top of page

Rüyada ev görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Ruh

 • Aile

 • Ömür

 • Hayat

 • Vücut

 • Beden

 • Yaşam

 • Konfor

 • Şirket

 • Kurum

 • Kuruluş

 • Varlıklar

 • Kazanımlar

 • Konfor alanı

 • Sahip olduklarımız

 • İçinde yaşanılan ortam

Rüyada ev görmek ne anlama gelir?

Rüya tabirciliğinde en derin yorum gerektiren rüyalardan biri rüyada ev görmektir. Çünkü rüyada görülen ev aslında insan ruhu, bedeni, sağlığı ve sahip olduğu her şey hakkında derin bilgiler içerir. Yani rüyadaki ev aslında hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kişinin yaşamakta olduğu hayatın bütün yönleri hakkında bilgi sunar. Hatta bilinçaltımız insan hayatının farklı alanlarını farklı kategorilere ayırmak için rüyada bize odalar inşa eder. Rüyadaki odalar bilinçaltının hayatı bir nevi kategorilere ayırma ve bu kategoriler içerisine kişi ve olayları yerleştirme şeklidir.

Rüyada ev kişinin ruhsal ve fiziksel durumu hakkında bilgiler sunar. Bu rüyayı “rüyada ev görmek” olarak yorumlamak yanlıştır. Bunun yerine rüyada görülen evin durumu, odaları, içindeyken bize hissettirdiği duygular ve içinde bulunan kişi ve objelere odaklanmamız gerekir. Örneğin, karanlık ya da dar bir ev karamsarlığa, geniş ve ferah ev ise kısmet açıklığına ve rahatlığa delalettir. Evin içindeki odaların sayısı ve durumu da yoruma katılmalıdır. Güzel ve derli toplu odalar kişinin hayatının düzene girmiş olmasına, dağınık odalar ise kişinin hayatında hala organize edilmesi gereken alanlar olduğuna işarettir. Rüyadaki odaların her biri rüya sahibinin hayatının sadece bir alanına ışık tutar.

Rüyada evin dışı, duvarları ve odaları bazen ruhumuzu içinde barındıran insan bedenini temsil eder. Bu yorumculuk anlayışına göre çatı katı her zaman kafatası, beyinsel aktiviteler ve hayatımızdaki karar verme mekanizması ile ilgili bilgiler sunarken zemin kat daima ayakların ve yaptığımız yolculukların simgesidir. Evin oturma odası daha sosyal ve dışa açılan yönümüze  ışık tutarken mutfak daha çok mide ve beslenme alışkanlıklarımızla ile ilgili bilgiler verir. Rüyada evin balkonu daha dışa dönük yanımız ve dış cephe boyası bazen dışarıdan nasıl göründüğümüzle ilgilidir. Bu yüzden dışarıdan bakıldığında kırık dökük duran bir bina bazen bakımsızlığa ve dış görünüşe önem vermemeye delalettir. Tüm bunların yanı sıra rüyada görülen ev aslında insanın fiziksel özellikleri ya da ruhsal durumu hakkında da bilgi verir. Örneğin gökdelen uzun boylu birine tek katlı ev ise kısa boylu birine işaret edebilir. Yine buna benzer bir şekilde karanlık bir ev karamsar birine aydınlık ev ise daha pozitif düşünen birinin varlığına işaret eder.

Tüm bunlara ilave olarak evin içi hayatımızın merkezi balkon ya da cam kenarları ise daha dışa bakan yönlerimizle ilgilidir. Rüyamızda balkonumuzda bulunan herkes ya da her şey aslında hayatımızın merkezine alamadıklarımızın simgesidir. Örneğin, partnerini rüyasında balkonda tutan kişi ona hala güvenmemekte ya da kendini ilişkiye tam olarak verememekte ve onu hayatının merkezine alamamaktadır. Partnerinin camdan dışarı baktığını gören için bu rüyada “gözü dışarıda” mesajı bulunabilir. Ya da bu partner kendini tam anlamıyla ilişkide görememektedir. Partnerini evin yatak odasında gören kişi ilişkide cinselliğin ağır bastığını bilmelidir. Partneriyle evde bulunmak ve evin dağınık olması ise hala ilişkide aşılması gereken çok engel olması anlamına gelir.

