top of page

Rüyada duvarların yıkılması

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • İfşa edilmek

 • Özel hayatın ihlali

 • Güvenin sarsılması

 • Umudun yitirilmesi

 • İstikrarın sarsılması

 • Savunmanın çökmesi

 • Savunmasız hissetmek

 • Bir sırrın ortaya çıkması

 • Gizlemeyi başaramamak

 • Kırmızı çizgilere yaklaşılması

 • Sınırların ortadan kalkması

Rüyada bir duvarın yıkılması görmek ne anlama gelir?

Rüyada duvarlar yaşamda kendimiz için diktiğimiz sınırlar, engeller ve savunma mekanizmalarını yansıtırlar. Duvarlar aynı zamanda yaşamımızdaki bloklar, kırmızı çizgilerimiz ve kendimizi dış dünyadan ve düşmanlardan koruma amacıyla inşa ettiğimiz her şeyi sembolize ederler. Rüyada duvarların yıkılması tüm bunların ortadan kalmasına işaret eder.


Rüyadaki duvarın anlamı her birey için farklıdır. Duvarlar bloklar ve sınırlara işaret ederler. Bazen yakın bir ilişkiye izin vermek istemediğimizde rüyamızda kalın duvarlar görürüz. Bazen de kendimizi savunmaya çektiğimiz zamanlarda bilinçaltımız rüyalarımızda bu duvarları bizim için örmektedir. Dolayısıyla, rüyasında duvarların yıkıldığını gören kişi bu rüyayı yorumlamadan önce bu duvarların ne anlama geldiğini yorumlamalıdır.

Rüyada duvarların yıkıldığını görmek

Rüyadaki duvarlar aynı zamanda bilinçaltının bir ayrıştırma ve gruplara ayırma metodudur. Tıpkı bir evi duvarlarla farklı bölümlere bölmek gibi bilinçaltımız da bu duvarları örerek yaşamımızın farklı bölümlerine ışık tutar. Genellikle evin dış duvarları iç dünyamız ve dış dünyamız arasındaki sınırı sembolize eder. Rüyada evin dış duvarlarının yıkılması bu yüzden kendimizi dışarıdan gelecek tehlikelere karşı daha savunmasız hissettiğimizi gösterir. Rüyada duvarlar bölme vazifesini yapar ve dünyayı 2 kategoriye ayırmamızı sağlarlar: 1- evin içindekiler (bizimler beraber olab kişiler, yaşamımıza dahil ettiklerimiz) 2- evin dışındakiler (diğerleri, yaşamımızın dışında kalanlar). Rüyasında bu duvarların yıkıldığını gören sahip olduğu şeyleri kaybetme korkusu yaşayabilir. Örneğin, iş kaybetme korkusu, düşman ya da rakiplerin saldırması korkusu.


Rüyadaki duvarlar aynı zamanda kendimizi dış dünyadan gelecek tüm tehlikelerden korumak için kullandığımız tüm savunma yöntemlerini sembolize ederler. Bir tehlikenin bize doğru yaklaştığını hissettiğimizde rüyamızda duvarların yıkıldığını görebiliriz. Ayrıca yıkılan duvarların durumu da yoruma dahil edilmelidir. Kalın duvarlar daima kendimizi tehlikelerden daha emin hissetme, ince ya da dayanıksız duvarlar ise tehlikelere karşı daha kırılgan ya da güçsüz hissetmenin göstergesidir.

Tüm bunların yanı sıra duvarlar yaşamda kendimiz için oluşturduğumuz tüm sınırları sembolize edebilirler. Bu durumda duvarların yıkılması bu sınırların ortadan kalkması alametidir. Duvarları yıkılan kişi kendini dış dünyaya daha açık ve daha özgür hissedecektir. Belki de büyük resmi görmenin ya da ufkunu genişletmenin tam vakti. Sizi sınırlandıran engeller birer birer ortadan kalkacaklar. Daha büyük düşünmeniz, bir yolculuk yapmanız ya da kendinizi aşmanız olasılığı var.


Duvarların yıkılması rüyaları aynı zamanda değişim, dönüşüm ve yeni bir amaç uğruna eskiyi terk etme metaforlarıdır. Rüyasında bir duvarın yıkıldığını gören kişi için bu değişim söz konusudur. Bu değişim belki de oyunun kurallarının ya da çizilen sınırların değişmesidir. İş, aşk ya da yaşamın diğer bir alanında sınırlar yeniden çiziliyor ve radikal değişimler söz konusu olabilir.

Bir duvarın yıkıldığını gördüğümüz rüyalar bazen korkularımıza vurgu yaparlar. Tam olarak güvende ve rahat olduğumuzu düşündüğümüzde evren bizim için bir şeyleri yıkacak enerjiyi gönderebilir. Evren yıkıcı ve acımasızdır fakat onun bu yıkıcılığı yeni bir döngünün başlaması için gereklidir. Tıpkı yaşamımıza yeni bir şeyi sokabilmek için eskiyi tamamen yok etmemiz gerektiği gibi. Yaşamımızda da bir yenilik istiyorsak öncelikle o yeniliğin girişine yol açmalıyız. Bir duvarın yıkıldığını gördüğümüz rüyalar da bu duruma atıfta bulunurlar. Bu rüyalar bize “yaşamına bir şeyler giriyor, bunun için eski bağlantılarını yok ediyor” diyen rüyalardır.


Rüyada yıkılan bir duvar bazen kendimiz için inşa ettiğimiz eski düşünce sistemleri, zihinsel ya da ruhsal durumumuzun artık kendi kendini imha edeceği bir noktaya vardığımızı sembolize eder. Bir başka deyişle, değişime ve dönümüşe uğruyorsunuz. Eski olanların gidişine yol açıp kendiniz için yepyeni bir sistem kuruyorsunuz. Belki de yeni bir bakış açısı kazanıyor ve eski bakış açınızla vedalaşıyorsunuz.


Bir duvarın yıkıldığını gördüğümüz rüyalar bize yaşamda ilerlemenin en iyi yolunun bir yapının kendi kendini imha etmesine izin vermek olduğunu hatırlatırlar. Değişime direnmektense değişimin yaşamınıza girmesine izin verin, hatta sizden bir şeyleri alıp götürmesine de. Değişim her ne kadar ansızın kapıyı çalsa ve acı verici olsa da döngüsel bir gerekliliktir. Bu yıkıma yalnızca teslim olun ve yıkımın olmaması için direnmeyin. Evren sizden aldığının yerine size yenisini mutlaka verecektir.


Rüyada yıkılan bir duvar bazen yaşamımızda sona eren bileşenleri sembolize eder. Bir duvarın yıkılmaması için çaba sarfetmek bazen değişime direnmek bazen de bir şeylerin sonunu reddetmekle ilgilidir. Nadiren de olsa duvarın yıkılması boşanma korkusu işareti olabilir fakat bu yorum herkes için geçerli değildir. Bazen yaşamda büyüme ve değişim kaçınılmazdır fakat değişim dönüşümü gerektirir. Dönüşümün olabilmesi için de başlayan bir şeylerin sona ermesi ve yeniden başlatılması gerekir. Duvarın yıkıldığını gördüğümüz rüyalar da bu dönüşümden rahatsız olduğumuzu gösterir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page