top of page

Rüyada arabanın durması

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • İptal

 • Engel

 • Sorun

 • Sıkıntı

 • Direnç

 • Durmak

 • İsteksizlik

 • Tükenmek

 • Yavaşlamak

 • Paranın bitmesi

 • Seyahatin iptali

 • Planların iptal olması

 • İlerlemenin durması

 • Enerjinin tükenmesi

 • ​Motivasyonun azalması

Rüyada giden arabanın durması ne anlama gelir?

Rüyada araba durması bazen enerjinin bitmesi, motivasyonun azalması ya da bizi hedefimize götüren içsel gücün artık yanımızda olmadığının habercisidir. Rüyadaki araba aslında yaşamda bizi bir noktadan diğer noktaya götüren tüm araç gereçlerin, motivasyonun ya da bizi iten, götüren her şeyin temsilcisi olabilir. Dolayısıyla giderken duran bir araba artık bu amaca ilerlemeyi ya istemediğimizi ya da ilerleme gücüne sahip olmadığımızı gösterir. Bazıları için giderken duran araba paranın ya da kaynakların tükenmesi anlamına da gelebilir.

 

Araba gördüğümüz rüyalar genellikle sizi ve yaşamdaki durumunuzu temsil ederler. Arabanın yeni-eski olması, sağlam ya da kırık dökük olması hatta güzel-çirkin olması size yaşamda ilerleyiş şekliniz hakkında bilgi sunar. Peki giderken duran araba rüyaları nasıl yorumlanmalı? Arabanın kırık dökük olmasından dolayı durması belki de fiziksel durumumuz ya da sağlığımız hakkında uyarı getiren bir rüyadır.

 

Rüyadaki arabanın durumu ile rüya sahibinin fiziksel, ruhsal ya da psikolojik durumu örtüşür ve araba rüyaları daima bize ilerleme durumumuzla ilgili bilgi getiren rüyalardır. Örneğin, eski arabalar düşünce ya da çalışma sistemlerinin çok eskidiği ve bizi yaşamda ilerletmediği gibi bazı ipuçlarını bize getirirler. Yine buna benzer şekilde duran araba rüyaları da yaşamda ilerlemenin bir sebepten askıya alınmasını sembolize eder. Rüyada duran bir araba rüyasını yorumlayabilmek için arabanın neden durduğunu, yanımızdaki yolcuları ve rüyanın senaryosunu bütünsel olarak ele almalıyız.

Rüyada arabanın giderken durduğunu görmek

Araba ile ilgili rüyalar genellikle süregelen değişim, bir durumdan diğer duruma hareket ya da geçiş süreçlerini bize gösterir. Doğal olarak rüyada bir arabanın giderken durması da bu geçiş sürecinde bir engele takılma ve her şeyi durması alametidir. Belki de arabanın altını çizdiği geçiş süreci bir işten başka bir işe geçiş ya da bir evden başka bir eve taşınma ile ilgilidir. Bu durumda giderken duran araba bu iş değişimi ya da taşınmanın iptal olmasının haberini veriyor olabilir. Yine buna benzer şekilde bazen giden arabalar yaşamın doğal akışına değinirler ve giden arabanın rüyada bir anda durması bu doğal akışı engelleyen ani bir soruna işaret edebilir.

 

Freud’çu yaklaşıma göre araba zihni ve egoyu sembolize eder ve sosyal statümüz ya da kişiliğimizdir. Rüyada arabayı ne durumda görüyorsak sosyal yaşamda kendimizi o durumda görürüz. Bakımsız bir arabamız mı vardı? Belki de kişisel bakıma biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Arabanın durması olayına gelince belki de sosyal yaşamda ilerleyen bir durumda ani bir engele takıldınız ve yaşamınızdaki her şeyi bir süreliğine askıya almanız gerekiyor.

 

Rüyada araba durmasını yorumlamak için kendinize bazı soruları da sormanız gerekir. Araba neredeydi? Araba neden durdu? Siz hangi koltukta oturmaktaydınız? Şoför kimdi? Eğer şoför siz değilseniz pasif bir durumda olduğunuz konuda (kontrolün sizde olmadığı konular) ilerleme olurken bu ilerleyiş bir sebepten dolayı durdu. Eğer şoför sizseniz sizin kontrolünüzdeki bir durumda ilerleyiş bir anda durabilir.

Giderken duran araba rüyalarında başka ayrıntılara da dikkat etmeliyiz. Araba nasıl bir ortamda gidiyordur? Yokuş aşağı bir yerde mi yoksa yokuş yukarı mı sürülüyordu? Yokuş yukarı gidişler daima yükselen fakat zorlu süreçlerdir. Eğer bu durumda bir anda araba durduysa bir rakip ya da düşman ayağınıza çelme takmış olabilir. Belki de kariyerde ilerlerken bir anda işten çıkarılmanız olasılığı var. Varmak istediğiniz yere ne kadar kalmışken arabanız durdu? Burada sizin için çok ciddi bilgiler bulunmaktadır. Varış yeri daima bir hedefin simgesidir. Varış yerinden hemen önce duran bir araba bir işin ucuna kadar gelip iptal olmasına işaret edebilir.

 

Giderken duran araba rüyalarında çok ilginç numerololij bilgi ve ayrıntılar da bize içinde bulunduğumuz durum hakkında bilgi getirebilir. Örneğin, eve 2 durak kalmışken duran bir araba bize neyi anlatır? Burada 2 durak aslında numerolojik anlamda bize 2 vakit kala manasını sunar. Ev ise çok önemli bir basamak taşını sembolize eder ve varış noktasıdır. Belki de kendinize yılbaşında ulaşmak istediğiniz bir hedef koydunuz ve rüyanızda eve 2 durak kala arabanın stop ettiğini gördünüz. Bu sizin için yılbaşına 2 ay kala elinizdeki işin iptal olacağı anlamını getirebilir. Rüyadaki numerolojik şifreleri anlamaya çalışarak yorumlamalısınız.

 

Rüyadaki araba hakkındaki ufak detaylar sembolik öneme sahiptir ve arabanın durumu rüya sahibinin psikolojik durumu hakkında önemli ipuçları verebilir. Arabanın kasası, direksiyonu ve motor araba rüyalarında özel bir öneme sahiptir. Arabanın kasası sosyal statümüz ve tıpkı toplumda giydiğimiz maskeye benzer. Çok güzel bir araba bazen fiziksel anlamda kendimizi beğendiğimiz ve dış görünüşümüzden memnun olduğumuz anlamına gelebilir. Peki bu durumda çok güzel görünen bir arabanın durması ne anlama gelir? Belki de dış görünüşümüzü etkileyen negatif bir olay yaşamak olabilir mi? Evet olabilir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page