Rüyada evde olduğunu görmek

Rüyada ev kişinin kendi beyninde kendi için kurmuş olduğu dünyadır. Rüyada evin içinde bulunmak aslında hayatın merkezine dalmaktır. Kişi kendi için önemli olan şeyleri ya da kişileri rüyada evinde görür. Aslında rüya sahibine göre onun hayatında olanlar evin içindekiler, hayatının dışında olanlar ise evin dışındakilerdir. Bu rüyada aslında içsel gücümüz, potansiyelimiz, korkularımız ve arzularımız hakkında derin bilgiler gizlidir. Rüyada kendini evde gören kişi bu rüyayı nasıl gördüğüne odaklanmalıdır. Evde kimlerin olduğu, kimlerden rahatsız olunduğu ya da evde fare, böcek gibi bizi ürküten bir şeyin olup olmaması bile rüyanın yorumunu etkiler. Tüm bunlara ilaveten rüyada evin en üst katında olmak kontrol etme gücüne sahip olmak, en alt katta ya da zeminde bulunmak ise daha az kontrol sahibi olmakla ilgilidir.

Rüyada evin odaları:

Bilinçaltımız hayatımızı kategorilere ayırmak için odaları kullanır ve bu odaların içine kişi ve objeleri yerleştirir. Aynı odadaki kişiler aslında ortak ya da benzer özelliklere sahip kişilerdir. Ya da rüya sahibi için eşdeğerde olan bireylerdir. Bu yüzden bazen tüm işyeri arkadaşlarını bir odada görürüz, ya da aynı amaca giden kişiler aynı odadaki kişilerdir. Bu rüya yalnızca bu odada kimlerin ya da hangi objelerin bulunduğu ve tam olarak ne yaşandığına bağlı olarak yorumlanmalıdır.

Rüyada her bir oda hayatın yalnızca bir alanına ışık tutar. Bazen bir ev kişinin tüm hayatını, ev içindeki her bir oda da hayatın yalnızca bir alanını temsil eder. 3 odalı ev gören için aslında hayatında 3 temel obje ya da hayatının 3 önemli unsuru bulunmaktadır. 2 odalı ev ise yine 2 objeyi ya da 2 kişiyi temsil eder. Bazen bir odanın ikiye bölünmüş olması kişinin hayatında bir ayrılık ya da fikir ayrılığı olacağı anlamına gelir. Evli birinin bir oda içinde 2 yatak görmesi bazen boşanmaya ya da cinsel soğukluğa işaret eder.

Rüyada evden dışarı çıkmak:

Rüyada evden dışarı çıkmak kabuğundan çıkmak, dışa yönelmek, sosyalleşmek ya da farklı olanı denemekle ilgilidir. Bu rüya aynı zamanda görmek özgürleşmek, engellerin ortadan kalkması ve alışılmışın dışına çıkmayla tabir edilir. Bu rüyayı gören kişi bir süreliğine de olsa farklı olanı dener ya da farklı bir ortamda bulunur. Rüyada evden dışarı çıkmak bazıları için seyahat etmek, kendi sularının dışına çıkmak ya da konfor alanından uzaklaşmaya işarettir. Rüyada görülen ev aslında kişinin alışmış olduğu düzeni ve konfor alanını temsil eder. Bu yüzden evden çıkan bir süreliğine alışkanlıklarından uzaklaşabilir.


Rüyada dışarıdan eve girmek hayatın merkezine inmek, öze dönmek ya da içsel yöneliştir. Bazıları için bu rüya tekrar eski sisteme dönmek ya da alışılmışın dışına çıkan için daha önce alışmış olduğuna geri dönüş yapmaktır. Rüyadaki ev aslında konfor alanımız, bize ait olan alan ve sahip olduklarımıza işaret eder. Bu rüyayı gören kişi bu konfor alanının dışında ya da gurbette ise memleketine ya da konfor alanına geri döner. Bazıları için rüyada eve dönmek bir olaya daha merkezden bakmak ya da olayın kaynağına inmektir.


Rüyada ev almak en genel anlamıyla geleceğe yatırım yapmak ya da rüya sahibinin geleceğini ilgilendiren sağlam bir karar vermekle ilgilidir. Bu rüyayı gören aldığı evin özelliklerine, büyüklük ya da küçüklüğüne hatta oda sayısına dikkat etmelidir. Büyük bir ev alan geleceğe dair büyük düşünceler içerisindedir ve sağlam planlar yapar. Rüyasında karanlık ya da kirli bir ev alan ya yeni bir belaya bulaşır ya da geleceğini inşa etmesi için çok çalışması ve çok fazla emek sarf etmesi gerekmektedir. Rüyasında eski ya da kırık dökük bir ev alan başkasının bıraktığı bir meseleyle ilgilenmek zorunda kalır.


