top of page

Rüyada baba görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kök

 • Fikir

 • Liderlik

 • Başarı

 • Kontrol

 • Çoğalma

 • Devamlılık

 • Yaratıcılık

 • Tetikleyici

 • Egemenlik

 • Koruyuculuk

 • Fikir babalığı

 • Kaosun geçmesi

 • Başlangıç noktası

Rüyada baba görmek ne anlama gelir?

Rüyada baba arketipi yaratma ve başlatma yeteneğinin başladığı yerin sembolüdür. Baba, tarihsel olarak da babalık ve erkek egemenlik ile ilişkili olsa da cesaretin, koruyuculuğun ve soyun devamını sağlayıcı yaratıcı enerjinin sembolüdür. Bir baba, bakımı altındaki kişileri yönlendirir ve korur. Fakat psikolojide bir de gölge baba vardır ki (baba arketipinin negatif özellikleri) rehberlik ve korumayı diktatörce sağlamak ya da yetkinin kötüye kullanılmasıyla ilgilidir. Baba görülen rüyaların koruyucu baba mı yoksa gölge baba mı olduğunu anlamak için baba arketipinin sizde uyandırdığı duygulara odaklanın.

 

Baba arketipi, tüm arketipler içinde yaratıcı arketip olmasından dolayı ana psikolojik arketiplerden biridir. Erkeksi, eril güç, çoğalmayı başlatan (ailenin kökü), koruyucu ve soyun devamlılığını sağlayıcı. Bazen baba arketipi uzun cisimler şeklinde (eril cisimler) karşımıza çıkabilir. Bıçak, mızrak, ok ve ışın gibi delici alet görüntüleri baba arketipi ile ilgilidir. Güneş, yağmur, ekilebilecek toprak ya da tarla, tabiat ana ya da gübre ise ana arketipine verilecek örneklerdir.

 

Baba arketipi tanrı, dev, kral, yargıç, doktor, cellat, şeytan, lider, kutsal adam, patron, bilge yaşlı adam ve elbette baba şeklinde karşımıza çıkabilir. Herhangi bir arketipte olduğu gibi, hem pozitif hem de karanlık yönleri vardır. Karanlık yönleriyle karşımıza çıktığında buna gölge baba deriz. Baba prensibinin olumlu yönü hukuk, düzen, disiplin, rasyonalite, anlayış ve ilhamı yönetmesidir. İç otorite figürümüz destekleyicisi olduğunda, baba gördüğümüz rüyalar genellikle yardımsever ve yardımsever baba, yardımsever krallar, itfaiyeciler, şifacılar ve rehberler getirir. Fakat gölge baba (kötü yönetim, kötü liderlik, taraf tutucu, hukuksuz, disiplinsiz) rüyamızda karşımıza çirkin ya da kötü bir baba, beceriksiz doktor, işini kötü yapan bir itfaiyeci kılığında da çıkabilir.

Rüyada babayı görmek ne anlama gelir?

Rüyadaki baba arketipi yaratıcı bir insanı, başkalarını yönetme ve bir işi başlatma yeteneğini birleştirir. Olumlu anlamda bir baba arketipi, bakımı altındaki kişileri yönlendirir ve korur ve fikirleri hayata geçirir. Kötü baba (gölge baba) arketipi ise otoritenin kötüye kullanıldığı zamanlarda, yanlış yönlendirildiğimiz zamanlarda ya da yanlış rehberlik aldığımız zamanlarda rüyalarımızda belirir. Belki ortada bir fikir ya da yaratıcılık var, her şey mükemmel fakat rüyamızda kötü baba (gölge baba) gördük. Bu ne anlama gelir?  Ya yapılan başlangıç yanlış ya da birileri sizi yanlış yönlendirmekte.

Olumsuz Baba arketipi genellikle sertlik, acımasızlık, kötü kontrol ve soğuk entelektüel ilişki yolunu içerir. Bu, egoya ve entelektüel enflasyona ve kötü bir duruma yol açar (Titanik filmini hatırlayın!). Olumsuz baba arketipinin görkemli düşünceleri vardır ve Icarus'a benzer bir kadere neden olur. Çok yüksek uçmanın tehlikeleri konusunda uyarılmış olmasına rağmen, Icarus güneşe çok yakın uçardı, dünyaya geri döndü - çok ihtiyaç duyulan kadınsı bir topraklığı geri kazandı. Babanın karanlık tarafına örnek olarak “The God father” da Marlon Brando, “Sopranos” da James Gandolfini ve “Star Wars” da Darth Vader filmlerini de örnek verilebilir. Babalarımız hayatlarımızdaki orijinal otorite ve güç (ya da eksikliği) şeklini temsil ederler. Bu nedenle, desteklediğimiz baba arketipi, dış dünyada yetenekli, üretken ve yaratıcı olmak hakkında ne hissettiğimizi gösterir.

Rüyadaki baba arketipi hakkında Car Jung der ki: “karşıtlar olmadan hiçbir şey yoktur”. Baba arketipinin asıl görevi “başlatma” eylemini gerçekleştirmektir. Daha sonrası tıpkı anne karnının ilkel sıcaklığına dalmak gibidir. O halde rüyada karşımıza çıkan baba arketipi bize ne söyler? Bir başlangıç yapmak üzere miyiz? Evet olabilir? Aklımızda harika bir fikir var anlamına mı gelir? Bu da olabilir. Fakat başarılı olmak için sadece yaratıcı olmak ve başlatmak yeterli mi? Elbette hayır. Çünkü başlatmak bitirmek değildir.


Rüya yorumculuğunda babayı tek başına yorumlamak yetersiz kalacaktır. Babanızı ya da baba arketipini nasıl veya ne şekilde gördünüz? Örneğin, babanız bir doktor muydu? İşte o zaman arketiplerin birleşmiş gücü devreye girer. Bir baba arketipi bu rüyada bir şifacı arketipiyle birleşmiştir. Baba (başlatan) ve doktor (şifacı) yaşamımızda belirmiş ya da belirmek üzere. Bu rüyayı gördüyseniz öyle şeyler olacak ki yaşamınızda yeni başlayan bir şey sayesinde kötüye giden bir süreçte birden iyileşme yaşanacak. Biraz daha durumu kompleks hale getirelim. Babanızı doktor kılığında ama kötü bir karakterde gördünüz. İşte size 3 arketip birleşimi. Baba (başlatan) doktor (iyileştiren) ve kötü arketip (kötü sonuçlara yol açan). Yorumu siz yapın!


Kompleks baba arketipine daha çok örnekler verebiliriz. Bu rüyaların yorumunda tüm arketipler birleştirilmelidir. Örneğin, babanız bir öğretmen ise yaşamınızda size bir şeyi öğretecek bir kişinin bir anda belirmesi söz konusu olabilir. Peki babanız rüyada öldü mü? Endişelenmeyin, bu gerçek anlamda da babanızın öleceği anlamına gelmez. Yaratıcılığın ölmesine işaret edebilir. Soyun devamını sağlayıcı ve yaratıcı bir figür olan baba rüyada öldüyse yaşamımızda bir şeylerin devamını sağlayacak olanı kaybetmemiz anlamına gelebilir. Örneğin, paranın ya da maddi kaynakların tükenmesi, rüyada babamızın vefat etmesi olarak karşımıza çıkabilir. Hatta, aklımızdaki bir fikri çöpe atmamız da vefat eden baba rüyasıyla karşımıza çıkabilir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page