devam et” der.


Rüyada arabanın aniden stop etmesi kişinin hayatında bir anda duraksamayla karşılaşmasına delalettir. Ani gelişimlerin yaşanarak kişinin tüm odak noktası haline gelmesi dolayısıyla kişinin hayatının tüm alanlarını askıya alması, işten çıkma ya da çıkarılma veya bir sürecin durması ya da ertelenmesi ihtimali bu rüyanın sahibi için olasıdır. Bu rüyayı gören arabanın nerede ve ne zaman stop ettiğini de tabire dahil etmelidir. Eve varmadan hemen önce stop eden araba ya da bir durak veya varış yerinden hemen öncesinde duran araba tam sonuna yaklaşılan bir süreçte son anda takıldığımız bir engele de işaret edebilir.


Rüyada arabaya binenler ve arabadan inenler:


Rüyada arabaya ya da arabamıza binenler ve inenler aslında hayatımızda yaşadığımız süreçlerde bize katılanlar (arabaya binenler) ya da bizden ayrılanlar (arabadan inenler) olarak yorumlanır. Aslında bu rüyanın yorumu oldukça basittir. Arabaya binen kişi hayatta bize eşlik eden arabadan inen kişi ise bizimle vedalaşan kişilerdir. İş arkadaşlarıyla kendini arabada gören kişi iş arkadaşlarından birinin arabadan indiğini görürse o arkadaşının işten çıkması ya da başka bir yere tayin olması ihtimali mümkündür. Ne yazık ki arabadan inenlerle ilgili rüyalarda arabadan inen kişilerin vefat etmeleri ve bize sonsuz veda etmeleri olasılığı da vardır bu yüzden bu rüyanın yorumu dikkatle yapılmalıdır.


Rüyada ailece arabaya binmek tüm aileyi ilgilendiren konularda bazı gelişmelerin yaşanacağına delalet eder. Bu rüyayı tabir etmek isteyen arabayla nereye gidildiğini de dikkate almalıdır. Arabayla gidilen yer güzel bir yer ise aile için yakın gelecekte güzel haberler vardır. Gidilen yer karanlık ya da kötü bir yer ise veya araba yokuştan aşağı sürülüyorsa şu anki durumdan daha kötü bir seviyeye gelme olasılığı vardır ve bu rüya sahibi için uyarı içeriyor olabilir. Rüya sahibi ailesini ilgilendiren bir kararı almadan önce arabayla ailesiyle hoşuna gitmeyen bir yere gittiğini görüyor ise o karardan caymalıdır.

Rüyada araba sürmek:

Rüyada araba süren kişi hayatının kontrolünü eline almış kişidir. Hayatı hakkındaki kararları kendi verir ve hayatını başkalarının yönlendirmesine izin vermez. Bu rüyayı gören kişi arabayı nasıl ve nereye sürdüğüne dikkat ederek rüyadan alması gereken mesajı alabilir. Hayatın kontrolünü elinde tutmak elbette güzel bir şeydir fakat yanlış yolda olduğumuzda değil. Araba karanlık ya da çamurlu bir yolda sürülüyor ise belki de büyük sözü dinlemekte fayda vardır. Araba geniş, ferah ya da kendimizi huzurlu hissettiğimiz bir yolda sürülüyor ise bu gidişata devam etmek kişinin hayrınadır.


Rüyada araba sürmek aynı zamanda mevki sahibi olmaktır. Bu kişinin emir verme ve gidişata yön verme yetkisi bulunmaktadır. Genellikle arabanın içinde bulunan kişiler bu kişiye ya da onun emirlerine bağlı kişilerdir ve onların da hayatları aynı doğrultuda ilerlemektedir. Araba süren kişi nereye gidiyor ise bu kişiler de doğal olarak aynı istikamete ya da aynı amaca doğru hareket etmektedirler.


Rüyada araba sürmekten daha önemli olan aslında o arabayla nereye gidileceğidir. Varış noktası bu rüyanın yorumunda arabayı görmekten daha önemlidir. Çünkü varış noktası kişinin elindeki tüm kaynakları kullandıktan sonra elde edeceği sonucu temsil eder. Ayrıca arabanın yokuş aşağı ya da yokuştan yukarı doğru sürülmesi de bu rüyanın yorumunda önemlidir. Arabayı yokuş aşağı süren zarara girer ya da iyi durumdayken daha kötü duruma gider. Yokuş yukarı süren ise yükselişe geçeri kariyerinde yükselir ya da kazancı ve karı artar.


Rüyada arabadan inmek “vazgeçmek” ya da “ayrılık” olarak tabir edilir. Başkalarının da bulunduğu arabadan inen kişi aslında bir gruptan ayrılır. Bu rüyayı gören için bir şeylerle vedalaşmak, işten ayrılmak gibi durumlar söz konusu olabilir. Kendi sürdüğü ya da içinde sadece kendisinin bulunduğu arabadan inen ise bir karardan vazgeçer ya da bir gidişata son vermeye karar verir.

Rüyada araba kazası:

Rüyada araba kazası hayatın gidişatının bir engele takılmasıyla tabir edilir. Bu rüyayı gören kişi için her şey yolundayken hayat bir anda bir engelden dolayı durma noktasına gelebilir. Hafif bir şekilde bir yere çarpmak ve dolayısıyla arabanın durması yine aynı şekilde yorumlanır ve kişinin hayatında ani bir engelin ortaya çıkarak gelişmeleri durduracak etkide bulunmasıyla tabir edilir.


Rüyada ciddi bir araba kazası yaparak büyük hasar görmek, yaralı ya da ölenlerin bulunması kişinin hayatını derinden etkileyecek ve bir daha telafisi olmayan olayların yaşanacağına ve ani değişimlerin kaçınılmaz olacağına işaret eder. Ailesiyle bindiği arabanın kaza yaptığını gören için yaşanacak bu değişimler hem kendisini hem ailesini etkileyecek kadar büyük boyutlarda olabilir.


Rüyada arabaya binmek “bir gidişata katılmak” olarak tabir edilir. Yani, arabaya binen kişi için artık yeni bir süreç dolayısıyla hayatının gidişatında  hızlanma olacaktır. Başkasının sürdüğü ve içinde başka insanların da oturduğu bir arabaya binen kişibir gruba katılır ya da yeni bir projeye veya işe başlama olasılığı oldukça yüksektir. Kendi arabasına  binip bu arabayı sürmeye başlayan ise kendi başlattığı bir süreçte hızlı gelişmelere şahit olur.


Arabayı belli bir adrese sürmek bir amaca doğru ilerlemek için gerekli adımları atmaktır. Arabayı yanlış adrese ya da yanlış yöne süren ise amacına yaklaşmanın dışında amacından uzaklaşacağı adımları atar ve bu rüya onun için uyarıdır. Arabayı karanlık yere süren bir çıkmaza ya da zora girer. Bu yorumda arabanın karanlıkta ne kadar kaldığı önemlidir. Belli bir süre karanlıkta dolanılıyorsa bir gidişatta geçici sıkıntıların yaşanması olasılığı vardır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page