top of page

Rüyada dayıyı görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Hisler

 • Olaylar

 • Temalar

 • Mesajlar

 • Kişilikler

 • Duygular

 • Eğilimler

 • Özellikler

 • Semboller

 • Değişimler

 • Bileşenler

 • Davranışlar

 • Düşünceler

 • Karakterler

 • İçgüdüsel yaklaşımlar

Rüyada dayıyı görmek ne anlama gelir?

Rüyada dayı ya da diğer akrabalar olarak karşımıza çıkan arketipler yaşamda karşılaşacağımız olaylara, durumlara ya da kişilere işaret ederler. Aslında rüyada dayımız ya da başka bir kişi kılığında girenler arketiplerdir ve bu arketipler bilinçdışı psişik eğilimleri sembolize ederler.


Rüyadaki dayı ya da diğer arketipler kollektif bilinçaltının bileşenleridir ve duygular, düşünceler ve olayların yansıması olarak karşımıza çıkarlar. Rüyada dayı ya da diğer arketipler yaşamımızın temel temalarına ve eğilimlerimize dokunurlar. Rüyanızda dayınızı gördüyseniz kendinize şu soruları sormalısınız: dayım bende hangi duyguları uyandırıyor? Rüyadaki dayının temsil ettiği arketip yaşamımda kime ya da neye dokunuyor? Hatta çok ilginç olmasına rağmen dayınızın ismine bakın, belki de bu rüya dayınızla aynı isimde biriyle alakalı bilgiyi size getirmektedir.

Rüyada öz dayıyı görmek

Dayımızı gördüğümüz rüyalar ayrıca yaşam döngümüzde karşılaşacağımız olayların nitelikleri ve özellikleriyle ilgili bilgi getirirler. Bu mesajları anlayabilmek için dayınızla gerçek hayattaki ilişkinize bakın. Dayınızı çok mu seviyorsunuz? Yoksa onunla kavgalı mısınız? Dayınızın ismi nedir? Bu isimde başka biriyle ilgili şu anda yaşanan bir durum var mı? Tüm bu sorulara vereceğiniz cevaplara dikkat ederek rüyada gördüğünüz dayının sizin için neyi ifade ettiğini anlayabilirsiniz.


Dayımızı gördüğümüz rüyalar bazı olayların oluş biçimleriyle ilgili bilgi getiriyor da olabilir. Olaylar genellikle rüyamıza sevdiğimiz ya da sevmediğimiz karakterler kılığında girebilir. Eğer dayınızı gerçekte çok seviyorsanız ve rüyanızda rüyanızda gördüyseniz yaşamınızda güzel bir olay yaşayacaksınız. Bununla beraber, dayınızla aranızda bir sorun varken onu rüyanızda gördüyseniz yaşamınızda kapanmamış bazı sayfalar olabilir ve bu olaylar tekrar gündeme gelebilir.

Dayı gördüğümüz rüyalar bize yaşadığımız ya da yaşayacağımız olayları ya da durumları bir dizi karakter ile sunuyor olabilir. Bir filmdeki aktörler gibi rüyalarımız da bizim için farklı karakterler geliştirir ve bu karakterlere oynayacakları rolleri verir. Bu da onların rüyanın hikayesine özgü ve önemli kılan niteliklerini ortaya koyar. Bu özellikle ve niteliklerin bazıları aslında kendi iç dünyamızdaki niteliklerin yansımasıdır. Bazen dayı gördüğümüz rüyalar kişiliğimizin farklı bir bölümüzü ya da özelliğini yansıtıyor olabilir. Örneğin, dayınız çok güçlü bir karaktere mi sahip? Bir yerde CEO olarak mı çalışıyor?  Belki de sizin için dayınız çok güçlü bir “yönetici” arketipi. Yaşamınızdaki bir yöneticiyle ilgili bilgi getiriyor olabilir.


Dayı gördüğünüz rüyalar kişiliğinizin farklı bölümlerini ortaya çıkarabilir. Kahraman, cesur, korkak, yönetici, şifacı ya da bilge, dayınızı gördüğünüz rüyalarda buna benzer karakteristik özelliklerin hangileri vurgulanıyordu? Vurgulanan bu karakteristik özellikler aslında yaşamınızda vurgulanan özelliklerdir. Dayı gördüğünüz rüyalarda görünmez bir kimlik mücadelesi olabilir ve bilinçaltınız sizin için bir karakter kadrosu hazırlar. Rüyanızdaki dayınız ya da diğer karakterler kişiliğinizin keşfedilmeyi bekleyen bazı yönlerine atıfta bulunuyor da olabilir.

Dayımızı gördüğümüz rüyalarda ya da diğer karakterleri gördüğümüz rüyalarda aslında bu karakterleri rüyamıza biz davet ederiz. Sevmediğimiz karakterler ise yaşamımızdaki davetsiz misafirlerdir. Vahşi bir hayvan, bir filmin kötü karakter oyuncusu ya da bir cadı her azman istikrarımızı tehlikeye sokacak bir olayın temsilcisi olabilir. Rüyada evimizde vahşi bir hayvan gördüğümüzde anlamalıyız ki çok yakınımızda (hanemizde) ya da özelimizde bizi tehtit eden bazı unsurlar var ve bu unsurları yaşamımızdan çıkarmamız gerekiyor. Tıpkı vahşi hayvanı evden çıkarmak gerektiği gibi.


Dayımızı gördüğümüz rüyalar belirli fikirleri temsil eden işaretler değil kişisel deneyimlerimize dayanarak anlam attığımız akıcı görüntülerdir. Rüyalar gerçekleri, felsefi vahiyleri, yanılsamaları, fantezileri, anıları, planları, mantıksız deneyimleri ortaya çıkarabilir. Belki de dayımızı gördüğümüz rüya bizim için yalnızca bir mesaj ya da işarettir. Bu tip rüyalarda dayınızı nasıl gördüğünüze ve rüyanın senaryosuna odaklanın. Dayınız ne yapıyor? Size ne söylüyor? Rüyada sizden ne yapmanızı istiyordu?

Rüyanızı yazın:

bottom of page