top of page

Rüyada eski eşini görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Geçmiş

 • İstikrar

 • Hasret

 • Bağnazlık

 • Öze dönüş

 • Yaşlı kimse

 • Eskiye bağlılık

 • Muhafazakarlık

 • Eski bir arkadaş

 • Güncelleme arzusu

 • Yeniliği reddetmek

 • Kabuğundan çıkamama

Rüyada eski eşini görmek ne anlama gelir?

Eski eşimiz rüyada bazı karakteristik özellikleriyle karşımıza bir arketip olarak çıkar. Rüyadaki arketipler insan yaşamının temel temalarını oluşturan evrensel bilinçdışı psişik eğilimlerdir. Arketipler kollektif bilinçaltının bileşenleridir ve insan düşünce ve davranışlarını organize etmeye, yönlendirmeye ve bilgilendirmeye hizmet eder. Eşimiz dahil olmak üzere rüyadaki arketiplerin temsil ettikleri, yaşamımızdaki kişiler, olaylar ya da durumlardır.


Rüyadaki eski eşimiz arketipi “bir önceki sistem” metaforudur ve tanıdık ve eski düşünce tarzına dönüşü sembolize eder. Daha önce sahip olduğunuz yaşam tarzı, hayata bakış açısı, bir şeyi daha önceki gibi yapmak ya da mevcut zihniyetinizde anormalleşmiş bir durumun normale ya da öze dönmesi durumunda rüyada kendinizi eski eşinizle görebilirsiniz.

Rüyada eski eşiyle görüşmek

Rüyada eski eşle görüşmek mevcut durumdaki inançlarınızın, tutumlarınızın ve dünyaya bakış açınızın içinde bulunduğunuz ortama göre eskimiş ya da geçersiz olmasını sembolize edebilir. Eskiye veda etmek yeniyi kucaklayabilmeniz için gerekli ya da en azından bu rüyayı gördüyseniz geleceğe doğru ilerleyebilmek için geçmişle olan bazı bağlarınızı koparmak zorunda olabilirsiniz.


Rüyada eski eşi görmek bilinçsiz zihin tarafından inşa edilmiş sembolik “eski sistem” metaforudur. Belki de yenilik ya da güncellemeye ihtiyacınız var fakat hala eski olana (güncellenmemiş olana) bağlısınız ve bir türlü değişimi kucaklayamıyorsunuz. Kendinize şu soruları sorun: rüyadaki eski eşiniz ne durumdaydı? Size tam olarak ne söylüyor ya da ne yapıyordu? Bu rüya sizde harika duygular mı uyandırdı yoksa kasvetli ve karanlık mıydı?

Rüyada eski eşiyle konuşmak

Rüyada eski eşle konuşmak yaşamımızda artık bize hizmet etmeyen bir şeylerle vedalaşma vakti geldiğinin hatırlatıcısı olabilir. Özellikle de eski eşiniz tarafından rüyada takip ediliyor ya da rahatsız ediliyorsanız bu anlam daha şiddetli vurgulanır. Artık kapanması gereken bir sayfa var ve sizy a da biri bilinçsiz olarak bu sayfayı kapatmaya direnç gösteriyorsunuz. Yaşamınızda “bitmiş” olan bir şeyi belki de zihinsel boyutta hala devam ettiriyorsunuz bu yüzden eski eşinizi rüyanızda gördünüz. Özellikle rüyasında eski eşini sürekli gören kişiler yaşamlarında mutlaka bir şeyle vedalaşmaları gerektiğini anlamalıdır. Fakat, eski eşiniz eğer vefat etmiş ve sürekli rüyanızda ortaya çıkıyorsa geçmişte bırakamadığınız bazı duygular ya da kapatamadığınız bir sayfa vardır.


Rüyada eski eşle konuşmak aslında iki farklı anlama gelebilir: eğer eşiniz iyi durumda ise bu genellikle eski sisteme özlem ya da eskisi gibi olma arzusunu temsil eder. Rüyada eski eşiniz kötü durumda, hasta ya da başı belada ise bu geçmişin bir türlü size bırakmadığını sembolize eder. Bu rüyaya göre hala eskiyle bağlarınız var ve size yaşamda ilerlemekten alıkoyuyor olabilir. Eskiye olan bağlarınız ve eski olanı bırakamamanız yüzünden evrenin size sunduğu “yeniyi” kabul edemiyor olabilirsiniz.

Rüyada eski eşin telefonla araması

Rüyada eski eşin telefonla araması yaşamdaki tüm yeniliklerin ve güncellemelerin ihmal edildiğini sembolize eder ve bazen belirli bir ilişkiye ya da mevcut duruma atıfta bulunabilir. Belki de bilinçsiz olarak geçmişte takılı kaldınız (özellikle eski eşiniz rüyanızda size rahatsız ediyorsa bu anlam daha da güçlenir). Ya da bir şeyin artık size hizmet etmediğini göremiyor olabilirsiniz. Örneğin, bitmiş bir ilişkinin bittiğini kabullenemiyor olabilir ya da değişen iş yaşamındaki değişimleri görmeden aynı işi 20 yıl öncesinde yapıldığı gibi yapmaya çalışıyor ve kendinizi başarısızlığa hapsediyor olabilirsiniz.


Rüyada eski eşini görmek bazen geçmişi hatırlamak ya da geçmiş bağlantılı bir konunun gündeme gelmesiyle ilgilidir. Belki bir miras meselesi ya da çocukluktan kalma bir mesele rüyanızda eski eşinizi gördüğünüzde gündeme gelebilir. Bu tür rüyalar, içsel duygularımızın çok iyi bir aynasıdır dolayısıyla eski eşi gördüğümüz rüya eskiden kalma bazı duyguları yansıtıyor da olabilir. Belki de ne kadar uğraşsanız da geçmişten gelen bir konu tekrar tekrar önünüze koyuluyor ve geçmiş peşinizi bırakmıyor. Bu rüya sadece rüya sahibi tarafından çözülebilir. Bu tür rüyalarda eski eşinizle ilgili hangi ayrıntıların vurgulandığına dikkat ederseniz rüyanızı daha isabetli yorumlayabilirsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page