top of page

Rüyada bok temizlemek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

  • Sorun gidermek

  • Blokenin açılması

  • Düşmanı yenmek

  • Tıkanıklığı açmak

  • Yaşamı düzene sokmak

  • Kötü enerjiden kurtulmak

  • Engellerin ortadan kalkması

  • Belayı bertaraf etmek

  • Yasadışı faaliyetlerden uzak durmak

Rüyada bok temizlediğini görmek

Bok temizlediğimiz bir rüya “sorun çözme” metaforudur. Rüyalar alemi yaşamımızın bir alanıyla ilgili kötü, yanlış ya da haram gibi nitelendirebileceğimiz unsurları göstermek amacıyla rüyalarımızda bize sıklıkla bok, pislik ya da pis objeleri gösterir. Bilinçaltımız bu objeleri bize göstererek ihtiyaç duymadığımız ya da yaşamımızı kirleten bir şeyi yaşamdan çıkarma gereksiniminin altını çizmeye çalışmaktadır.


Bok temizlediğimiz bir rüya zaten ortaya çıkmış bir sorunu örtbas etmek ya da gidermek için uğraşı vermenin sembolü de olabilir. Bu ifadeyi kullanmak her ne kadar hoş olmasa da günlük yaşamda “çok boktan iş” diyebileceğimiz ve hoşnutsuz olduğumuz bir durumla karşılaştığımızda böyle bir rüyayı görmüş olabiliriz. Aslında bilinçaltımız bize bir meselenin halledilmesi gerektiğini ya da yaşamımızda bir alanın temizliğe muhtaç olduğunu göstermeye çalışıyor olabilir.

Rüyada her yerde bok görmek ve temizlik yapmak

Bu tür rüyalar genellikle içinden çıkılması zor ve çıkmak için uğraş verilmesi gereken durumlara atıfta bulunurlar. Özellikle temizlediğimiz kendi dışkımız olduğunda bu aslında kendimiz tarafından üretilmiş bir sorun işaretidir. Kaba bir tabirle kendi ettiğimizi temizlemek zorunda kaldığımız ve geçmişte yaptığımız hataları bedeli olarak bugün biraz temizlik (bu bazen zihinsel ya da ruhsal temizlik de olabilir) yapmak zorunda olduğumuz bir duruma ışık tutar.


Rüyada bok aynı zamanda “kötü sonuç” alametidir. Özellikle de rüyada çok fazla bok görmek ve kötü koku hissetmek bu anlamı daha vurgulayıcıdır. Sembolik olarak güzel bir bebek doğurmak ile bok temizleme rüyası birbirinin tam anlamıyla zıttı rüyalardır. Güzel bir bebek her zaman yoğun bir iş sürecinden sonra muhteşem bir sonuçla ödüllendirilmektir. Rüyada bok görmek ve bunu temizlemek ise tamamen bir sürecin sonunda berbat bir sonuç almak, hatta kaba tabirle tam anlamıyla “sıçmak” olarak nitelendirebileceğimiz bir rezalet simgesidir. Bu rüyayı gördüyseniz kendinize şu soruyu sorun: bir süredir ne üzerinde uğraşıyordum? Ve karşılığında hangi kötü sonucu aldım?

Bu tür rüyaların anlamı her zaman negatif değildir ve bok rüyaları bazen bir kurtuluş alametidir. Tıpkı tuvalete sıkışıp girdiğimizde hissettiğimiz o muhteşem rahatlama gibi. Bir süredir size ağırlık yapan ya da zihninizi meşgul eden bir sorun vardı ve artık ondan kurtuldunuz. Fakat, bu tuvalete girmenin yorumudur. Rüyada bok temizlemek ise bu kurtuluşun bile bir bedeli olduğu ve bu bedeli ödemenin biraz zahmetli olacağıdır. Bir başka deyişle, evet rahatladınız fakat bu rahatlık için de biraz uğraşmalısınız.


Bok temizleme rüyalarının her zaman utanç ya da bir şeyin üstünü kapatmayla bağlantılı olduğu düşünülmüştür. Tıpkı böyle bir şeyin günlük yaşamda başımıza gelmesini arzu etmeyeceğimiz gibi. İnsanların bizim dışkımızı görmesini arzu etmeyeceğimiz gibi günlük yaşamda da bazen sırlarımızın ya da bize ait utanç verici bir şeylerin ortaya çıkmasını istemeyebiliriz. En azından sırların ortaya bizim arzumuz olmadan çıkması ve bunun üzerini örtmeye kalkmamız doğaldır.


Bu tür rüyalarda bok bir obje olmanın dışında rüyanın senaryosuna ve bulunduğu yere göre farklı anlamlar içeriyor da olabilir. Bokun olması gereken yer elbette tuvalettir. Eğer oradaysa bu bir şeyden kurtuluşu ve bu kurtuluşun doğru şekilde yapıldığının işareti! Fakat bok olmaması gereken bir yerde, örneğin koltukta ya da masanın üstünde hatta bundan daha rezaleti tabağınızın içindeyse bu rüyada olumlu bir anlam aramayın. Eğer onu tabağınızda gördüyseniz bu sıralarda kaba tabirle “bok gibi” olarak nitelendirebileceğiniz bir teklif almaya hazır olun.

Bok temizleme rüyaları

Bok temizleme rüyaları yaşamda bizi rahatsız eden bir şeyden kurtuluş arzusu ve bu arzudan dolayı bu kurtuluş için çaba sarfetme alametidir. Rüyasında bok temizleyen ve bu temizleme işini başarıyla tamamlayan kişi kendisini bir süredir derinden rahatsız eden bir sorundan kurtulur. Bu herkes için farklı bir durum işareti olabilir. Örneğin, bir öğrenci için nihayet tüm sınavları geçip mezun olmak ya da kredi ödeyen birinin tüm taksitleri ödeyerek bitirmesi gibi. Rüyasında boku temizleyen borcunu da öder.

Rüyanızı yazın:

bottom of page