top of page

Rüyada çocuğunun olduğunu görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Engel

 • Görev

 • Yükler

 • Endişe

 • Donanım

 • Gelişme

 • Potansiyel

 • Hız azaltıcı

 • Yaşam yükü

 • Araç ve gereçler

 • Yeni bir sorumluluk almak

 • Yeni bir yetenek keşfetmek

Rüyada çocuğunun olduğunu görmek ne anlama gelir?

Bir çocuğumuz olduğunu gördüğümüz rüyalar (özellikle çocuğumuz yoksa) genellikle bizi ağırlaştıran kişisel sorunlar, yaşam yükleri ve sorumluluklar ile ilgili metafor rüyalarıdır. Çocuğu olmayan birinin rüyasında bir çocuğunun olduğunu görmesi o kişinin yanında götürmek zorunda olduğu herşey (duygular, düşünceler, işler, görev ve sorumluluklar) ile ilgilidir. Bilinçaltımız bize yanımızda taşıdığımız unsurları göstermek için sembolik dilde bir çocuk yaratır ve çocuğun durumu aslında yaşam yüklerimizle ilgili bilgi getiricidir.


Rüyada bir çocuğunuzun olması geçmişinizden gelen problemlerle ağırlaştığınızı (ya da en azından hareketinizin yavaşladığını) gösterir ve bu da mevcut hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştırır. Rüyadaki çocuk aynı zamanda hız azaltıcı unsur metaforudur. Yaşam yolculuğunda hız almak istediğimiz zaman bir çocuğumuz olduğunu görürsek bir engel ya da görevle karşılaşabiliriz. Kendimizi daha ağırlaşmış ya da istediğimiz yöne doğru arzu ettiğimiz bir hızla hareket edemez hissettiğimizde rüyamızda bir çocuğumuz olduğunu görebiliriz.

Rüyada çocuğunun olması

Bir çocuğumuz olduğunu gördüğümüz rüyalar sahip olduğumuz çocuğun durumuna göre de yorumlanmalı. Çocuk güzel ve bize rüyada pozitif enerji mi getiriyordu? O halde bu sizin için bir müjde ya da hediye olabilir. Çocuk hasta, çirkin ya da istemediğiniz bir çocuk muydu? Bu yaşamın size dayattığı arzu etmediğiniz bir durum ya da mutlaka aşılması gereken bir engel metaforudur. Belki de yanınızda kaldırma kapasitenizin üstünde çok fazla şey taşıyorsunuz ve başarılı olmak için bagajı boşaltmanız gerekir.


Bir çocuğunuz olduğunu gördüğünüz rüyalardaki duygu tonuna da odaklanmalısınız. Kendinizi nasıl hissettiniz? Depresif, mutsuz, endişeli mi yoksa bir çocuk sahibi olduğunuz için başarılı ve mutlu muydunuz? Bu soruya verdiğiniz cevaba göre yaşam yüklerinizin size ne kazandırdığı konusuna aydınlık getirebilirsiniz. Belki de bu yükleri şimdilik taşıyorsunuz fakat ilerde çok büyük menfaat alacaksınız. Çocuğu bir yerde terk ediyor ve bundan mutluluk duyuyorsanız belki de büyük bir dertten kurtulacak ve kendinizi hafiflemiş hissedeceksiniz.

Negatif olarak rüyada bir çocuğumuzun olması, özellikle çocuk çirkin, hasta ya da sorunlu ise sorumluluklarınızın yükünü ve sizi takip eden duygusal problemleri temsil edebilir. Bırakmakta zorlandığınız "duygusal bagaj" belki de çok fazla ve size çok ağır geliyor. Bilinçaltının tüm bu yükleri bir çocuk kılığında size gösteriyor olması aslında tüm bu duygu yüküyle olan bağınızı gösterir. Sorunlarınızı kendi çocuğunuz olarak görüyorsanız şimdilik onları bırakmak gibi bir niyetiniz olmayabilir. Ya da en azından bırakmamanın sizin için bir sorumluluk olduğunu düşünüyorsunuz.


Bazen rüyada bir çocuğunuzun olduğunu görmeniz eğer bu durumdan mutlu değilseniz sizi üstesinden gelemeyeceğiniz depresyona veya çaresizliğe düşmeye tehdit eden gizli bir yük taşıdığınızı gösterir. Yaşamda sürekli yanınızdan gelen bir şey ya da bir şeyler var. Bunlar aslında sizin duygusal bagajınız (duygularınız, hisleriniz, düşünceleriniz, sergilediğiniz tutum ve davranışlar) ve onları nereye giderseniz gidin tüm ortamlara yanınızda götürüyorsunuz. Eğer rüyadaki çocuğunuz güzel ve sağlıklı bir çocuksa bu yükler size zarar vermiyor. Fakat çirkin, sağlıksız ya da sorunluysa tüm bu yaşam yükleriniz yalnızca hızınızı azaltıyor ve size zarar veriyor.

Rüyada bir çocuğun olduğunu görmek ve çocuğu kaybetmek:

Rüyada bir çocuğunuz olup onu kaybettiğinizi görmek duygusal bir geçiş anı sırasında veya sonrasında "durumu bir arada tutma" yeteneğinizi kaybetmiş olduğunuza dair duyguları temsil eder. Belki de yaşamınızdaki kontrolünüzü kaybettiniz ve bir yerde ipleri elinizden kaçırdığınızı düşünüyorsunuz. Çocuklu rüyalar bize oldukça geniş sembolizm sunarlar. Çocuk aslında bizim konfor alanımızda ve bizim sorumluluğumuz altındaki (kendi dünyamız içindeki) her şeyi temsil edebilir. Eğer rüyada çocuğunuzu kaybettiyseniz büyük ihtimalle işlerin sizin arzu ettiğiniz gibi gitmemesi söz konusu.


Çocuğumuzu kaybettiğimiz rüyalar aynı zamanda yaşam yüklerinden vazgeçmeye hazır olduğumuz ya da en azından bu yükleri artık istemediğimiz zaman görebileceğimiz rüyalardandır. Bir şeylerin size ağırlık yaptığını hissediyor ve onları reddediyorsunuz bu yüzden rüyada çocuğu kaybettiniz. Fakat bu rüyayla ilgili kendinize sormanız gereken sorular var. Rüyadaki duygu tonu neydi? Çocuğu kaybettiğinizde mutlu mu oldunuz? O halde bu sizin için iyi haberdir. Bazı sorunlardan kurtulacak ya da onları başka birine devredeceksiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page