top of page

Rüyada baba öldürmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Son

 • Bitirmek

 • Kurtulmak

 • Galip olmak

 • Engel aşmak

 • Tamamlamak

 • Sonlandırmak

 • Farkına varmak

 • Sorunu çözmek

 • Bertaraf etmek

 • Sınav kazanmak

 • Rafa kaldırmak

 • Uyandırılma çağrısı

Rüyada babayı öldürmek ne anlama gelir?

Babamızı öldürdüğümüz bir rüya belki bizde yıkıcı ve üzücü bir etki bırakıyor olabilir fakat rüyalar alemindeki ölüm fiziksel ölümle aynı değildir. Rüyada öldürdüğümüz her kişi aslında sonlandırdığımız bir döngüdür. Bir şeyin sonunu yeni olana yer açmak uğruna getiririz. Ölüm rüyalarının yıkıcı enerjileri çok güçlüdür ve daima bize bir şeyi kendimizden eksilttiğimiz haberini getirirler. Rüyada babamızı öldürmemiz de yine bundan pek farklı bir durum değildir. Aslında rüyadaki babamız bir önceki kuşak (geçmişten gelenler, miraslar) arketipi olarak karşımıza çıkarak geçmiş yaşamımızın kalıntılarını sembolize eder. Dolayısıyla, rüyada babayı öldürmek aslında geçmişle bağları olan bir şeyle vedalaşmaktır.


Rüyada babayı öldürmek aslında dönüşümün sembolüdür. Bilinçsizce geçmişi geride bırakmak ve baştan başlamak istersiniz (yeni bir iş, yeni bir aşk, yeni bir şehir gibi. Bu istek rüyalarda mecazi olarak ölüm (fiziksel bedenin nihai sonu) olarak ifade edilir. Rüyasında öldürürken asında bir şeylerden vazgeçme ya da kurtulma isteği duyarız (babamızı çok seviyor olsak bile). Aslında babamızı öldürerek kötü alışkanlıklardan, geçmişin kötü kararlarından ya da kötü karakter özelliklerinden kurtulmaya çalışyor olabiliriz. Bir şeylerden kurtulmaya çalışma arzusu bazen rüyamızda birini öldürerek bize görünebilir.

Rüyada babayı öldürdüğünü görmek

Rüyalarda ölüm ya da birini öldürmek fiziksel ölümle aynı olmasa da benzerlikler gösterir. Her ikisi de bir yaşamın sonudur. Fakat rüyalardaki yaşam aslında yalnızca bir döngü olarak karşımıza çıkar. Birinin rüyada öldürülmesi aslında bir döngünün sonlandırılmasına işarettir. Genellikle rüyadaki babamız geçmişimizden gelen bağlarımızı sembolize eden bir arketip olarak karşımıza çıktığında bilinçaltımız bize eskiyle ilgili bir sayfanın bir daha açılmamak üzere kapanacağı bilgisini getirmeye çalışmaktadır.


Rüyalardaki sembolik ölüm ya da öldürme eylemi aslında günlük yaşamımızdaki sonlandırma eylemine denktir. Bazen babanızı ya da birini öldürdüğünüz rüyanız hiçbir şeyin sonsuza dek sürmediği gerçeğini size hatırlatmaya çalışmaktadır. Buradaki öldürme belki de bir uzlaşma ya da inisiyasyon olabilir. Bununla birlikte, ölüm anlamı vücudunuzun gerçek ölümü ile bağlantılı değildir, ancak değişimin ve yeni başlangıcın sembolüdür.

Ölümle ilgili tüm rüyalar yaşam değişikliklerini işaret etmek için semboliktir. Eski filozof Heraclitus aynı nehre iki kez adım atamayacağınızı söylerdi. Çünkü yaşam size her seferinde farklı sular akıtacak ve aynı su bir daha olmayacak. Ölüm ve birini öldürdüğümüz rüyaların özü yaşamın sürekli değiştiği ve zamanın akıp geçtiğidir. Başlayan her şey bir gün son bulacaktır. Bu bazen doğal yolla bazen birinin müdahalesiyle olabilir.


Rüyada babayı öldürmek ya da en azından öldürmeye çalışmak bazen bazı durumların, davranışların veya süreçlerin sona ermesi korkusunu yansıtır. Rüyalardaki ölüm aynı zamanda bir başarısızlığı, kaybı veya bir tür yenilgiyi (kayıp, iş kaybı, boşanma vb.) yansıtabilir. Ölüm ile ilgili rüya gördüğünüzde, zihniniz böyle büyük bir yaşam değişikliğine hazırlanmanızı veya zaten gelmişse aslında onunla başa çıkmanızı ister. Fakat bu rüyayı daha iyi yorumlayabilmek için babanızı öldürdüğünüzde ne hissettiğinize de odaklanmalısınız. Daha mutlu mu hissettiniz? O zaman büyük bir yükten kurtulacaksınız.

Babamızı öldürdüğümüz rüyalar aynı zamanda özümüze dönmeyi ya da geçmişle bağlantıları reddetmenin sembolü olabilir. Belki de bir sayfanın tam ve kesin olarak kapanması arzusu içindesiniz. Fakat aynı meseleler ısıtılıp ısıtılıp tekrar önünüze getirilmekte. Bu yüzden sizin için geçmiş arketipi olan babanızı öldürdüğünüzü görebilirsiniz. Özellikle rüyanızda babanızı öldürdüğünüzü sürekli görüyorsanız bu bazı meseleleri sürekli ertelediğiniz ve onları elinize alıp çözmediğiniz sürece sürekli karşınıza yeniden çıkacakları konusunda uyarıdır. Sorunları erteleyerek çözemeyeceğinizi anlamalısınız. Eğer sorunu çözerseniz bir daha rüyanızda babanızı öldürdüğünüzü görmeyebilirsiniz.


Bazen rüyada babayı öldürmek hayatı yeniden kontrol etme ihtiyacının sembolüdür. Bir süredir kendinizi savunmasız hissediyor olabilirsiniz. Ya da geçmişten gelen bir meseleden dolayı yaşamınızın kontrolden çıktığını düşünüyor olabilirsiniz.  Belki de başkalarının (özellikle büyüklerin) sizin için önemli kararlar almasına izin verdiniz. O zaman bu yapılacak en mükemmel veya en basit şey gibi görünüyordu. Herhangi bir direniş göstermediniz. Fakat daha sonra bunun kötü bir karar olduğunun farkına vardınız. Burada aslında babanızı öldürdüğünüzü görmeniz bilinçsiz zihninizin size gönderdiği geçmişte yapılan hatalardan kurtulma metaforudur. Rüyadaki babanız özellikle de karşınıza düşman ya da kötü bir figür olarak çıkmışsa geçmişten gelen hatalarınızı sembolize etmektedir. Eğer onu rüyada öldürmeyi başarırsanız bu hataların kötü sonuçlarından kurtulmayı da günlük yaşamınızda başarabileceksiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page