top of page

Rüyada eski iş yerini görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Hasret

 • İstikrar

 • Eski sistem

 • Öze dönüş

 • Yaşlı kimse

 • Eskiye bağlılık

 • Muhafazakarlık

 • Eski bir arkadaş

 • Güncelleme arzusu

 • Yeniliği reddetmek

 • Kabuğundan çıkamama

Rüyada eski iş yerini görmek ne anlama gelir?

Eski iş yerini gördüğümüz rüyalar en sık karşılaşılan rüyalardandır. Bu tür rüyalar genellikle yaşamımızda artık bize hizmet etmeyen bir şeylerle vedalaşma vakti geldiğinin hatırlatıcısı olabilir. Özellikle de eski iş yerimizi karanlık ya da kasvetli gördüğümüzde bu anlam daha şiddetli vurgulanır.


Eski iş yerimizi gördüğümüz rüyalar genellikle yaşamımızda “bitmiş” olan bir şeyi zihinsel boyutta hala devam ettirdiğimize işaret edebilir. Fakat, bu tür rüyalar yine de iki farklı şekilde yorumlanmalı: eski iş yerimizi karanlık ve kasvetli gördüğümüzde bu yorum geçerli. Fakat kendimizi eski işyerimizde mutlu ya da rüyadaki eski iş yerimizi güzel ve aydınlık gördüysek bu geçmişe ya da eski sisteme dönme arzusunu yansıtan rüyadır. Anormalleşmiş bir süreçte her şeyin normale dönmesi arzusuyla yanıp tutuştuğumuz zamanlarda bu tür rüyaları görebiliriz. Belki de yenilik ya da güncellemeye ihtiyacınız var fakat hala eski olana bağlısınız ve bir türlü değişimi kucaklayamıyorsunuz. Kendinize şu soruları sorun: rüyadaki eski iş yerimiz nasıl bir ortamdı? rüyanızda kimler var ve tam olarak ne söylüyor ya da ne yapıyorlardı? Bu rüya sizde harika duygular mı uyandırdı yoksa kasvetli ve karanlık mıydı?

Rüyada eski işyerine gitmek

Rüyalarımız bizimle semboller ve arketipler kullanarak konuşur ve yaşamda bazı durumlara atıfta bulunmak ve bize mesaj vermek için senaryolar ve sahneler inşa eder. Eski iş yerimizi gördüğümüz bir rüya da bu duruma istisna değildir. Bilinçaltı bize “bir önceki sistem” metaforu olarak eski işyerimiz sahnesini inşa ederek bu sahneye bazı oyuncuları yerleştirir (arketipler). Bu tür rüyalarda aslında eski iş yerimiz iş yaşamına değil bazen aşk ya da finans yaşamımıza dokunuyor ve bir önceki durumdan (eski sevgili, eski finansal durumlar, eski iş) haber getiriyor olabilir.


Rüyada eski iş yerini gördüğümüzde senaryodaki arketiplere de bakmalıyız. Çünkü bu arketiplerin her biri aslında yaşamımızda bir olay, durum ya da kişiye atıfta bulunur. Bu arketipler insan yaşamının temel temalarını oluşturan evrensel bilinçdışı psişik eğilimlerdir. Arketipler kollektif bilinçaltının bileşenleridir ve insan düşünce ve davranışlarını organize etmeye, yönlendirmeye ve bilgilendirmeye hizmet eder.

Rüyada eski işyerinde çalıştığını görmek

Rüyada eski iş yeri genellikle şu anki durumdaki inançlarınızın, tutumlarınızın ve dünyaya bakış açınızın içinde bulunduğunuz ortama göre eskimiş ya da geçersiz olmasını sembolize edebilir. Bazen yaşamda eskiye veda etmek yeniyi kucaklayabilmeniz için gerekli adımları atmalı ve bir şeylerle vedalaşmalıyız. Eski iş yerimiz aslında rüyada kapanmış bir sayfanın hala yaşamınızda tutulduğuna karşı uyarı içeriyor da olabilir.


Eski iş yerini gördüğümüz rüyalar iki farklı şekilde yorumlanmalıdır: eski iş yerimiz iyi durumda ise bu genellikle eski sisteme özlem ya da eskisi gibi olma arzusunu temsil eder. Rüyada eski iş yerimiz kötü durumda ise bu geçmişin bir türlü sizi bırakmadığını sembolize eder. Bu rüyaya göre hala geçmişle bağlarınız var ve sizi yaşamda ilerlemekten alıkoyuyor olabilir. Geçmişe olan bağlarınız ve eski olanı bırakamamanız yüzünden evrenin size sunduğu “yeniyi” kabul edemiyor olabilirsiniz.

Rüyada eski işyerini ziyaret etmek

Bazen yaşamda ilerlerken yenilikleri ve güncellemeleri ihmal ederiz ve bu yüzden rüyamızda eski iş yerimizi görebiliriz. Belki de bilinçsiz olarak geçmişte takılı kaldınız ya da bir şeyin artık size hizmet etmediğini göremiyor olabilirsiniz. Örneğin, bir iş yeriyle sayfayı kapatmışsınız fakat hala aklınızda takılan meseleler ya da eski işinizle ilgili çözemediğiniz süregelen sorunlar gündemde. Bu durumlarda rüyanızda eski iş yerinizi görebilirsiniz.


Rüyada eski iş yerini görmek bazen geçmiş bağlantılı bir konunun gündeme gelmesiyle ya da geçmişi hatırlamak ile ilgilidir. Belki geçmiş dönemlerden kalma bir mesele ya da kapandığını sandığınız bir mesele rüyanızda eski iş yerinizi gördüğünüzde gündeme gelebilir. Bu tür rüyalar, içsel duygularımızın çok iyi bir aynasıdır dolayısıyla eski iş yerini gördüğümüz rüya eskiden kalma bazı duyguları yansıtıyor da olabilir. Belki de ne kadar uğraşsanız da geçmişten gelen bir konu tekrar tekrar önünüze koyuluyor ve geçmiş bir türlü peşinizi bırakmıyor. Bu rüya sadece rüya sahibi tarafından çözülebilir. Bu tür rüyalarda eski iş yerimizle ilgili hangi ayrıntıların vurgulandığına dikkat ederseniz rüyanızı daha isabetli yorumlayabilirsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page