top of page

Rüyada araba sürmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Değişim

 • Kararsızlık

 • Yön arayışı

 • Kontrol kaybı

 • Yoldan sapma

 • Çözüm arayışı

 • Çıkış yolu aramak

 • Kompleks durum

 • Duygu karmaşası

 • Planın dışına çıkma

 • Sonuca ulaşamamak

 • Konum bulma çabası

 • Konfor alanına dönememek

 • Evdeki hesabın çarşıya uymaması

Rüyada araba sürmek ne anlama gelir?

Araba sürme rüyaları ikiye ayrılır. Eve dönüş yolunu aradığımız rüyalarda “öze dönüş çabası” varken bilmediğimiz bir adresi aradığımız rüyalar “özden uzaklaşma” ya da konfor alanı dışına çıkma çabası göstergesidir. Rüyasında evinden uzaklarda bir adres arayışı içinde bulunan kişi aslında değişim ya da özünden uzaklaşma çabası içinde yanıp tutuşmaktadır. Bu tip rüyaların yorumu rüyanın senaryosuna ve yanımızda bulunan kişilere bakılarak yapılır.

 

Araba sürdüğümüz rüyaların özünde “konfor alanının dışına çıkma” ya da “konfor alanına geri dönme çabası” teması yatar. Bu tip rüyaları genellikle yaşam yolculuğumuzda bir yöne doğru ilerlerken durumun kontrolden çıkması sonucunda görürüz. Aslında rüyadaki “araba sürmek” eylemi bilinçaltımızın bize “konfor alanının dışında bulunma” mesajıdır. Rüyasında araba sürerek bir adres aradığını gören aslında yaşamında arzu ettiği yöne doğru nasıl ilerleyeceği konusunda tavsiyeye ihtiyaç duymaktadır.

 

Rüyada araba sürmek aynı zamanda mevcut yaşam durumunuzla gerçek doğanız arasındaki kopukluğu sembolize eder. Bir şekilde arzu ettiğiniz sonuçları almıyorsunuz fakat bu durumun sebebinden siz de emin değilsiniz. Kendi rotanızı çizmiş olabilirsiniz, planlarınız ve hayalleriniz de olabilir. Fakat bu rotada ilerlemiyorsunuz ve bundan endişe duyuyorsunuz. Araba sürdüğümüz rüyalar bilinçaltında “kendi gerçekliğimizin dışında bulunma” uyarısından başka bir şey değildir.

Rüyada araba sürdüğünü görmek

Carl Jung’a göre içgüdüsel doğanız otantik bir yaşam sürdürmek için doğuştan gelen bir dürtüdür. Bu iç güdüsel doğadan ayrıldığınızda anksiyete, depresyon hatta fiziksel hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Araba sürme ve özellikle araba sürerek adres ararken kaybolma rüyaları da bilinçaltından gelen “iç güdüsel doğadan ayrılma” metaforudur. Yaşam tarzınızla gerçek benliğiniz uyuşmuyor olabilir. Örneğin, mesleğiniz sizin doğanızla örtüşmüyor mu? Bu durumda rüyanızda araba sürerken kaybolduğunuzu görebilirsiniz. Ya da siz aslında öğretmen olmak için yaratıldığınıza inanıyordunuz fakat kendinizi elinizde paspasla bir yerleri temizlerken buldunuz ya da yaşam sizi bir şekilde bu noktaya sürükledi ve hayal ettiğiniz işi yapamıyorsunuz. Bu durumda da rüyada araba sürdüğünüzü görebilirsiniz. Aslında araba sürmek sizin için yeni bir yaşam arayışı sembolüdür.

 

Araba sürdüğümüz rüyalar bir kaygı ya da depresyon belirtisi değildir. Bu rüyalar  genellikle yön arayışı rüyalarıdır. Yaşamınızdaki derin bir sorunun belirtisidir. Ait olmadığınız bir yerde hissediyorsunuz ya da ait olmadığınızı düşündüğünüz bir yaşam tarzına doğru sürükleniyorsunuz. Siz bunu hak etmemiştiniz ya da burada olmayı istememiştiniz. Belki de bambaşka hayalleriniz vardı fakat hiçbir planınız tutmadı. Tamamen rota dışına çıktınız. İşte bu yüzden rüyanızda araba sürüyorsunuz.

