top of page

Rüyada çukura düşmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Risk

 • Engel

 • Tehlike

 • Esaret

 • İzolasyon

 • Çaresizlik

 • Kuşatılmak

 • Enerji yitimi

 • Kontrol kaybı

 • Kurban zihniyeti

 • Sınırlandırılmak

 • Çıkış yollarının tükenmesi

Rüyada çukura düşmek ne anlama gelir?

Çukura düştüğümüz rüyalar seçim yapma özgürlüğümüz olmadığını hissettiğimiz zamanlarda gördüğümüz rüyadır. Rüyada tasvir edilen “çukura düşme” eylemi aslında bilinçaltındaki hiçbir yöne doğru hareket edememe algısıdır. Rüya sahibi büyük ihtimalle mevcut koşullarla kendinizi kaybolmuş ve desteksiz hissediyor olabilir.


Çukura düşme rüyaları kendinizi kaybolmuş ve kafanız karışmış halde bulduğunuz, yardım alma ve rahatlama şansı olmayan zamanları temsil eder. Koşullar tarafından kısıtlanmış veya imkansız bir durumda olduğunuzu hissedebilirsiniz. Ayrıca nasıl bu duruma geldiğiniz hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir ve çıkış yolunuzun olmadığını hissedebilirsiniz. Giderek kısıtlanmış hissedebilirsiniz ve seçenekler giderek azalıyor gibi görünebilir.


Çukura düştüğümüz rüyalar genellikle iç dünyamızdaki mağdur olma hissinin sembolüdür. Bu rüyayı gördüğünüzde kendinizi güçsüz hissedebilirsiniz çünkü zihninizde, durumu değiştirmenin kendinizin ötesinde olabileceğini hissedersiniz. Tıpkı size çukurdan çıkaracak kişiyi beklediğiniz gibi. Sahip olduğunuz bu çaresizlik hissi bazenn yaşamda ilerlemek için hiçbir aracınız olmadığı hissidir. Bilinçaltınıza göre size bu duruma biri soktu. Kader, devlet, tanrı, hükümet veya başka bir şey. Oysaki yaşamınızı bilinmeyen bir şeye belki de kendiniz teslim ettiniz.

Rüyada çukura düştüğünü görmek

Çukura düşme rüyaları sembolik olarak kaçırılma rüyalarıyla benzerlik gösterirler. Her iki rüyada da hareketin sınırlandırılmasından dolayı hissedilen travma vardır. Rüya sahibi istediği yöne gidemez yaşamda bir noktada sabitlenir. Rüyada sergilenen bu hareketsiz kalma davranışı aslında  kendi duygusal durumunuza bağlıdır. Hareketsiz kalmaktan korkmamızın nedeni belki de amaçlarımıza ulaşma ya da yaşamda gitmek istediğimiz istikamete gitme konusunda bir engele takılma korkusudur.


Rüyaların sembolik aleminde bazen bilinçaltımız bize yaşamdaki hareketimizin engellendiğini göstermek amacıyla stratejik olarak bir çukur inşa eder. Fakat, bilinçaltı bu engelin ya da kendi deyimiyle bizi çukura sokanın ne olduğunu bize söylemez. Bazen çukura kendi kendimizi sokarız. Kalıplaşmış düşünceler, inançlar ya da bir olaya bakış tarzımız aslında tam anlamıyla bizi çukurda tutan etkendir. Bazen düşüncelerimizle kendimizi sınırlandırır ve sanki bir tür tuzak veya hapishanedeymiş gibi hissedebiliriz.

Çukura düşme rüyaları uyanık yaşamınızda "kontrol kaybetme" ve her şeyi askıya alma anlamına gelebilir. Öyle bir şey yaşıyorsunuz ki bir şeyden kopuk veya uzak durmuş hissediyorsunuz. Bir engel, sınır ya da kilit var. Yaşamda bir adım öne geçebilmeniz için bu kilidi açmaktan başka bir çareniz yok. Ya da bir çözüm bulmak için yeni bir şey denemeniz gerekebilir. Çünkü daha önce denediğiniz her şey size şu anda içinde bulunduğunuz duruma soktu. Buradan çıkmak için başka bir şey denemelisiniz.


Bazen rüyada çukura düşen kişi hareket etme ve seyahat etme kabiliyetini bir süreliğine de olsun yitirmiş olacaktır. Bu kişi yaşadığı bir duruma karşı hiçbir şey yapamama, kontrolü kaybetmek ya da elleri kolları bağlı kalmak gibi duyguları hisseder. Kısacası, rüyasında çukura düşen kişi çaresiz ve dışarıdan gelecek bir müdahaleye muhtaç kalan kişidir. Fakat bu rüyanın daha iyi yorumlanması için kim tarafından çukura düşürüldüğü ya da çukurda yanında kimlerin olduğu gibi detaylara da bakılması gerekir. Rüyanın sonunda çukurdan çıkıyor olmak her zaman iyiye işaret eder.


Rüyada bir çukura girmek bir  çıkmaza girmektir. Bu rüyayı gören kişi çukurda ne kadar kaldığına ve çukurun ne kadar derin olduğuna bağlı yorum yapmalıdır. Rüya sonunda  çukurdan çıkıyor ise geçici bir sorunla mücadele etmek ve bazı ertelemelerden sonra yola devam edileceğine delalettir. Rüyada çukurdan çıkamayan kimsenin bir çıkmaza, borca ya da hapse girme olasılığı vardır. Derin olmayan çukur kolay çözülebilecek sorunlara, derin ve dibi görünmeyen çukurlar ise daha uzun vadeli sorunlara işaret eder.

Rüyada çukurdan çıkmak:

Rüyanızda bir çukurdan çıkıyorsanız bu, nihayet kendinizi hapsettiğiniz bir durumdan kurtardığınıza işarettir. Duygusal, ruhsal ve maddi durumunuzda bazı zorluklar yaşamış olabilirsiniz. Karşılanmamış beklentiler ve çözülmemiş sorunlarınız olabilir fakat rüyanızda çukurdan çıkıyorsanız tüm bu sorunlar yavaş yavaş çözülmeye başlayacak.  Belki de bu rüya içinde bulunduğunuz kurban zihniyetinden nihayet çıkmaya karar verdiğinizin müjdecisi. Artık bu kararı verdiğinize göre tüm sorunlar çözülmeye başlayacak.

Rüyanızı yazın:

bottom of page