top of page

Rüyada eski ev görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Özlem

 • Geçmiş

 • İstikrar

 • Bağnazlık

 • Öze dönüş

 • Yaşlı kimse

 • Eskiye bağlılık

 • Muhafazakarlık

 • Eski bir arkadaş

 • Güncelleme arzusu

 • Yeniliği reddetmek

 • Kabuğundan çıkamama

Rüyada eski bir ev görmek ne anlama gelir?

Rüyanızda eski bir ev görmek inançlarınızın, tutumlarınızın ve dünyaya bakış açınızın içinde bulunduğunuz ortama göre demode ya da muhafazakar olmasını sembolize edebilir. Yeni dünya düzeninde eskiye hapsolmuş bir sistem içerisinde kendiniz için değişimi zorlaştırıyor olabilirsiniz. Ya da en azından bu rüyayı gördüyseniz geleceğe doğru ilerleyebilmek için geçmişle olan bazı bağlarınızı koparmak zorunda olabilirsiniz.


Rüyadaki eski ev aynı zamanda geçmişe dair bırakamadıklarımızı sembolize eder. Yenilik ya da güncelleme söz konusu olabilir fakat bunu kabul etmek yerine test edilmiş ve denenmiş metodları seçiyor ya da bir şeyi geçmişte yaptığınız gibi yapma yolunda ilerlemek istiyor olabilirsiniz. Belki de düşünce sisteminiz ya da dünyaya bakış açınızla birilerinin gözünde “eski kafalı” olarak adlandırılıyor olabilirsiniz. Daha yeni bir dünya içinde daha güncel metodların kullanılması sizin faydanıza. Bu rüyada görmüş olduğunuz eski evin ayrıntılarına da dikkat etmelisiniz. Rüyanızdaki eski ev sizde nasıl duygular uyandırdı? Çok fazla mı eskiydi? O halde yaşamınızda yenilik ve güncellemelere ihtiyacınız var. Eski ama egzotik miydi? Ya da sizde hoş duygular mı uyandırdı? O halde yapmak üzere olduğunuz işi en eski ve bilindik yöntemlerle yaparsanız başarılı olacaksınız.

Rüyada eski bir evde gezmek

Rüyada eski bir evde gezmek yaşamda yeni bir aşamaya geçebilmek için eski olanın tam anlamıyla yıkılması gerektiğini söyler. Eskiye olan bağlarınız ve eski olanı bırakamamanız yüzünden evrenin size sunduğu “yeniyi” kabul edemiyor olabilirsiniz. Özellikle de rüyanızda içinde dolandığınız eski evin çok kasvetli ya da karanlık olması durumunda bu anlam daha da güçlenir. Kendinizi bir türlü içinden çıkaramadığınız “eski sistem” içerisinde bilinçsiz bir şekilde hapsetmiş olabilirsiniz.


Rüyada eski bir evin içinde ve dışında olmak farklı yorum gerektirir. Rüyasında eski evin içinde dolanan kişi kendini eski bir sistem, eski dünya düzeni ya da eski bir durum içerisinde hapsetmiştir. Örneğin, iş bulamayan biri rüyasında eski bir evde (özellikle karanlık ya da kasvetli eski bir evde) dolanırken görürse yeni dünya düzeni ve değişen iş hayatını görememekten dolayı kendisini işsiz durumda hapsetmiş olabilir. Rüyada eski bir eve dışardan bakan, evin dışında kalan ya da eski evin içine giremeyen kişi yaşamında bir sayfanın kapandığını ve artık eski duruma tekrar geçilemeyeceğini anlamalıdır. Sembolik olarak eski eve girememe rüyası ile bir yakının ölümü rüyaları aynıdır. Her ikisinde de bir sayfa kesin ve net olarak kapanmıştır.

Rüyada eski bir evin içine girmek

Rüyada eski ev görmek aynı zamanda yaşamdaki tüm yeniliklerin ve güncellemelerin ihmal edildiğini sembolize eder ve bazen belirli bir ilişkiye ya da mevcut duruma atıfta bulunabilir. Bilinçsiz olarak geçmişte kalmış bir şeyin artık size hizmet etmediğini göremiyor olabilirsiniz. Örneğin, bitmiş bir ilişkinin bittiğini kabullenemiyor olabilir ya da değişen iş yaşamındaki değişimleri görmeden aynı işi 20 yıl öncesinde yapıldığı gibi yapmaya çalışıyor ve kendinizi başarısızlığa hapsediyor olabilirsiniz. Eski bir evde dolandığınızı gördüyseniz ve bu eski ev sizde kasvetli duygular uyandırdıysa yaşamınızda artık “eskimiş” ve size hizmet etmeyen şeylere veda etmelisiniz.


Sigmund Freud’a göre ev benliği aynı zamanda dünya içerisindeki “kendi kişiliğimiz” algısıdır. Bir insanın rüyasındaki sembolik evi ne durumdaysa kendini o durumda algılamaktadır. Dolayısıyla, eski ve kırık dökük bir ev bazen yaşlı ya da bakımsız hissetmek ile ilişkili olabilir. Sigmund Freud ve birçok psikanalist rüyadaki evin sokaktaki durumunun aslında kişinin toplum içindeki durumunu yansıttığına inanmışlardır. Sokağa göre oldukça fazla eski bir ev yeni dünyada eskiye bağlı kalmak ya da kendini eskiye bağlı hissetmekle ilgilidir.

Rüyada eski ev almak

Rüyada eski bir ev almak geriye gitmek, geçmişi hatırlamak ya da geçmiş bağlantılı bir konunun gündeme gelmesiyle ilgilidir. Belki bir miras meselesi ya da çocukluktan kalma bir mesele rüyanızda eski bir ev gördüğünüzde gündeme gelebilir. Rüyalar, içsel duygularımızın çok iyi bir aynasıdır dolayısıyla eski bir ev gördüğümüz rüya eskiden kalma bazı duyguları yansıtıyor da olabilir. Belki de ne kadar uğraşsanız da geçmişten gelen bir konu ısıtılıp ısıtılıp önünüze koyuluyor ve geçmiş peşinizi bırakmıyor. Bu rüya sadece rüya sahibi tarafından çözülebilir.


Eski bir ev aldığımız rüyalar aynı zamanda kendini eski (yaşlı) hissetmekle ilgili olabilir. Belki de bu günlerde sağlığınızın bozulduğunu ya da yaşlandığınızı hissediyor olabilirsiniz. Bir şeyler için vaktinizin dolduğunu hissetmeniz durumunda da rüyada kendinizi eski bir ev içinde görebilirsiniz. Kadınlarda menapoz, evde kalma korkusu ya da bazı kişiler için bir konuda geç kalma korkusu durumlarında da rüyada eski ev görülebilir. Bu tür rüyalar aslında bir şey için geç olduğunu ya da en azından geç olmaya başladığını hatırlatıcı rüyalardır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page