top of page

Rüyada eski bir arkadaşı görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Hasret

 • İstikrar

 • Eski sistem

 • Öze dönüş

 • Yaşlı kimse

 • Tekrar etmek

 • Eskiye bağlılık

 • Muhafazakarlık

 • Eski bir arkadaş

 • Güncelleme arzusu

 • Yeniliği reddetmek

 • Kabuğundan çıkamamak

Rüyada eski bir arkadaşı görmek ne anlama gelir?

Rüyada eski bir arkadaşı görmek özellikle de bu arkadaşımızla uzun süredir iletişimimiz yoksa genellikle yaşamımızda artık bize hizmet etmeyen bir şeylerle vedalaşma vakti geldiğinin hatırlatıcısı olabilir. Özellikle de arkadaşımızın kötü durumda olması, bizi rahatsız etmesi ya da rüyanın negatif olması durumunda bu anlam daha şiddetli vurgulanır.


Eski arkadaşımızı gördüğümüz rüyalar içsel duygularımızın çok iyi bir aynasıdır ve eskiden kalma bazı duyguları yansıtıyor da olabilir. Rüyada eski bir arkadaşı görmek bazen geçmiş bağlantılı bir konunun gündeme gelmesiyle ya da geçmişi hatırlamak ile ilgilidir. Belki geçmiş dönemlerden kalma bir mesele ya da kapandığını sandığınız bir mesele rüyanızda eski bir arkadaşınızı gördüğünüzde gündeme gelebilir. Belki de ne kadar uğraşsanız da geçmişten gelen bir konu tekrar tekrar önünüze koyuluyor ve geçmiş bir türlü peşinizi bırakmıyor. Bu rüya sadece rüya sahibi tarafından çözülebilir. Bu tür rüyalarda eski arkadaşımızla ilgili hangi ayrıntıların ya da hangi karakteristik özelliklerin vurgulandığına dikkat ederseniz rüyanızı daha isabetli yorumlayabilirsiniz.

Rüyada eski bir arkadaşla konuşmak

Rüyada eski bir arkadaşla konuşmak büyük ihtimalle yaşamımızdaki durumdaki çekirdek düşüncelerimizin, inançlarınızın, tutumlarınızın ve dünyaya bakış açınızın içinde bulunduğunuz ortama göre eskimiş ya da geçersiz olmasını sembolize eder. Bazen yeniyi kucaklamak uğruna eskiyle vedalaşmamız gerekir. Rüyadaki eski arkadaşımız aslında rüyada kapanmış bir sayfanın hala yaşamınızda tutulduğuna karşı uyarı içeriyor da olabilir.


Eski arkadaşımızı rüyamızda ortaya çıktığında genellikle yaşamımızda “bitmiş” olan bir şeyi zihinsel boyutta hala devam ettirdiğimize işaret edebilir. Fakat, bu tür rüyalar yine de iki farklı şekilde yorumlanmalı: eski arkadaşımız kızgın, mutsuz, kötü durumda ya da bizi rahatsız ederken gördüğümüzde bu yorum geçerli. Fakat kendimizi arkadaşımızla iyi durumda gördüğümüzde bu geçmişe ya da eski sisteme dönme arzusunu yansıtan rüyadır.Rüyada eski bir arkadaşın telefonla araması

Rüyada eski bir arkadaşın telefonla aradığını görmek  yaşamınızda anormalleşmiş bir süreçte her şeyin normale dönmesi arzusuyla yanıp tutuştuğumuz zamanlarda ortaya çıkabilir. Belki de şu sıralarda yenilik ya da güncellemeye ihtiyacınız var fakat hala eski olana bağlısınız ve bir türlü değişimi kucaklayamıyorsunuz. Kendinize şu soruları sorun: rüyanızda eski arkadaşınızın yanında kimler var ve tam olarak ne söylüyor ya da ne yapıyorlardı? Bu rüya sizde harika duygular mı uyandırdı yoksa kasvetli ve karanlık mıydı?


Bizimle semboller ve arketipler diliyle konuşan rüyalarımız bazen farklı durumlara atıfta bulunmak ve bize mesaj vermek için senaryolar inşa eder ve bu senaryoya oyuncu olarak arketipleri davet eder. Tıpkı eski arkadaşımızı davet ettiği gibi. Bu tür rüyalarda aslında eski arkadaşımız yaşamımızın herhangi bir alanında kapanmış (ya da en azından kapattığımızı sandığımız) bir meseleye işaret ediyor olabilir. Eğer bu vefat etmiş bir arkadaşınız ise bu anlam daha kuvvetli ihtimaldir.

Rüyada eski bir arkadaşla karşılaşmak

Rüyada eski bir arkadaşı gördüğümüzde rüyamızdaki diğer arketiplere de bakmalıyız. Çünkü bu arketiplerin her biri aslında yaşamımızda bir olay, durum ya da kişiye atıfta bulunur. Bu arketipler insan yaşamının temel temalarını oluşturan evrensel bilinçdışı psişik eğilimlerdir. Arketipler kollektif bilinçaltının bileşenleridir ve insan düşünce ve davranışlarını organize etmeye, yönlendirmeye ve bilgilendirmeye hizmet eder.


Eski bir arkadaşımızı gördüğümüz rüyalar iki farklı şekilde yorumlanmalıdır: eski arkadaşımız mutlu ise bu büyük ihtimalle eski sisteme özlem ya da eskisi gibi olma arzusunu temsil eder. Rüyada eski arkadaşımız kötü durumda ise bu geçmişin bir türlü size bırakmadığını sembolize eder. Buna göre hala geçmişle bağlarınız var ve sizi yaşamda ilerlemekten alıkoyuyor olabilir. Geçmişe olan bağlarınız ve eski olanı bırakamamanız yüzünden evrenin size sunduğu “yeniyi” kabul edemiyor olabilirsiniz.


Bazen yaşam yolumuzda ilerlerken yenilikleri ve güncellemeleri ihmal ederiz ve bu yüzden rüyamızda eski bir arkadaşımızı görebiliriz. Belki de bilinçsiz olarak geçmişte takılı kaldınız ya da bir şeyin artık size hizmet etmediğini göremiyor olabilirsiniz. Örneğin, bir iş yeriyle sayfayı kapatmışsınız fakat hala aklınızda takılan meseleler ya da eski işinizle ilgili çözemediğiniz süregelen sorunlar gündemde. Bu durumlarda rüyanızda eski bir arkadaşınızı görebilirsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page