top of page

Rüyada biri tarafından takip edilmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kaos

 • Sorun

 • Endişe

 • Kaçmak

 • Korkmak

 • Korkular

 • Kaçınmak

 • Ertelemek

 • Zorlanmak

 • Uzak durmak

 • Yüzleşememek

 • Zoraki yönlendirilmek

Rüyada biri tarafından takip edilmek ne anlama gelir?

Rüya sembollerini yorumlamak öznel bir süreçtir ve uyuyan beyninizin sunduğu herhangi bir detayın anlamı, o öğeyle olan kişisel ilişkinize bağlı olacaktır. Biri tarafından takip edildğimiz rüyalar da genellikle öznel rüyalardır ve bu rüyaları bizi takip eden kişinin yaşamımızda hangi arketipe dokunduğunu anlayarak yorumlamamız gerekir. Fakat, bu rüyalar yine de tatsız bir şeyden kaçındığımızı gösteren rüyalardır.


Bilinçaltımız uyuyan beynimize rüyalarımız aracılığıyla bazı mesajları verirken bazen farklı arketipler kullanır. Bu arketiplerden biri de rüyamızda bizi takip eden kişidir. Aslında takip edilmekten hoşlanmayarak rüyada sergilediğimiz kaçma, yürüme ya da koşma eylemi yüzleşmek istemediğimiz bir durumdan uzaklaşma çabasıdır. Bu bazen finansal sorunlar ya da ödemek istemediğimiz bir borç olabileceği gibi bazen ilişki ya da sağlık sorunlarıyla ilgili de olabilir. Genellikle bizi takip eden kişi bizi derinden etkileyen bir sorunun temsilcisidir.

Rüyada biri tarafından takip edildiğini görmek

Ünlü rüya analizcisi Anderson, kaçtığımız kişilerin aslında iç dünyamızdaki iblislerimizi örtmek olduğunu savunmuştur ve bunu yapmaya devam ettikçe durumun daha da kötüleşeceğinin altını çizer. Anderson der ki: "Korkularımızdan kaçtığımızda, onlar hayal gücümüzde gittikçe büyür, ama geri dönüp korkularımızla yüzleştiğimizde, aslında onları oldukları gibi görüyoruz ve nasıl başa çıkacağımızı bulabiliriz". Ona göre kovalama rüyaları aslında bir sorun döngüsünün bitirilmesi konusunda uyarı rüyalarıdır. Kişi bu sorunu eline alıp çözerse kovalama rüyalarını görmeyi bırakır, ertelemeye devam ederse bu rüyalarla tekrar karşılaşacaktır. Kovalanma rüyalarını döngüyü bitirmek için bir fırsat olarak düşünün.


Anderson aynı zamanda bu rüyalarla ilgili ayrıntılara da değinmiştir. Eğer yolun sonuna kadar birinden kaçıyor ve bir yerde köşeye sıkışıyorsanız bu beyninizin sizi stresli durumla şimdiden başa çıkmak için dürttüğünü açıklar. Çıkmaz sokakta biri tarafından takip ediliyorsanız Anderson’a göre bu korku sizi hiçbir yere götürmüyor, aksine yalnızca çıkmaza sokuyor. Kaçtığınız her ne ise onu doğrudan ele almalı ve yüz yüze gelerek çözmelisiniz. Aksi taktirde bir çıkmazın içinde kalacaksınız.

Eğer rüyanızda görmediğiniz birinin sizi takip ettiğini hissediyorsanız bu bilinmeyenden korktuğunuza işarettir. Rüyada yüzünü göremediğimiz her şey görüş alanımızın aynı zamanda konfor alanımızın dışından bize doğru gelen hamleler ya da saldırıların, bazen istikrarımızı tehlikeye sokacak durumların işaretidir. Ya da en azından durum bizim tarafımızdan böyle algılanmaktadır. Bu rüyayı görüyorsanız bir şeyden korkuyorsunuz fakat tam olarak başınıza ne geleceği ya da nasıl bir zarar görebileceğiniz konusunda bilgi sahibi değilsiniz.


Anderson, rüyada gördüğümüz insanların aynı zamanda kendimizin bir parçasını temsil ettiğini savunmuştur. Bizi takip eden kişinin arketipsel özellikler belki de bazı yönlerimize atıfta bulunur ve bu yönlerin bizi çıkmaza soktuğuna işaret eder. Rüya yorumu bireyseldir ve yoruma başlamadan önce sizi takip eden kişinin aslında yaşamınızda tam olarak neyi temsil ettiğini anlamaya çalışmalısınız. Bu kişi belki de reddettiğiniz ve bastırdığınız yönlerinizi ya da korkularınızı veya yüzleşmek istemediğiniz yönlerinizi temsil etmektedir.

Bu rüyalara kim tarafından takip edildiğimiz kadar nerede takip edildiğimizi de dikkate almalıyız. Bir binada biri tarafından takip mi ediliyordunuz? Anderson'a göre, rüyalarda binalar “kendi iç dünyanızı temsil eder”. Tanıdık olmayan bir bina, size tanıdık gelmeyen kısımlarınızın, kişiliğinizin aşağı itilmiş veya reddetmiş olabileceğiniz unsurlarının temsilcisidir. Belki de bir şey sizi bu yönlerinize inmeye ve kendiniz daha iyi tanımaya teşvik ediyor. Eğer çıkmaz bir sokakta biri tarafından takip ediliyorsanız korkularınızın sizi bir çıkmaza sürüklediğini bilmelisiniz.


Anderson bu rüyaların yorumunu oldukça geniş ele almıştır. Bu rüyalarda manzaraya dikkat etmemizi ve manzaranın ya da ortamın en belirgin özelliklerini göz önünde bulundurmamızı ister. Kendiniz sormanız gereken şu: eğer o manzaranın bir kişiliği olsaydı nasıl biri olurdu? Mesela, rüyanızda bir çölde kovalanıyorsunuz. Çöl size neyi anımsatıyor ya da sizde hangi duyguları ve yaşamınızın hangi yönlerini uyandırıyor? Bu şekilde bu rüyanın yorumunu yapabilirsiniz. Eğer rüyanızda bir metropol şehirde biri tarafından takip edildiğinizi gördüyseniz bu rüya yaşamınızın daha komplike bir yönüyle ilgili bilgi getiriyor olabilir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page