top of page

Rüyada bir ülkede kaybolmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kaos

 • Zorluk

 • Korku

 • Karanlık

 • Belirsizlik

 • Karmaşa

 • Kopukluk

 • Bilinmezlik

 • Güvensizlik

 • İç huzursuzluk

 • Kafa karışıklığı

 • Konfor alanının dışı

 • Zorlu bir dönemden geçiş

 • Netlik kazanmamış durumlar

Rüyada bir ülkede kaybolmak ne anlama gelir?

Kaybolmakla ilgili rüyalar genellikle bir yerde yoldan çıktığınızı, gerçek doğanızla mevcut yaşam durumunuz arasındaki kopukluğu sembolize ederler. Carl Jung'un kastettiği şekilde temel içgüdüsel doğanız, otantik bir hayat yaşamak için doğuştan gelen bir dürtüdür. Ondan ayrıldığınızda rüyanızda bilinmedik bir yerde kaybolduğunuzu görebilirsiniz.


Kaybolmakla ilgili rüyalar da sembolik olarak diş kaybetme rüyalarına benzerler ve endişe durumunu yansıtırlar. Bu rüyalar yaşamınızda derin bir sorunun ya da yerine koyulması gereken bir şeyin varlığına atıfta bulunurlar. Tıpkı dişinin yerinde olmadığını gören kişi gibi. Aslında rüyalar aleminde dişlerinin yerinde olmadığını görmekle bize ait konfor alanının içinde olmadığımızı görmek sembolik olarak aynı şeydir. Rüya sahibi kendisini alıştığı mekanında (konfor alanında – kendi yurdunda) görmek yerine yabancı bir ülkede (ait olmadığı konfor alanı dışında) görerek aslında sahip olduğu mekanı kaybetmiştir. Bu yüzden bu tür rüyaların özünde her zaman “kayıp” ya da öze dönüş çabası yatar.

Rüyada bir ülkede kaybolduğunu görmek

Yabancı bir ülkede kaybolma rüyasında kaybolduğunuz koşullar aslında içinde bulunduğunuz durum hakkında bilgi vericidir. İşlek bir otoyolda ve yanlış çıkıştan mı çıktığınız için mi kayboldunuz? Belki de size büyükannenizi hatırlatan eski bir köy yolundasınız fakat orası aslında yurt dışı. Tamamen yabancı bir yerde de olabilirsiniz. Rüyanın her ayrıntısı önemlidir. Bu ayrıntılarıın hepsine dikkat ederek mevcut durumla karşılaştırma yaparsanız yurt dışında kaybolma rüyanızın sizin için getirdiği mesajı anlayabilirsiniz.


Bir ülkede kaybolduğumuz rüyalar bazen öze dönüş çabası ve dönüşüm zorlukları ile ilgilidir. Yurt dışı daima konfor alanımızın dışı (bize ait olömayan topraklar) temsilcisidir. Peki rüyada bu topraklarda ne arıyordunuz? Neden kayboldunuz? Bu rüyaların özünde daima “şifa arama” teması yatmaktadır. Rüya sahibi konfor alanının dışında bir yerlerde otantik bir bakış açısıyla kendisi için bir şifa aramakta ya da “kendi yerini bulma” çabası içindedir. Bu durum acaba size tanıdık geliyor mu?


Bir ülkede kaybolduğunuz rüyada ayrıntılara da dikkat etmelisiniz. Nasıl bir yerde kayboldunuz? Bir otoyol mu yoksa orman mıydı? Bir araçla mı kayboldunuz? Yanınızda kimler vardı? Araba, yaşam yolculuğumuzda sahip olduğumuz tüm kaynaklar, motivasyonumuz ve bizi amaçlarımıza götüren gücümüzü temsil eder. Eğer kaybolduğunuz yerde arabanın benzininin bittiğini gördüyseniz kaynaklarınızın azaldığını hissedebilirsiniz. Belki de bir amaca ulaşmak için paraya ihtiyacınız var fakat maddi kaynaklarınız tükendi. Bu yüzden aracınızın benzininin kaybolduğunuz yolda bittiğini rüyanızda görmüş olabilirsiniz.

Yurt dışında kaybolmak ile ilgili rüyalar alternatif olarak yeni bir başlangıca ve değişime işaret edebilir. Alışılmışın dışında bir gerçekliğe giriyor olabilirsiniz. Belki de bu rüya kendi bilinçli zihninizden yaşamdaki “değişimi” kabul etmesi gereken bir mesajdır. Rüyamızdaki evimiz rahat hissettiğimiz bir yeri ifade eder. Tutumlarınızı ve duygularınızı gösterebilir. Psikoloji perspektifinden evler, daha büyük yarının ve bir benlik ve refah duygusunun simgesidir. Rüya psikolojisinde ev, kendi bilinçsiz kimliğimizi temsil eder. Rüyada evin ne kadar uzağındaysak konfor alanımızdan o kadar uzaklaşmış oluruz. Yurt dışında kaybolma rüyaları da kendi özümüzden çok uzaklarda bir yerde kalma alametidir.


Yabancı bir ülkede kaybolduğunuz rüyada nihayet ülkenize ya da eve dönebiliyorsanız bu bir çıkış yolu bulacağınıza işaret eder. Evinize dönememek kendi kimliğinizi sorgulayan bir yansımadır. Belki de hayatınızı değiştiren bir sürece başlamak üzeresiniz. Bu rüya ruhumuzda bir meydan okuma yaratabilir. Sonunda eve dönebildiğiniz gerçeğine bağlı olarak kaybolmuş gibi uyanırız. Bu elbette eve hiç dönemediğimiz bir rüyadan uyanmaktan daha iyi bir duygudur. Bu tip rüyalar aynı zamanda içsel zorlukları, çatışmaları ve kafa karışıklıklarını temsil ederler. Yurt dışında kaybolan bir süreliğinde kendi özünden uzaklaşır fakat sonunda evini buluyorsa özüne döner.

Kaybolma rüyaları en popüler rüyalardandır ve genellikle bilinçsiz zihnin talep ettiği kontrolün tekrar ele alınması arzusunu yansıtırlar. Aslında kaybetme içerikli çok fazla rüya vardır. Çantayı kaybetmek, cüzdanı kaybetmek, telefonu kaybetmek gibi. Fakat kaybolduğumuzu gördüğümüz rüyalarda aslında kaybettiğimiz kendimizdir. Bu yüzden bu rüyalar daha derin “kaybolma” teması içerirler ve öze dönüş arzusunu yansıtırlar. Bu rüyayı gören kişi bulunduğu mekanda kendini özüne yakın hissetmemektedir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page