top of page

Rüyada asansörle yukarı çıkmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Seviye

 • Değişim

 • Gidişat

 • Ziyaret

 • İlerleme

 • Dönüşüm

 • Yükselme

 • Terfi etme

 • Sınıf atlama

 • Dikey hareket

 • Ilımlı değişim

 • Güzel haberler

Rüyada asansörle yukarı çıkmak ne anlama gelir?

Asansörler yaşam yolculuğumuzda yukarı (yükselme) ve aşağı (alçalma) hareketlerimize atıfta bulunan metaforlardır. Dolayısıyla, bir asansörle yukarı çıkma rüyası daima iyiye yorulur ve seviye arttırma, daha iyiye gitme ve terfi etme işaretidir. Genellikle, yükseldiğimizi ya da seviye atladığımızı hissettiğimiz durumlarda rüyamızda asansörle yukarı çıktığımızı görürüz.


Bu rüyaların bazen uyandığımız gün yaşayacağımız ufak tefek kuzey istikameti hareketlerine işaret etme ihtimali vardır. Bazen, kuzeye yapılan yolculuklar, üst kat komşusuna yapılan ziyaretler hatta kendi seviyemizden üstün gördüğümüz kişilere yaptığımız rüyaların arifesinde rüyada asansörle yukarı çıktığımızı görebiliriz. Örneğin, patronuyla toplantı yapacak biri bundan bir gün öncesinde rüyasında asansörle yukarı çıktığını görebilir. Bilinçaltımız aslında bize burada bir süreliğine “daha üst seviyede bir mekana ziyarette bulunma” uyarısı vermektedir.

Rüyada asansörle yukarı çıktığını görmek

Asansörle yukarı çıktığımız rüyalarda ufak tefek ayrıntılara da dikkat edersek bu rüyanın mesajını daha iyi alabiliriz. Yukarı çıkarken yanımızda kim ya da kimler vardı? Yukarı çıkarken ne oldu? Asansör sorunsuz mu çıktı? Yukarı çıktıktan sonra ne oldu? Tüm bu sorulara verilecek cevaplar aslında günlük yaşamda karşılaşacağınız durumla ilgili gizli ipuçları içereceklerdir ve yaşayacaklarınızla mutlaka örtüştüklerini görürsünüz. Örneğin, rüyada asansörle yukarı çıkarken asansörün durması, gerçekte bu dikey hareketi yaparken karşılaşacağınız bir aksilik alametidir.


Asansörle yukarı çıkma rüyaları, rampa rüyaları ve dağa tırmanma rüyaları sembolik olarak benzerlik gösterirler. Tüm bu rüyalar yükselme, yücelme ya da terfi etme metaforlarıdır ve kendi seviyemizin üstünde seviyelere yaptığımız ziyaretlere işaret ederler. Bunun zıttı olarak aşağı indiğimiz rüyalar genellikle hayra yorulmazlar ve kaygı hissetme, bir durumun daha kötüye gitmesi ya da iflasa gidiş gibi uyarılar getirebilirler. Bir çok yorumcuya göre asansörle ya da merdivenle aşağıya inmek maddi anlamda çöküş ya da birikimlerin azalması olarak da yorumlanmıştır.

Rüyalar alemi bazen bize yaşam yolculuğumuzda çok uzun vadeli mesajlar getirebilir. Örneğin, asansörle yukarı çıkarken önce zorlanan sonra rahat çıkan biri için belli bir yaşa kadar sıkıntı çekip daha sonra refaha erme bilgisi gizlenmiş olabilir. Yine bu tip rüyalarda bize numerolojik mesajlar veriliyor da olabilir. Kim bilir asansörün “30” numaralı bir tuşu ile 30 uncu kata çıkarız. Belki de bu bize 30 yaşına geldiğimizde hayatımızda bir dönüm noktasına varacağımızı söylemektedir. Yine buna benzer bir şekilde bu rüyalarda o kadar gizli ilahi mesajlar bulunabilir ki 65’e kadar tuşları olan bir asansör bizim için yaşamın 65 yaşına kadar süreceği mesajını getiriyor da olabilir! Bu rüyaların yorumu çok dikkatli yapılmalıdır.


Tüm bunlara ilave olarak asansörle yukarı çıkma rüyaları bazen kariyerle ilgili bilgi getirici olabilirler. Hemen sevinmeyin, asansörle yukarı çıkmak evet belki seviye arttırmaktır. Fakat bu seviye arttırmalar bazen iş yaşamında üst kata çıkmak, müdürün yanına çıkmak ya da bir süreliğine daha iyi bir pozisyona geçmek gibi kısa vadeli seviye arttırmalar olabilir. Rüyalar alemi bize her zaman yaşamımız için önemli bilgileri getirmez. Bazen ıvır zıvır önemsiz bilgiler ya da gün içinde yaşanacak ufak tefek ayrıntılar da yaşanmadan önce rüyalarımızda bize mesaj olarak getirilebilirler.

Bir asansörle yukarı çıkma rüyasında çok fazla ayrıntı olabilir. Örneğin, kendimizi gitmek istediğimiz katta değil yanlış bir katta bulmak. Ya da aşağı inmek isterken yukarı çıkmak. Asansörün bozulması ya da asansörün içinde bizi huzursuz eden huysuz bir arketip hatta vahşi bir hayvan. Rüyalar aleminde her an her şey olabilir. Tüm bu semboller ve arketipler aslında günlük yaşamımızdaki bu aşağı-yukarı hareketlerimiz esnasında yaşayacaklarımızla ilgili uyarı ve mesajlar getirirler.


Asansörle yukarı çıktığımız rüyalarda bazen asansörün düzgün çalışmadığını ya da yukarı çıkmadığını görebiliriz. Bunlar aslında yaşam yolculuğumuzda arzu ettiğimiz “yükselme” hareketini kontrol edemediğimizde gördüğümüz rüyalardır. Belki de kariyerde yükselme arzusu içindeyiz fakat bu bir türlü olmuyor. Ya da daha iyi bir eve taşınmak istiyoruz fakat maddi sorunlar yüzünden şu anda bu mümkün olmayabilir. Bu yüzden rüyamızda asansörün yukarı çıkmadığını görebiliriz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page