top of page

Rüyada eski evine taşınmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Özlem

 • Geçmiş

 • İstikrar

 • Bağnazlık

 • Öze dönüş

 • Yaşlı kimse

 • Eskiye bağlılık

 • Muhafazakarlık

 • Eski bir arkadaş

 • Güncelleme arzusu

 • Yeniliği reddetmek

 • Kabuğundan çıkamama

Rüyada eski evine taşınmak ne anlama gelir?

Rüyada eskiden yaşadığınız eve taşındığınızı görmek mevcut durumdaki inançlarınızın, tutumlarınızın ve dünyaya bakış açınızın içinde bulunduğunuz ortama göre demode ya da muhafazakar olmasını sembolize edebilir. Yeniyi kucaklamak için eskiye veda etmeniz gereken bir durumda kararsız kalmış olabilir ya da yeniyi kucaklayabilmek için eskiyle vedalaşmanız gerektiğini göremiyor olabilirsiniz. Ya da en azından bu rüyayı gördüyseniz geleceğe doğru ilerleyebilmek için geçmişle olan bazı bağlarınızı koparmak zorunda olabilirsiniz.


Rüyadaki “eski eve taşınmak” aslında bilinçsiz zihin tarafından rüyada inşa edilmiş sembolik “eski sistem” dir. Belki de yenilik ya da güncellemeye ihtiyacınız var fakat hala eski olana (güncellenmemiş olana) bağlısınız ve bir türlü değişimi kucaklayamıyorsunuz. Fakat kendinize sormanız gereken sorular var: rüyadaki eski eviniz nasıldı? Sizde harika duygular mı uyandırdı yoksa kasvetli ve karanlık mıydı? Harika duygular uyandırdıysa daha önce test edilmiş ve denenmiş metodlara yeniden dönmenin faydasını göreceksiniz. Rüyanızda eski eviniz sizde kasvetli duygular uyandırdıysa yeni dünya düzeninde hala eski dünya görüşünde hapsolmaktan dolayı gelişemiyor yada yaşamda ileri gidemiyor olabilirsiniz.

Rüyada eski evine taşındığını görmek

Rüyadaki sembolik eski evimiz aynı zamanda yeni bir aşamaya geçebilmek için bizim tarafımızdan yıkılması ve yok edilmesi gereken “eski sistem” metaforudur. Eskiye olan bağlarınız ve eski olanı bırakamamanız yüzünden evrenin size sunduğu “yeniyi” kabul edemiyor olabilirsiniz. Özellikle de rüyanızda içinde dolandığınız eski eviniz çok kasvetli ya da karanlık olması durumunda bu anlam daha da güçlenir. Kendinizi bir türlü içinen çıkaramadığınız “eski sistem” içerisinde bilinçsiz bir şekilde hapsetmiş olabilirsiniz.


Rüyada daha önce yaşadığınız eski evinizin içinde ve dışında olmak farklı yorum gerektirir. Rüyasında eski evinin içinde dolanan kişi kendini eski bir sistem, eski dünya düzeni ya da eski bir durum içerisinde hapsetmiştir. Örneğin, iş bulamayan biri rüyasında eski bir evde (özellikle karanlık ya da kasvetli eski bir evde) dolanırken görürse yeni dünya düzeni ve değişen iş hayatını görememekten dolayı kendisini işsiz durumda hapsetmiş olabilir. Rüyada eski evine dışardan bakan, evin dışında kalan ya da eski evin içine giremeyen kişi yaşamında bir sayfanın kapandığını ve artık eski duruma tekrar geçilemeyeceğini anlamalıdır. Sembolik olarak eski evine girememe rüyası ile bir yakının ölümü rüyaları aynıdır. Her ikisinde de bir sayfa kesin ve net olarak kapanmıştır.

Eski evimize taşındığımız rüyalar aynı zamanda yaşamdaki tüm yeniliklerin ve güncellemelerin ihmal edildiğini sembolize eder ve bazen belirli bir ilişkiye ya da mevcut duruma atıfta bulunabilir. Bilinçsiz olarak geçmişte kalmış bir şeyin artık size hizmet etmediğini göremiyor olabilirsiniz. Örneğin, bitmiş bir ilişkinin bittiğini kabullenemiyor olabilir ya da değişen iş yaşamındaki değişimleri görmeden aynı işi 20 yıl öncesinde yapıldığı gibi yapmaya çalışıyor ve kendinizi başarısızlığa hapsediyor olabilirsiniz. Eski evinize taşınıp evin içinde dolandığınızı gördüyseniz ve bu eski ev sizde kasvetli duygular uyandırdıysa yaşamınızda artık “eskimiş” ve size hizmet etmeyen şeylere veda etmelisiniz.


Sigmund Freud ev rüyalarının benliğe işaret ettiğini söylemiştir. Bir insanın rüyasındaki sembolik evi ne durumdaysa kendini o durumda algılamaktadır. Dolayısıyla, eski ve kırık dökük bir ev bazen yaşlı ya da bakımsız hissetmek ile ilişkili olabilir. Sigmund Freud ve birçok psikanalist rüyadaki evin sokaktaki durumunun aslında kişinin toplum içindeki durumunu yansıttığına inanmışlardır. Sokağa göre oldukça fazla eski bir ev yeni dünyada eskiye bağlı kalmak ya da kendini eskiye bağlı hissetmekle ilgilidir.


Rüyada eski evine tekrar taşınmak

Rüyada evine tekrar taşınmak zamanda geriye gitmek, geçmişi hatırlamak ya da geçmiş bağlantılı bir konunun gündeme gelmesiyle ilgilidir. Belki bir miras meselesi ya da çocukluktan kalma bir mesele rüyanızda eski bir ev gördüğünüzde gündeme gelebilir. Rüyalar, içsel duygularımızın çok iyi bir aynasıdır dolayısıyla eski bir ev gördüğümüz rüya eskiden kalma bazı duyguları yansıtıyor da olabilir. Belki de ne kadar uğraşsanız da geçmişten gelen bir konu ısıtılıp ısıtılıp önünüze koyuluyor ve geçmiş peşinizi bırakmıyor. Bu rüya sadece rüya sahibi tarafından çözülebilir.


Eski bir ev gördüğümüz rüyalar aynı zamanda kendini eski (yaşlı) hissetmekle ilgili olabilir. Belki de bu günlerde sağlığınızın bozulduğunu ya da yaşlandığınızı hissediyor olabilirsiniz. Bir şeyler için vaktinizin dolduğunu hissetmeniz durumunda da rüyada kendinizi eski bir ev içinde görebilirsiniz. Kadınlarda menapoz, evde kalma korkusu ya da bazı kişiler için bir konuda geç kalma korkusu durumlarında da rüyada eski evine yeniden taşındığını görülebilir. Bu tür rüyalar aslında bir şey için geç olduğunu ya da en azından geç olmaya başladığını hatırlatıcı rüyalardır.

Rüyanızı yazın:

bottom of page