top of page

Rüyada araba kazası görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Sorun

 • Sıkıntı

 • Durmak

 • İsteksizlik

 • Tükenmek

 • Yavaşlamak

 • Paranın bitmesi

 • Seyahatin iptali

 • Bir işin iptal olması

 • Planların iptal olması

 • İlerlemenin durması

 • Enerjinin tükenmesi

 • ​Motivasyonun azalması

Rüyada araba kazası yapmak ne anlama gelir?

Araba kazası rüyaları genellikle ani yavaşlatıcılar, ummadığımız anda karşımıza çıkan engeller ya da düşmanlarla ilgilidir. Rüyada giden bir arabayla aniden kaza yapıyorsanız günlük yaşamınızda da aniden durmak zorunda kalabilirsiniz. Rüyadaki araba fiziksel bedeni, ruhu ya da psikolojimizi temsil eder. Dolayısıyla bu rüyanın altını çizdiği yavaşlama hatta durma eylemi bazen fiziksel boyutta bazen yalnızca psikolojik boyutta yaşanmaktadır.

 

Asla unutmamalısınız ki hayat bir otoyoldur. Aslında rüyada içinde kaza yaptığımız bir otoyol ya da yolların durumu sizin yaşamı nasıl algıladığınızı göster. Otoyollar geniş ve güzel miydi? Yaşamınız rahat gidiyor ya da kendinizi rahat bir yaşam içinde bulmak üzeresiniz. Yollar dar mıydı? Geçiminiz dar ya da yaşamınız zorluklarla dolu. Dar yolda fazla hızlı ilerleyemezsiniz. Dolayısıyla yaşamda da fazla ilerleyemiyor olabilirsiniz. Fakat hız yapmak isteyenler için geniş otoyollar idealdir. Yollar aynı zamanda hedeflerinize ulaşma konusundaki becerilerinizi yansıtır. Yeşil ışıklar daima aldığınız izinler ve yaşamda size “buyrun” diyerek kapıyı açan bireyler, kırmızı ışıklar ise alamadığınız izinler ya da yüzünüze kapanan kapılardır.

 

Araba ile kaza yaptığımız rüyalar yaşam yolculuğumuzda ani bir engel ya da değişim noktasına vardığımızda gördüğümüz rüyalardır. Aslında sembolik olarak araba kazası rüyaları karşımıza aniden çıkan bir zombi rüyasıyla oldukça benzeşir. Her ikisinde de sembolik anlamda duraksama, yaşam hızının azalması ve umulmadık anda karşılaştığımız bir engel vardır.

Rüyada araba kazası yaptığını görmek

Rüyada araba kazası yaşamı değiştirecek ölçüde etkili bir olayın yaşanması sembolü olabilir. Yaşamımızda hızlı bir şekilde ilerlerken bir engele takılmak, geçeceğimizi sandığımız bir sınavdan ummadığımız şekilde kalmak hatta bir hastalığa yakalanmak, tüm bunlar bize araba kazası rüyalarının getirebileceği kötü haberlere yalnızca birer örnektir. Hatta hiç ummadığınız anda işten çıkarılmak araba kazası rüyasının getirdiği kötü haberlerden biri olabilir mi? Maalesef evet. Araba kazası rüyaları yaşamımızın hızlı akışını bir anda durduracak her şeyin ya da her değişimin işareti olabilir.

Araba kazası rüyası bazen enerjinin bitmesi, motivasyonun azalması ya da bizi hedefimize götüren içsel gücün artık yanımızda olmadığının habercisidir. Rüyadaki araba aslında yaşamda bizi bir noktadan diğer noktaya götüren tüm araç gereçlerin, motivasyonun ya da bizi iten, götüren her şeyin temsilcisi olabilir. Dolayısıyla giderken kaza yapan bir araba artık bu amaca ilerlemeyi ya istemediğimizi ya da ilerleme gücüne sahip olmadığımızı gösterir. Bazıları için giderken kaza yapan araba paranın ya da kaynakların tükenmesi anlamına da gelebilir.

