top of page

Rüyada bir yere geç kalmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Stres

 • Yorgunluk

 • Kontrol kaybı

 • Fırsat kaçırmak

 • Kaçırma korkusu

 • Hüsrana uğramak

 • Yaşlanma korkusu

 • Son tarihi kaçırmak

 • Planların tutmaması

 • Zamanı yönetememek

 • Beklentilerin karşılanamaması

 • Evdeki hesabın çarşıya uymaması

Rüyada bir yere geç kalmak ne anlama gelir?

Bir yere geç kaldığımız rüyalar genellikle fırsatları kaçırma endişesini yansıtan rüyalardır. Bu rüyalar aynı zamanda bir şey için çok geç olduğunu hissetmek ya da süreçte geri kalma korkusunu yansıtabilirler. Rüyasında bir yere geç kaldığını görenin yaşamında aciliyet duygusu hakimdir. Bu bazen bir iş için yaşının geç olduğunu düşünmek, kadınlar için evlenememe korkusu hatta bazen bir fırsat için yeterince zaman olmadığından dolayı hissedilen korkunun işareti olabilir.


Rüyada sınav, düğün ya da önemli bir organizasyon için geç kaldığını görmek önünüzdeki günler için hazırlıksız olduğunuzun bir işaretidir. Rüyalar aleminde önemli olaylar, sınavlar ya da düğünler aslında döngüsel başlangıç ve bitiş noktalarıdır. Dolayısıyla, bu gibi olaylara geç kalmak aslında bu döngüsel tamamlanmanın bitirilememe korkusunu yansıtır. Ayrıca tüm işleri bitirmek için yeterli zaman olmadığı anlamına da gelebilir. Bu rüyanın özünde gelecek için endişeleniyorsunuz ve her şeyi zamanında bitirip bitiremeyeceğiniz konusunda şüpheleriniz var.

Rüyada bir yere geç kaldığını görmek

Geç kalma, rüyalarda çok yaygın bir temadır ve en yaygın on rüya teması arasındadır. Bir rüyada geç kalmak kendi taleplerinize veya başkalarının taleplerine göre yaşamayı zor bulmanın bir imgesi olarak karşımıza çıkabilir. Bir başka deyişle, bu rüyalar biriyle ya da içinde bulunduğumuz bir sistemle zaman konusunda uyum sağlayamamanın göstergesi olabilirler. Örneğin, daha hızlı yaşamayı seven bir partner ya da hızlı çalışmamızı isteyen bir patronda sürekli aynı platformda bulunmak ve sürekli aciliyet duygusu içinde yaşadığımız zamanlarda bu tip rüyaları görebiliriz.


Bazen bir yere geç kalma rüyaları bir fırsatı kaçırma veya kritik bir şeyi kaçırma gibi bilinçsiz bir korkuyu da sembolize edebilir. Örneğin, evlenmek için yaşınızın geçtiğini düşünmek ya da bir iş başvurusu için fazla yaşlı olduğunuzu düşünmek, hatta bir fırsatı yakalamak için artık çok geç olduğunu düşündüğünüz zamanlarda rüyalarda bir yere geç kaldığınızı görebilirsiniz. Genellikle bu rüyalar bir döngüsel başlangıç ve bitiş noktası arasında bocaladığımız zamanlarda gördüğümüz rüyalardandır.

Nadiren olsa da bir yere geç kaldığımız rüyalar kadınlarda yaşlanma korkusu ve menapoza yaklaşmadan dolayı duyulan isteksizliğin göstergesi olabilir. Özellikle de çocuk sahibi olmak isteyen fakat bunun için yaşının geç olduğunu düşünen bir kadın rüyasında bir yere geç kaldığını görebilir. Benzer şekilde kariyer değişimi için çok geç olduğunu düşünen bir çalışan rüyasında bir yere geç kaldığını ya da bir aksilikle karşılaşarak otobüsü kaçırdığını görebilir.


Alternatif olarak, geç kaldığımız rüyalar hayatınızda yaşam hedeflerinizle ilgili yeni bir baskıyla karşılaşabileceğinizi gösteren rüyalar olabilir. Bilinçsiz zihniniz size acele etmeniz ya da yeni bir döngüsel başlangıcı yapmanız konusunda uyarı gönderiyor olabilir. Bu rüyayı genellikle hedeflerinize ulaşamadığınızı ve vaktin daraldığını hissettiğinizde görebilirsiniz. Belki de yaşamda kendinizi diğerlerinden bir adım geride hissediyor ve bu konuda bir şeyler yapmak zorunda olduğunuzu düşünüyorsunuz.

Negatif bakıldığında bir yere geç kaldığınız rüyalar kendinizi yetersiz hissettiğinizi ve yaşıtlarınızın yaşamda daha çok ilerlediğini düşündüğünüzü gösteren rüyalar olabilir. Bu rüyalar genellikle içsel gerginlik zamanlarında ve belli bir yaşa kadar ulaşmak istediğiniz amaçlara ulaşamadığınız durumlarda ortaya çıkar. Belki de sizin hızınızla yaşam hızı aynı değil. Dünya sizin onu yakalayamayacağınız kadar hızlı bir değişim içerisinde olabilir ve tüm bunlar sizin yaşamda ilerleme hızınızdan uzak olabilir.


Geç kalma rüyaları aynı zamanda geride kalma veya zemini kaybetme duygularını yansıtabilir. Başkalarının size üstünlük sağladığını hissedebilirsiniz. Ayrıca bir fırsatı kaçırma duygularını da yansıtabilir. Başka biri kadar güçlü ya da başarılı olamayacağınızı hissettiğinizde bu rüyaları görebilirsiniz. Sürekli olarak okula geç kalmayı veya işe gitmeyi rüyanızda görüyorsanız ve gerçekte asla geç kalmıyorsanız, bu bastırılmış memnuniyetsizliğinizin bir yansıması olabilir. Belki de iş ve eğitiminiz konusunda yeterince ilerlemediğinizi ya da rakiplerinizin sizden daha hızlı ilerlediğini düşünüyorsunuz. Öte yandan, bu rüya herhangi bir nedenle sorumluluklarınızdan kaçınmaya çalıştığınız anlamına da gelebilir. Her şeyin sorunsuz gitmesini istiyorsunuz fakat çok çalışmaya hazır değilsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page