top of page

Rüyada cüce görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Eksilmek

 • Azalmak

 • Kaybetmek

 • Mal satmak

 • Fakirleşmek

 • Ödün vermek

 • Maddi sıkıntılar

 • Güç kaybetmek

 • Yükün azalması

 • Paranın erimesi

 • Geçimin daralması

 • Kazancın azalması

 • Birikimlerin azalması

 • Kaynakların tükenmesi

 • Durumun kötüye gitmesi

 • Avantajsız duruma geçmek

Rüyada cüce görmek ne anlama gelir?

Cüce gördüğümüz rüyalar rütbe azalması, gelir azalması, küçülme, aşağılık hissetme ya da küçük düşme gibi temaları ele alırlar. Rüyada cüce ya da cüceler görmek biri karşısında küçük düşme ya da rütbe azalması sorunu yaşayabilirsiniz. Rüyada kendinizi cüce görürseniz yine buna benzer bir şekilde rütbe düşmesi ya da biri karşısında küçük düşme sorunu yaşayabilirsiniz. Bilinçaltımız genellikle daha iyi durumdan daha kötü duruma düştüğümüz zamanları bizi “cüce” şekline sokarak gösterir.

 

Cüce olma, kısa boylu olma ya da uzun boylu olma rüyaları aynı zamanda üstünlük, güç ya da başkalarının bizden üstün konuma geçtiğinin vurgulandığı rüyalardır. Rüyasında cüce gören ya da cüce olduğunu gören kişi uyandığı gün kendisi için bir şeylerin azaldığını (gelir azalması, rütbe kaybı, dezavantajlı duruma geçmek vs.) görebilir. Ya da bu tip rüyalar kendimizden azalttıklarımız ya da verdiklerimizle ilgili de olabilir ve sembolik olarak saç kesme rüyalarıyla da benzerlik gösterirler.

 

Cücelik kısa boy-uzun boy rüyaları aynı zamanda ast-üst ilişkisi içerisinde olduğumuz kişilerle ilgili olabilir. Birinin önünde üst konuma geçmek ya da avantajlı duruma geçmek bazen rüyada uzun boylu olmakla ifade edilir. Yine buna benzer şekilde rütbe kaybetmez, avantajı kaybetmek ya da birinin önünde avantajsız duruma geçmek rüyada kısa boylu olmakla ifade edilebilir. Bilinçaltının burada yaptığı şey aslında bir nevi “üstünlük” vurgusudur. Bilinçaltı üstün duruma geçen kişiyi rüyada bize “uzun boylu” olarak gösterir.

Rüyada cüceler görmek

Rüyada cüce olduğunu görmek:

Rüyada cüce olmak bazen yaşam yolculuğumuzda bir kayıp vermekle ilgilidir. Bir sınavı kaybetmek, maçı kaybetmek ya da aşmamız gereken bir engeli aşamamaktan dolayı puan kaybetmek rüyada kısa boylu olmak temasıyla karşımıza çıkabilir. Bilinçaltı burada aslında kendimizden bir şey eksilttiğimizi vurgulamaya çalışmaktadır. Bazen bir sınavı kazanamayan (barajı aşamayan) bir öğrenci rüyasında kendini cüce olarak görebilir. Bilinçaltı aslında rüya sahibine boyunun yetersiz olduğunu değil aldığı puanın yetersiz olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.

 

Rüyada cüce olduğunu görmek ile uzun boylu olmak sembolik olarak birbirine tam olarak zıt rüyalardır. Boyumuzun uzadığı rüyalarda kendimize bir şeyler ekleriz, bazen bilgi birikimini arttırır, kazancımızı ya da birikimlerimizi arttırırız. Fakat cüce olduğumuz rüyalar tamamen kendimizden eksilttiklerimizle alakalıdır. Peki bu kötü haber mi? Bazen evet bazen hayır. Kendimizden azalttığımız şey para ya da birikimlerimiz olduğu gibi bazı yaşam yüklerimizi azaltıyor da olabiliriz ki o zaman bu rüya hayırlı bir rüyadır.

Rüyada cüce olmak sembolik olarak kilo verme rüyalarıyla da benzeşir. Bilinçaltımız aslında kendimizden eksilttiklerimizi vurgulamak için bizi “daha zayıf” bir kılığa sokarak mesaj vermektedir. Cüce olduğumuzu gördüğümüz rüyalarda da bilinçaltımız aslında bize “daha kısa, daha az” mesajı verir. Bu bazıları için uzun vadeli planların değiştirerek daha kısa vadede gerçekleşecekleri müjdesini veriyor olabileceği gibi bazıları için yalnızca birikimlerin azalmasıdır. Belki de evlilik planlarınız var ve evlilik için kafanızda bir tarih var ve bu tarihi öne çektiniz. İşte bu durumda rüyanızda boyunuzu kısalmış görebilirsiniz.

Rüyada kendini cüce gören kişi için bu rüya hayırlı değildir. Bazen maddi kaynakların ve birikimlerin çok fazla azalması anlamına gelebilir. Cücelik rüyası aynı zamanda enerjinin ve kaynakların tükenmesinden duyulan endişeye işaret eder. Bu rüyanın ana teması bitmek ve tükenmektir. Rüya sahibi bazen maddi kaynakların tükenmesinden dolayı iflas korkusu yaşamaktan cüce olduğunu görür ya da bir yolun artık sonuna gelmeye başladığını düşünmektedir. İlişkisinde çıkmaza giren ve çözüm yolu bulamayan birinin de rüyasında cüce görmesi normaldir. Kısacası, rüyada boyunu çok kısa görmek aslında sahip olunan en değerli varlıkları ya da bir ilişkiyi kaybetme korkusunun yansımasıdır.

Uzun boylu birinin cüce olduğunu görmesi kaybetme ve elindekileri tüketme korkusudur. Bu rüyanın sahibi bazen prestij kaybetme bazen de maddi kaynaklarını kaybetme korkusu yaşamaktadır. Kısacası rüyada cüce olduğunu görmek kendinden vermek, değer kaybetmek ya da eksiltmektir. İş hayatında değer kaybetmek, rekabette yenilmek, düşman ya da rakiplere koz vermek gibi durumları yaşayan biri bu rüyayı görebilir. Rüyada uzun boylu birinin cüce olduğunu görmesi bazen büyük miktarda para kaybetmek ya da yatırımların değer kaybetmesiyle ilgilidir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page