top of page

Rüyada böcekler görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kaos

 • Sorun

 • Gizem

 • Düşman

 • Hastalık

 • Kötülük

 • Duygular

 • Düşünceler

 • Korkular

 • Kötü işçilik

 • Negatif enerji

 • Psikolojik sorunlar

Rüyada böcekler görmek ne anlama gelir?

Rüyada böcekler yeniden doğuştan hastalığa, güzellikten kötülüğe kadar her şeyin sembolü olarak hizmet edebilirler. Böcekleri gördüğümüz rüyaların duygu tonu rüya yorumu için önemlidir. Çeşitli becerilere ve dirence sahip böcekler çok küçük hayvanlar olarak yaşamımızdaki küçük detayların fakat bu detayların yaşamımızın bütünselliğini etkileyici olduğunun da altını çizerler.


Böcekleri gördüğümüz rüyalar, düşüncelerimizi düzenlemeye, duygusal veya entelektüel sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Genellikle hijyenik olmayan ortamlarda bulunmalarından dolayı böcekler yaşamımızın bir alanında “temizlemeye ihtiyaç duyulan” bir unsura atıfta bulunuyor olabilirler. Örneğin, bilgisayarının üzerinde böceklerin dolandığını gören birinin bilgisayarındaki bazı dosyaları temizlemesi gerekebilir. Ya da cüzdanında böcek olan kişinin maddi sorunlara el atması gerekebilir. Böcekler aynı zamanda zihinsel kirlilik ve kurtulmamız gereken negatif enerjinin habercisi olarak rüyamıza giren davetsiz misafirlerdir.

Özellikle böcekten tiksinen ya da haz duymayan kişiler için bu tür rüyalar bir zihinsel uyarı rüyası olabilir. Yaşamımızın bir yönünün belki de dikkatimize ihtiyacı var ya da bizim tarafımızdan el atılması gereken bir sorun sizi çağırıyor olabilir. Bu yüzden rüyada böcekleri görüyorsunuz. Örneğin, evinde çok fazla böcekler olan kişinin hanesinde çözmesi gereken büyük bir sorun olabilir. Bu durum, böcekleri işyerinde gören kişi için de geçerli. İş yaşamınızda el atmanız gereken çok fazla ufak tefek sorun var fakat bu sorunlar hep birlikte büyük bir sorun olabiliyorlar. Tıpkı böceklerin aslında çok küçük olması ve tüm dikkat ve enerjimizi toplamaları gibi.


Böcekleri içeren rüyaları yorumlamak Artemidorus'un eski yazılarından yeni yayınlanan web sitelerine kadar bin yıldan uzun zamana yayılmış bir uygulamadır. Böcek rüyaları insanların zihnini antik çağlardan beri meşgul etmektedir. Bu böceklerin genellikle siyah renki ve sevimsiz olmalarından dolayı bizde rahatsız edici duygular uyandırmasındandır. Böcek sembolü Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarından Franz Kafka’nın Die Verwandlung’una (Metamorphosis) kadar birçok edebiyatın malzemesi olmuştur. Bu böceklerin insan psikolojisinde “rahatsız edici unsur” olarak algılanmasından kaynaklanmıştır.

Çok ilginç olmasına rağmen böcekler rüyalarımıza giren davetsiz misafir arketipleridir ve çok küçük hacimli olmalarından dolayı “küçük ama rahatsız edici unsur” sembolleri olarak karşımıza çıkarlar. Böcekler büyük hayvanlar gibi büyük bir düşman ya da kişiye işaret etmeseler de sayıları çok fazla olup rüyada istilacı tür olarak belirdiklerinde büyük sorunlara işaret edebilirler. Örneğin, maddi sorunlarımız, kredi kartı borcumuz ya da bizi çok derinden etkileyen bir sorun rüyamızda istilacı böcekler olarak belirebilirler.


Günümüze varana kadar rüyalar şamanlar, kahinler ve dünyanın her yerindeki bilge insanlar tarafından analiz edildi. Rüyalarda yorumlanan böcek listesi uzundur ve internet, böcek rüyalarımızın anlamı konusunda cevapları olduğunu iddia eden sitelerle doludur. Çok fazla sitede böceklerle ilgili yorumlar bulabilirsiniz fakat bu yorumların tek bir ortak noktası “negatif” anlam ve unsurları içeriyor olmalarıdır. Böcekler genellikle kötü haber, hastalık ya da negatif enerji olarak yorumlanmıştır. Bir web sitesinde böcek rüyasının mutluluk ya da güzel haber olarak yorumlandığına rastlamanız zordur. Bunun sebebi, böceklerin siyah renkli ve sevimsiz görüntüye sahip olmalarından dolayı insan psikolojisinde negatif duyguları uyandırmalarıdır.

Bununla beraber her böcek türünün yorumu kesinlikle aynı değildir. Hamam böcekleri yaşamımızda temizlenmesi ve arındırılması gereken unsurlara değinirken karıncalar işçilik ve emekle ilgili bilgi getirirler. Karıncalar aynı zamanda eski zamanlardan beri Bereket sembolü olarak görülmüşlerdir. Arı da buna benzer olarak çalışkanlık sembolüdür. Bu tür böcek türleri her zaman hayırlı rüyalar olarak kabul edilir. Fakat, siyah böcek türleri ya da bizi derinden rahatsız eden böcekleri gördüğümüz bir rüya huzursuzluk alametidir.


Rüyada çok fazla böcek çok fazla stress altında kalmanın işareti olabilir. Kendi başına çok fazla sorumluluk taşıyan birçok yükümlülüğü üstleneceksiniz. Bu yüzden sürekli baskı hissedeceksiniz, bu yüzden bununla başa çıkmak için profesyonel yardım istemelisiniz. İş arkadaşlarınızı bazı işlerinize dahil etmekten veya ev işleri söz konusu olduğunda aile üyelerinizden veya bir eşinizden yardım istemekten korkmayın. Kendine biraz zaman ayırmalısınız. Bu rüya, çok geç olmadan kendinize zarar vermeyi bırakmanız gerektiğine dair bir uyarı olabilir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page