top of page

Rüyada arkadaşını görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Hisler

 • Olaylar

 • Temalar

 • Mesajlar

 • Kişilikler

 • Duygular

 • Eğilimler

 • Özellikler

 • Semboller

 • Değişimler

 • Bileşenler

 • Davranışlar

 • Düşünceler

 • Karakterler

 • İçgüdüsel yaklaşımlar

Rüyada arkadaş görmek ne anlama gelir?

Rüyada arkadaş görmek genellikle yaşamımızdaki bir unsurla ilgilidir. Rüyalarımızda sıklıkla sevdiğimiz karakterleri arzu ettiğimiz olaylar olarak davet ederiz. Sevmediğimiz karakterler ise yaşamımızdaki davetsiz misafirlerdir. Rüyada sevdiğimiz bir arkadaşımız arzu ettiğimiz bir olayı temsil ediyor olabilir. Fakat, sevdiğimiz bir arkadaşın rüyada tam olarak ne durumda olduğuna bakmadan bu yorumu yapmamalıyız. Rüyada bir arkadaşımızın ölümü yaşamımızda kapanan bir sayfa, bir arkadaştan aldığımız hediye evrenden gelecek bir sürpriz, bir arkadaşımızın aniden evimize gelmesi de bir haber işaretidir.

 

Rüyada arkadaş ya da diğer arkadaşlar olarak karşımıza çıkan arketipler yaşamda karşılaşacağımız olaylara, durumlara ya da kişilere işaret ederler. Aslında rüyada arkadaşımız ya da başka bir kişi kılığında girenler arketiplerdir ve bu arketipler bilinç dışı psişik eğilimleri sembolize ederler.

 

Rüyadaki arkadaş ya da diğer arketipler kollektif bilinçaltının bileşenleridir ve duygular, düşünceler ve olayların yansıması olarak karşımıza çıkarlar. Rüyada arkadaş ya da diğer arketipler yaşamımızın temel temalarına ve eğilimlerimize dokunurlar. Rüyanızda arkadaşınızı gördüyseniz kendinize şu soruları sormalısınız: arkadaşım bende hangi duyguları uyandırıyor? Rüyadaki arkadaşın temsil ettiği arketip yaşamımda kime ya da neye dokunuyor? Hatta çok ilginç olmasına rağmen arkadaşınızın ismine bakın, belki de bu rüya arkadaşınızla aynı isimde biriyle alakalı bilgiyi size getirmektedir.

Rüyada bir arkadaşı görmek

Arkadaşımızı gördüğümüz rüyalar ayrıca yaşam döngümüzde karşılaşacağımız olayların nitelikleri ve özellikleriyle ilgili bilgi getirirler. Bu mesajları anlayabilmek için arkadaşınızla gerçek hayattaki ilişkinize bakın. Arkadaşınızı çok mu seviyorsunuz? Yoksa onunla kavgalı mısınız? Arkadaşınızın ismi nedir? Bu isimde başka biriyle ilgili şu anda yaşanan bir durum var mı? Tüm bu sorulara vereceğiniz cevaplara dikkat ederek rüyada gördüğünüz arkadaşın sizin için neyi ifade ettiğini anlayabilirsiniz.

 

Arkadaş gördüğümüz rüyalar bize yaşadığımız ya da yaşayacağımız olayları ya da durumları bir dizi karakter ile sunuyor olabilir. Bir filmdeki aktörler gibi rüyalarımız da bizim için farklı karakterler geliştirir ve bu karakterlere oynayacakları rolleri verir. Bu da onların rüyanın hikayesine özgü ve önemli kılan niteliklerini ortaya koyar. Bu özellikle ve niteliklerin bazıları aslında kendi iç dünyamızdaki niteliklerin yansımasıdır. Bazen arkadaş gördüğümüz rüyalar kişiliğimizin farklı bir bölümünü ya da özelliğini yansıtıyor olabilir. Örneğin, arkadaşınız çok güçlü bir karaktere mi sahip? Bir yerde CEO olarak mı çalışıyor?  Belki de sizin için arkadaşınız çok güçlü bir “yönetici” arketipi. Yaşamınızdaki bir yöneticiyle ilgili bilgi getiriyor olabilir.

Arkadaş gördüğünüz rüyalar kişiliğinizin farklı bölümlerini ortaya çıkarabilir. Kahraman, cesur, korkak, yönetici, şifacı ya da bilge, arkadaşınızı gördüğünüz rüyalarda buna benzer karakteristik özelliklerin hangileri vurgulanıyordu? Vurgulanan bu karakteristik özellikler aslında yaşamınızda vurgulanan özelliklerdir. Arkadaş gördüğünüz rüyalarda görünmez bir kimlik mücadelesi olabilir ve bilinçaltınız sizin için bir karakter kadrosu hazırlar. Rüyanızdaki arkadaşınız ya da diğer karakterler kişiliğinizin keşfedilmeyi bekleyen bazı yönlerine atıfta bulunuyor da olabilir.

 

Arkadaşımızı gördüğümüz rüyalarda ya da diğer karakterleri gördüğümüz rüyalarda aslında bu karakterleri rüyamıza biz davet ederiz. Sevmediğimiz karakterler ise yaşamımızdaki davetsiz misafirlerdir. Vahşi bir hayvan, bir filmin kötü karakter oyuncusu ya da bir cadı her azman istikrarımızı tehlikeye sokacak bir olayın temsilcisi olabilir. Rüyada evimizde vahşi bir hayvan gördüğümüzde anlamalıyız ki çok yakınımızda (hanemizde) ya da özelimizde bizi tehdit eden bazı unsurlar var ve bu unsurları yaşamımızdan çıkarmamız gerekiyor. Tıpkı vahşi hayvanı evden çıkarmak gerektiği gibi.

Arkadaşımızı gördüğümüz rüyalar belirli fikirleri temsil eden işaretler değil kişisel deneyimlerimize dayanarak anlam attığımız akıcı görüntülerdir. Rüyalar gerçekleri, felsefi vahiyleri, yanılsamaları, fantezileri, anıları, planları, mantıksız deneyimleri ortaya çıkarabilir. Belki de arkadaşımızı gördüğümüz rüya bizim için yalnızca bir mesaj ya da işarettir. Bu tip rüyalarda arkadaşınızı nasıl gördüğünüze ve rüyanın senaryosuna odaklanın. Arkadaşınız ne yapıyor? Size ne söylüyor? Rüyada sizden ne yapmanızı istiyordu?

 

Arkadaşımızı gördüğümüz rüyalarımızdaki görüntüler nihayetinde kendi bilinç dışımızın temsilleridir. Her ne kadar bireysel zihinlerimizden gelseler de, birçok görüntü bilinçli benliklerimize gizlenmiş bilinç dışı tutumları temsil eden evrensel arketiplerin tezahürleridir. Bu arketipleri öğrenmek ve bunları kendi rüyalarımızda tanımlamak için zaman ayırırsak, içsel benliklerimiz hakkında farkındalığımızı artırma, böylece ruhsallığımızın farklı kısımlarını bütünsel bir benlik elde etmek için entegre etme olanağına sahibiz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page