top of page

Rüyada boklu dere görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Bela

 • Sorun

 • Engel

 • Bloke

 • Tuzak

 • Günah

 • Haram

 • Korku

 • Düşman

 • Zorluk

 • Kötülük

 • Fenalık

 • Dedikodu

Rüyada boklu dere görmenin anlamı

Pis objeler metaforları olarak karşımıza en çok çıkan rüyalardan biri de kendimizi bir boklu derede pislik içinde yüzerken bulduğumuz bir rüya olabilir. Bu tür rüyalar genellikle yaşamdaki bir sorunu ya da bir tıkanıklığı yansıtır ve yaşamımızın bir yönünde yolunda gitmeyen bir unsura dokunur.


Boklu dere ve diğer “pis objeler” sembolü aynı zamanda temiz olmayan ya da düzen içinde olmayan bir olguya bulaştığımızı hissettiğimizde gördüğümüz rüyalardandır. Gelecekte bizi pisliğe bulaştıracağını düşündüğümüz bazı davranışlardan bugün uzak durmalıyız. Bu tür rüyalar bazen bilinçaltımızdan gelen “pisliğe bulaşıyorsun” uyarısı olabilir. Yaşamınızın bir alanında bir şeylerin kirlendiğini ya da yeterince temiz olmadığını düşündüğünüzde bu tür rüyaları görmeniz normaldir.


Rüyada boklu dere bazen kendimizi bir bataklığa sürüklenirken ya da “her şey çok berbat gidiyor” diye adlandırabileceğimiz bir sürecin içinden geçerken görülebilir. Rüyadaki derenin pisliği bazen sizin ya da başkasının yaptığı yanlış veya pervasız davranışları yansıtıyor olabilir. Bu rüyayı gördüğünüz sıralarda yaşamınızda düzeltilmesi ya da temizlenmesi gereken çok fazla unsur olduğunu düşünebilirsiniz. Tüm temizliğe ihtiyaç duyan unsurlar bilinçaltımız tarafından “pislik” olarak algılanıyor olabilir.

Rüyada kendini boklu derede görmek

Boklu dere rüyaları aynı zamanda kendimizi bir yaşam tarzı içinde mutsuz bulduğumuzda görülen rüyalardandır. Bir başka deyişle, yaşam tarzınızdan memnun olmayabilir ve bu yaşamdan daha iyisine layık olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Bir diğer ifadeyle şu anki yaşam durumunuz size göre çok pis, ya da siz ona göre çok fazla temizsiniz. Daha iyisine layık olduğunuzu düşünüyorsunuz ve kendinizi bu yaşamdan kurtarmayı adeta “bir pislikten kurtarmak” olarak algılıyorsunuz. Bu yüzden rüyada kendinizi bir boklu derede buldunuz.


Sigmund Freud, bu tür pislik rüyalarının kendini cezalandırma olduğunu söyleyerek rüya tabirciliğine katkıda bulunmuştur. Ona göre bu rüyalar kişinin kendini kirli olarak görmesiyle olumsuz ya da sıradışı bazı eylemlerde bulunma arzusunu da yansıtıyor olabilir. Toplum tarafından kabul görmeyen ahlaksız davranışlar, cinsel fanteziler hatta yasak ve yanlış olarak adlandırılabilecek herşeye olan tutkular bir boklu dere rüyasıyla ya da pis objeler metaforlarından herhangi biriyle ifade ediliyor olabilir.

Pis objeler ya da bir boklu dere rüyası bazen gelir kaynağının yasadığı ya da haram yolla kazanılması alametidir. Pis işlerle uğraşmak ya da başka insanlara zarar verecek davranışlarla yasadışı yollardan gelir elde ediyor olmak bu tür rüyalarla yansıtılıyor olabilir. Hatta bir rüyada kendimizi değil bir tanıdığımızı boklu dere içinde görebiliriz. Bu durumda bu kişiye de dikkat etmeliyiz. Bu kişi yasadışı ya da yanlış (veya ahlaksız) işlerle mi uğraşmakta? Kocaman bir boklu dere içindesiniz ve bu belki bir zenginlik ve servet işareti. Fakat bu serveti nasıl elde ettiniz? Kendinize bu soruları sorun.


Rüyanın gidişatına göre bir boklu dere rüyası yalnızca bir durumda iyiye alamet olarak görülebilir: rüyanın sonunda kendinizi orada kurtarıp temizlendiyseniz. Eğer böyle bir rüya gördüyseniz bu harika bir alamettir ve bir kurtuluşa işarettir. Büyük bir dertten ya da borçtan kurtulmak gibi anlamlar ifade edebilir. Belki de kendinizi kötü bir yaşam tarzından ya da zararlı bir alışkanlıktan kurtarıyorsunuz ve bu yüzden rüyanızda bir boklu dereden çıkıp temizleniyorsunuz. 

Rüyada boklu derede yüzmek

Boklu dere rüyası yaşamdaki sorunları da yansıtıyor olabilir. Kendinizi çok pis bir boklu derede yüzerken gördüyseniz çok zor bir yaşam sürüyor olabilirsiniz. Uğraşmanız gereken ya da düzene koymanız gereken o kadar çok mesele var ki bunlar rüyanıza bir boklu derenin pislikleri olarak girmiş olabilir. Sorunlar, engeller ve halledilmesi gereken meseleler. Tüm bunlar boklu derenin pislikleri olarak yansıyor olabilirler. Belki de öyle bir yaşam tarzınıa var ki boğazınıza kadar borca batmışsınız. Ödenmesi gereken o kadar çok borç var ki. Alacaklılar  kapıda, bu yüzden kocaman bir boklu dere içinde küçücük bir nokta gibi kalmış olabilirsiniz. Çünkü sorunlarınız kapasitenizi aşıyor ve sizi ruhsal olarak boğmaya başlamışlar. Özellikle de bu tür rüyaları sürekli görüyorsanız içinde bulunduğunuz yaşam tarzını sorgulamalısınız.

Rüyanızı yazın:

bottom of page