top of page

Rüyada düşmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • İflas

 • Çöküş

 • Yenilgi

 • Acı son

 • Değişim

 • Teslimiyet

 • Yolun sonu

 • Enerji yitimi

 • Dibe vurmak

 • Çıkmaz sokak

 • Ümitlerin yitirilmesi

 • Sıfırdan başlamak

 • Paranın tükenmesi

 • Son durağa varmak

 • En kötüsünü görmek

 • Tekrar başa dönmek

 • İşlerin yolunda gitmemesi

 • Çözüm yollarının tükenmesi

Rüyada düştüğünü görmek ne anlama gelir?

Rüyada düşmek özünde “dibe vurma” ya da “en kötüyü görme” teması olan rüyalardandır. Fakat bazıları için rüyada düşmek sadece hayatın gidişatının bir engele takılması ve duraksamasıyla ilgilidir. Rüyada ayağı takılıp düşen yaşam yolculuğunda bir engelle karşılaşır, yüksek bir yerden düşen ise vezir değil rezil olur.

 

Düşme rüyalarında iki farklı tema vardır. Ayağı takılarak ya da yürürken düşmek ya da yüksek bir binadan ya da mekandan yere çakılarak düşmek. Her iki rüya da farklı yorumculuk gerektirir. Rüyada yüksek bir yerden düşmek bazıları için en alt seviyeye inmek ya da ümitlerin yitirilmesi mesajını verir. Bu rüya aynı zamanda tekrar başa dönmek veya en baştan başlamayla ilgilidir. Rüyasında yürürken ya da koşarken düşen için bu anlam biraz daha ılımlıdır. Bazen yüksek bir yerden düşmek ani değişim ya da ani dibe vuruşun simgesidir.

 

Düşme ile ilgili rüyalar bazıları için tüm çözüm yollarının tükenmesi ve bir çıkmaz sokağın artık son noktasına varmaya delalet eder. Bu rüyayı gören kişi eğer yere çakılıyorsa zaten en kötü noktaya (zemine) varmış olmaktan dolayı yaşanan durumun bundan daha kötü olmayacağını bilerek yola devam etmelidir. Bu tip rüyalar bazen hiçbir kötü anlam içermese de rüya sahibinin kaybetme korkusu ve kaygısının yansımalarıdır ve her zaman rüyada düşmek dibe vuruş anlamı içermek zorunda değildir. Rüyada sürekli yüksek bir yerden düştüğünü gören kimse belki de artık bu korkuları üzerinden atmak için bir şeyler yapmalıdır.

 

Rüyada düştüğünü görmek bazen dengeyi kaybetmek ve hayatın kontrolünü kaybetme korkusunun iç dünyamıza yansımasıdır. Bu rüyanın sahibi hayatının istikrarının ya da sahip olduğu bir şeylerin başkaları tarafından ele geçirilmesi korkusunu yaşamaktadır. Kısacası, rüyada düşmek kaybetme kaygısı ve bu kaygıdan dolayı bunalmanın göstergesidir. Rüyasında düştüğünü gören kişinin ayaklarının zeminle bağlantısı kesilir ve bu yüzden bu rüyanın sahibi dünyevi başarılar ya da dünyevi zevklerden kopma ya da tüm bu dünyevi kazanımlarını kaybetme korkusu yaşamaktadır. Düşerken baş aşağı olduğunu gören kimse her şeyin tersine dönmesinden korkan kişidir.

 

Rüyada düşmek bazen başarısız olmak, rezil olmak ya da aşağılık hissetme korkusunun yansımasıdır. Bir öğrenci bu rüyayı sınav öncesi görürse muhtemelen girdiği sınavı kaybederek tekrar başa döneceğinden korkmaktadır. Normalde yaşanan da aslında tam anlamıyla buna benzer bir durumdur. Rüya sahibi yüzüp kuyruğuna geldiği bir durumda tekrar en aşağı, en alt seviyeye yani zemine kadar inip tüm o seviyeyi tekrar tırmanmak zorunda kalacağından korkmakta olduğu için bu rüyayı görür. Bir çalışan için yüksek bir binanın tepesinden düşmek aslında tırmandığı o seviyeyi kaybetmek ve en alt seviyeye dönme korkusudur.

Rüyada düştüğünü görmek

Rüyada yüksek bir yerden düşmek:

Rüyada yüksek bir yerden düşmek seviyeyi en aşağı derecelere indirmek, ani rütbe kaybı, iflas ya da korkulanın başına geleceğine delalet edebilir. Fakat bu rüya bazen sadece tüm bunların başına geleceğinden korkmanın iç dünyamıza yansıması ve kaygılı hissetmemize yol açmasının simgesidir. Rüyasında her düşen iflas edecek ya da dibe vuracak diye bir durum söz konusu değildir. Bu rüya bazen istikrarımızı sarsan ya da bize sahip olduğumuz düzeni kaybetme korkusu yaşatan bazı durum ya da tehlikelerle karşılaştığımızda da görülebilir. Kısacası, rüyada yüksek bir yerden düşmek aslında kaybetme korkusu yaşamaktır.

 

Rüyada binalar ya da yüksek mekanlar aslında günlük hayatımızda arttırmış olduğumuz seviye, yükseltmiş olduğumuz öz güven ya da kendimiz için biriktirmiş olduğumuz her şeyin temsilcisidir. Rüyada bu yüksek mekandan yere düşmek ise bu yüzden tüm bu seviyeyi ve öz güveni kaybetme korkusuyla özdeşleşir. Kişi bulunmuş olduğu o seviyeye çıkmak için belki de aylar hatta yıllar harcamıştır fakat düşme rüyasında aslında tüm bu seviyeyi bir çırpıda ya da bir olay yüzünden kaybetme korkusu yaşamaktadır.

Rüyada yüksek bir yerden yere çakılmak da yine aynı şekilde hayat yolculuklarımızda belli bir seviyeye ya da öz güvene ulaştıktan sonra bu seviyeyi kaybetme ve daha aşağı seviyelere inme korkusudur. Bu rüya bazıları için biriktirmiş olduğu parayı ya da yatırımları kaybetme ya da iflas korkusunun yansıması olabilir. Kısacası, rüyada zemin bilinçaltındaki “hiçbir şey elde etmediğimiz nokta” ya da “başladığımız yer” algısıdır. Bu yüzden rüyada yere çakıldığını gören kişi aslında tüm kazanımlarını kaybederek tekrar baştan başlamak zorunda kalacağını düşünen kişidir. Bazen bu rüyayı gören için bahsi geçen durumun gerçekten yaşanması olanağı da bulunur fakat bazıları için bu rüya sadece korkuların abartılmasıdır.


Rüyada ayağı takılıp düşen kişi yaşam yolculuğunda bir engele takılarak hayatının akışını yavaşlatmak zorunda kalır. Bu rüya bazıları için “köşeye sıkışmış hissetme” teması içerir. Bu rüyayı gören düşmesine neyin sebep olduğunu ve düştükten sonra ne yaptığını analiz ederek rüyayı yorumlamalıdır. Çünkü ufak bir engele takılarak düşen gerçek hayatta da küçük bir sorunla karşılaşır fakat yoluna devam eder. Bu tip rüyalar bazen sadece iç dünyamızda gizlediğimiz korkuların rüyalarımıza yansımasıdır ve her zaman bir engele takılmayı temsil etmezler.

Rüyanızı yazın:

bottom of page