 

Araba sürdüğünüz rüyalarda kendinize sormanız gereken sorular da var. Nereye gidiyordunuz? Bu sorunun cevabın amacınıza ışık tutar. Araba sürerken seyahat koşulları nelerdi? Amaca giden yolculukta yaşayacağınız her şey bu sorunun cevabıdır. Yanınızda kimler vardı? Amacınız için sizi destekleyen bireyler bu kişiler, ya da sizinle beraber aynı amaca ilerleyecekler. Araba sürdüğünüz rüya nasıl sona erdi? Amaca ulaşıp ulaşmama durumunuz bilgisi burada cevaplandırılır.

Araba sürdüğünüz rüyalardaki ufak ayrıntıları da yoruma katmalısınız. Bir arabayla giderken benzininiz mi bitti? Eğer benzin bittiyse ya motivasyonunuz bitti artık o amacı istemiyorsunuz ya da paranız bitti amacınıza doğru ilerlemeniz parayı bulmadan imkansız. Rüyada arabayı süren kimdi? Bu gidişata öncülük eden kişi genellikle şofördür. Eğer şoför sizseniz fikir babası ya da öncü sizsiniz. Öncünün kim olduğu bilinmeyen durumlarda bilinçaltınız sizin için tanımadığınız birini şoför olarak inşa eder. Ulaşım yönteminiz nedir? Nasıl bir araba sürüyordunuz? Eski dökük bir araba mı yepyeni gıcır gıcır bir araba mı? Eski araba demode olmuş fikirlerle ilerlemek yeni araba ise daha güncel çalışma metodlarını benimsemektir. Bir otobüs mü sürüyordunuz ya da çoklu yolculuk mu yapıyordunuz? O halde bu bir grup çalışması ya da bu yolculukta yalnız değildiniz ve işler kontrolden yine de çıktı.

Araba sürme rüyalarını yorumlarken nerede arabayı sürdüğünüz de çok önemli. Okulun oralarda bir yerde mi araba sürüyordunuz? Kariyer seçimiyle ilgili bir kafa karışıklığı yaşıyorsunuz ve hangi yöne gideceğinizi bilmiyorsunuz. Hiç bilmediğiniz bir yerde mi araba sürüyorsunuz? Tamamen bilinmeyen bir durumdasınız ya da kendinizi ait hissetmediğiniz bir kariyerde hapsolmuşsunuz ve yardıma ihtiyacınız var.

Rüyanızda arabayı sürdüğünüz yer ve varış yeri önemlidir, çünkü size hayatınızda bilinçsizce nerede kaybolduğunuz hakkında bir şeyler anlatır. Rüyanızda arabayla işe mi yoksa eve mi gidiyordunuz? Gerek işe gerek eve giden yolu (geri dönüş yolunu) bulamadığınız her rüya aslında konfor alanına dönme çabası göstergesidir. Araba sürerek işe dönmeye çalışan kişi yenilikleri benimseyememiş ve eski teknik ya da metotlara dönmek isteyen kişidir. Rüyada arabayla eve dönmek arayışı ise aslında öze dönme arayışıdır. Asla unutmayın rüyalar semboliktir ve size farkında olmadığınız durumlar hakkında farkındalık getirmeye çalışırlar.

Araba sürme rüyaları ile ilgili farklı detaylar da olabilir. Örneğin aceleniz mi vardı? O halde gerçekten de bir aciliyet duygusu var. Bir çözümü belli bir süre zarfında bulmanız gerekiyor. Peki araba sürdüğünüz rüyanızdaki duygu tonu neydi? Kaybolduğunuzda ne hissettiniz? Duygularınızı tanımlayın ve rüyada kurduğunuz cümleleri analiz edin. Rüyadaki duygu tonuyla mevcut durumdaki duygu tonunuz aslında birbiriyle örtüşür.

Araba sürdüğümüz rüyalardaki duygu tonu ve neler yaşadığımız aslında yaşamımızdaki bir çözüm sürecinde yaşayacaklarımızla örtüşür. Daha önce hiç bulunmadığınız bir yerde araba sürdüğünüzü görmek aşina olmadığınız bir durumda çıkış yolu ya da çözüm aramak zorunda kalacağınız alametidir. Belki de yaşamınızda bir değişim olmakta ve bu değişime uyum sağlama zorluğu çekiyorsunuz. Belki de istemediğiniz halde bir değişime çekiliyorsunuz ve yaşam sizi kaçınılmaz sona doğru sürüklüyor.

Rüyanızı yazın:

bottom of page