 

Bunlara ilaveten araba kazası rüyaları bazen yaşamımızdaki büyük çatışmalar ya da düşman veya rakiplerle karşılaşma anlarını temsil edebilir. Özellikle karşı istikametten gelen bir arabayla kafa kafaya tokuştuğumuz bir rüya belki de yaşamda ilerleme hızımızı aniden durduracak güçlü bir rakip ya da düşmandır. Bilinçaltımız bizi durduracak her düşmanı, olayı ya da her şeyi ters istikametten hızımızı bir anda sıfıra düşürecek bir obje kılığına sokar. Aslında bilinçaltımız burada bize çok büyük bir engelin yaşamımızın gidişatını büyük ölçüde etkileyeceğini anlatmaya çalışmaktadır. Kariyer yolculuğunuzda bir rakip gelip işinizi almadan önce karşı istikametten bir aracın size aniden çarptığını görebilirsiniz.

Araba gördüğümüz ve kullandığımız rüyalar genellikle iyi huylu rüyalardır ve yaşamımızın gidişatıyla ilgili bilgi getirirler. Bu tip rüyalarda arabanın durumu, yolcular ve yolcuların durumu hatta nerede yolculuk yaptığımız da yoruma dahil edilmeli. Tabi bize çarpan diğer araç ya da diğer objenin arabada ne kadar hasara yol açtığı ve bizi ne kadar sarstığı. Bu sarsma ile günlük yaşamımızdaki sarsılma aslında birbiriyle doğru orantılıdır. Rüyalar asla direk yorumlanmazlar. Yani, rüyada kaza yaptıysanız uyandığınızda bir kaza geçireceğinizi düşünüp kendinizi boş yere üzmenize gerek yok.

 

Araba kazası yaptığımız rüyalarda rüyanın senaryosu ve rüyadaki arabanın durumu ile rüya sahibinin fiziksel, ruhsal ya da psikolojik durumu örtüşür ve araba rüyaları daima bize ilerleme durumumuzla ilgili bilgi getiren rüyalardır. Örneğin, eski arabalar düşünce ya da çalışma sistemlerinin çok eskidiği ve bizi yaşamda ilerletmediği gibi bazı ipuçlarını bize getirirler. Yine buna benzer şekilde kaza yapan araba rüyaları da yaşamda ilerlemenin bir sebepten askıya alınmasını sembolize eder. Rüyada kaza yapan bir araba rüyasını yorumlayabilmek için arabanın neden durduğunu, yanımızdaki yolcuları ve rüyanın senaryosunu bütünsel olarak ele almalıyız.

 

Araba ile ilgili rüyalar genellikle süregelen değişim, bir durumdan diğer duruma hareket ya da geçiş süreçlerini bize gösterir. Doğal olarak rüyada bir arabanın giderken kaza yapması da bu geçiş sürecinde bir engele takılma ve her şeyi durması alametidir. Belki de arabanın altını çizdiği geçiş süreci bir işten başka bir işe geçiş ya da bir evden başka bir eve taşınma ile ilgilidir. Bu durumda giderken kaza yapan bir araba bu iş değişimi ya da taşınmanın iptal olmasının haberini veriyor olabilir. Yine buna benzer şekilde bazen giden arabalar yaşamın doğal akışına değinirler ve giden arabanın rüyada bir anda kaza yapması bu doğal akışı engelleyen ani bir soruna işaret edebilir.

Freud’e göre araba zihni ve egoyu sembolize eder ve sosyal statümüz ya da kişiliğimizdir. Rüyada arabayı ne durumda görüyorsak sosyal yaşamda kendimizi o durumda görürüz. Bakımsız bir arabamız mı vardı? Belki de kişisel bakımımıza biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Arabanın kaza yapmasına gelince belki de sosyal yaşamda ilerleyen bir durumda ani bir engele takıldınız ve yaşamınızdaki her şeyi bir süreliğine askıya almanız gerekiyor.

 

Kaza yapan araba rüyalarında numeroloji çok ilginç bir biçimde kullanılabilir ve bu rüyalardaki numerolojik ayrıntılar bize durum hakkında bilgi getirebilir. Örneğin, eve 2 durak kalmışken kaza yapan bir araba bize neyi anlatır? Burada 2 durak aslında numerolojik anlamda bize 2 vakit kala manasını sunar. Ev ise çok önemli bir basamak taşını sembolize eder ve varış noktasıdır. Belki de kendinize yılbaşında ulaşmak istediğiniz bir hedef koydunuz ve rüyanızda eve 2 durak kala arabanın kaza yaptığını gördünüz. Bu sizin için yılbaşına 2 ay kala elinizdeki işin iptal olacağı anlamını getirebilir. Rüyadaki numerolojik şifreleri anlamaya çalışarak yorumlamalısınız.

Rüyanızı yazın:

bottom of page