top of page

Rüyada bir odada hapsolmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Risk

 • Engel

 • Tehlike

 • Esaret

 • İzolasyon

 • Çaresizlik

 • Kuşatılmak

 • Enerji yitimi

 • Kontrol kaybı

 • Kurban zihniyeti

 • Sınırlandırılmak

 • Çıkış yollarının tükenmesi

Rüyada bir odaya hapsolmak ne anlama gelir?

Rüyada bir odada hapsolduğunuzu gördüyseniz koşullar tarafından şimdilik kısıtlanmış ve seçeneksiz bırakılmış hissedebilirsiniz. Şu sıralarda bir şeyi yapmak için imkanınız yok, bir yerden izin çıkmamış ya da bir çözüm henüz size sunulmamış olabilir. Belki daha fazla seçeneğe ihtiyacınız var ve önünüze sunulan seçeneklerden hiç biri size arzu ettiğiniz seçeneğe götürüyor gibi görünmüyor.


Bununla beraber bir oaya hapsolma rüyanız kişiliğinizin başka bir yönünü temsil ediyor olabilir. Rüyada sergilenen bu hapsolma davranışı kendi duygusal durumunuza bağlıdır. Belki de size kısıtlanmış ya da dört duvar içine hapsolmuş hissettiremizin sebebi günlük yaşam ya da kültürel baskılar da olabilir. Bir şeyi yapma izin ya da yetkiniz olsa bile yapmamanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Ya da yapmak istediğiniz şeyi engelleyen toplumsal ya da kültürel baskılar mı var? Bu durumda da kendinizi rüyada dört duvar arasında bir odada hapsolmuş görebilirsiniz.

Rüyada bir odada hapsolduğunu görmek

Rüyada size bir odaya hapseden duvarlar aslında etrafınıza stratejik olarak örülmüş engellerin temsilcisidir. Fakat, bu rüyanın yorumunda duvarların ya da odanın durumuna bakarak daha ayrıntılı yorumu kendinize sunabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz oda ve odanın durumu aslında içinde hapsolduğunuz durumun niteliklerini yansıtır. Örneğin, pis ya da dağınık bir odadaysanız yaşamınızla ilgili düzenlenmesi gereken çok fazla şey olduğunu anlamalısınız. Duvarlar yıkılması imkansız kalın duvarlar mıydı? Eğer cevabınız evet ise şu anda belki bu durumdan kurtulmanız için aşmanız gereken engelleri aşacak kapasiteye sahip olmadığınızı hissediyorsunuz. Odadan çıkmanız için bir kapı var mı? Eğer cevap “evet” ise sizin için bir çözüm yolu var. Kapı kilitli ise çözüm henüz varmamış fakat yine de bir çözüm var!


Bazıları için bir odada hapsolma rüyası tuzağa düşürülme ve mağdur olma hissini sembolize eder. Kendinizi güçsüz hissedebilirsiniz çünkü zihninizde durumu değiştirmenin kendinizin ötesinde olabileceğini hissediyorsunuz. Size göre yardım dışarıdan gelmeli, sizin tarafınızdan değil. Sahip olduğunuz bu çaresizlik hissi hayatınızda size amaçlarınıza ulaştıracak hiçbir aracınız olmadığı hissi aslında belki de size bu duruma getirdi. Gerçekten amaçlarınıza ilerlemek için ihtiyaç duyduğunuz araçlara sahip değil misiniz? Eğer suçu yalnızca kadere, tanrıya ya da içinde bulunduğunuz sisteme atmayı bir yaşam tarzı haline getirdiyseniz rüyada kendinizi bir odada hapsolmuş görmeniz normaldir.

Rüyada bir odada hapsolmak aynı zamanda “kapana kısılmış hissetmek” ile ilişkilendirilir. Belki de yaşamın kontrolünü kaybediyorsunuz ya da dış güçler tarafından sınırlandırıldığınızı düşünüyorsunuz. Aynı zamanda birisi veya bir durum konsantrasyonunuzu ve dikkatinizi hedeflerinizden uzaklaştırıyor olabilir. Rüyanızda eğer biro dada kilitli ve çıkamıyorsanız isteklerinizi gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsunuz. Kendinizi bir şeyden kopuk veya uzak hissedebilirsiniz. Ayrıca bir şeyi göremeyebilirsiniz. Bir engel, sınır veya imkansızlık. Bir odaya hapsolmak ya da kilitlenmek başka birinin sahiplik duygusunu da yansıtabilir. Alternatif olarak, başka birinin gizli amaçlarına göre yaşamınızı sürdürdüğünüzü hissedebilirsiniz.


Bir odada kilitli olmak ve odadan çıkamamak aynı zamanda çözüm için başka bir yol denemeniz konusunda uyarı olabilir. Bir odada kilitli kalmak aynı zamanda bir şeyden kaçamayacağınızı gösterir. Bir kişiye veya duruma takılıp kalmış hissedebilirsiniz. Bir kısıtlama veya hapsetme hissi. Yüzleşmeniz gereken gerçeklerle bir an önce yüzleşmelisiniz. Bir durumdan uzaklaşmak bu rüyayı gördüyseniz şimdilik mümkün olmayabilir. İçeride kilitli kalmak daima bir soruna hapsolmaktır. Bunun tam tersine dışarıda kilitli kalmak ise bir durumun dışında kalmak ya da dışlanmış hissetme işaretidir.

Rüyada bir odada hapsolmanın manevi mesajları olabilir. İçinde bulunduğunuz çıkmaz bir işle ilgili şu sıralarda bir çözüm bulamadığınızı hissediyor olabilirsiniz. Ya da artık size hizmet etmeyen (aile gelenekleri veya kendinizle ilgili olumsuz inançlar gibi) eski inanç sistemlerine bağlı kaldığınızdan dolayı kendinizi bilinçsizce bir alana hapsediyor olabilirsiniz. Derinlere inin ve ilişkilerinizi, inanç sistemlerinizi ve durumlarınızı yeniden değerlendirin. Uygunsuz görünen alanları bulun ve onları onarın.


Sembolik olarak bir odaya hapsolma, bir kuyuya düşme ya da hapishane rüyalar oldukça benzer rüyalardır. Bu rüyalar genel olarak özgürlüğünüzün kısıtlandığı anlamına gelir. Bu, gerçekte kilitlenmiş veya kısıtlanmış fiziksel hislerinizle ilgili olabilir. Fiziksel olarak bir yere kilitlenmiş olmasanız da zihinsel boyutta kendinizi bir alana kilitlenmiş hissediyor olabilirsiniz. Bu rüyayı gördüğünüzde belki de arzu ettiğiniz değişimin olmadığını gözlemliyorsunuz ve bu yüzden bir alanda kilitli olduğunuzu rüyanızda gördünüz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page