Rüyada ev yaptırmak henüz tamamlanmamış bazı planlara ve geleceğe yönelik düşüncelere işarettir. Bazıları için bu rüya evliliğe giden bir ilişkide hala halledilmesi gereken sorunlar olduğunun altını çizer. Bu rüya aynı zamanda geleceği inşa etmek ve geleceğe yönelik bazı adımlar atmayla alakalı olduğu için rüya sahibi için yeni bir eğitimin alınması, yeni kararlar vermek ve geleceğe yönelik bir işin temellerini bugün atmakla da ilgilidir. Bu rüyayı daha iyi yorumlamak için nasıl bir ev yapıldığına ve evin büyüklüğüne de odaklanmak gerekir.


Rüyada ev taşımak ya da taşınmak yenilik, değişim ve eski fikir ya da alışkanlıkları terk etmekle alakalıdır. Bir yerden bir yere taşınan aslında eski olanı terk edip kendine yeni bir düzen kurar ya da yeni alışkanlıklar benimser. Bazıları için evden taşınmak gurbete gitmek ya da evlenmeye delalettir. Bu rüya bazen alışılmış olanı terk etmek ve yeni olanı denemekle ilgilidir. Rüyada evden taşınan kişi bazen kendi sularının dışına çıkar ve farklı olanla karşılaşır ya da özgürleşir.

Rüyada büyük ev:

Rüyada büyük ev büyük düşünceler, büyük hayaller ve büyük planlarla ilgilidir. Bu rüyayı gören kişinin çok fazla para kazanmak ya da büyük bir şirket kurmak gibi hayalleri olabilir. Rüyada ev aynı zamanda kişinin kendi dünyasını ve egosunu temsil eder. Bu yüzden büyük bir ev bazıları için iç dünyası geniş olmak ve hayatını meşgul eden çok fazla alan ya da düşüncelere sahip olmak anlamı taşır.

Rüyada evinin yandığını görmek:

Çoğumuzu ürküten bu rüyada genellikle kişinin fiziksel hayatında ya da iç dünyasında cereyan eden tüm yok oluşlar ya da eskiyle vedalaşma teması yüklüdür. Rüyasında evinin yandığını gören kişi bazı şeyleri kaybettiğini ya da kendi için özel olan bir şeylerle vedalaştığını düşünmektedir. Rüyasında evi yanıp kül olan kişi geçmişe kesin ve net bir şekilde set çeker ve geleceğe bakar.

Rüyada ev temizlemek:

Rüyada ev temizlemek rüya sahibinin hayatını düzene sokma çabası ve gereksiz alan işgal eden her şeyden kurtulma isteğini yansıtır. Rüyada çöpe atılan her şey aslında kurtulduklarımızı temsil eder. Rüyasında evini temizlemeyi bitirip düzene sokan kişi geleceğe dair güzel planlar yapar ve hayatını düzene sokar. Bazen bu rüya işsiz için iş bulmaya, karar veremeyen biri için bir karar vererek geleceğini garanti altına almaya delalettir. Bu rüya aynı zamanda sorunların teker teker çözülerek ortadan kalkmasını ve hayatın düzene girmesini temsil eder.

Rüyada dağınık ev:

Rüyada dağınık ev kafa karışıklığı, yönsüzlük, düzensizlik ve plansızlığa delalettir. Bu rüyanın sahibi büyük bir ihtimalle ya nerede durduğunu ve nereye gitmesi gerektiğini bilemez ya da birçok seçenek arasında bocalamaktadır. Rüyada dağınık ev bazen kişinin kendi duygusal aleminde kaybolmuş olmasına işarettir. Dağınık ev ayrıca plansız yaşamaya ve hayatı şekillendirememeye işarettir. Rüya sahibinin mutlaka bir yerden başlaması ve hayatına bir çeki düzen vermesi gerekir.


Rüyada boş ev:

Rüyada boş ev hayatımızda eksikliğini hissettiğimiz her şeyin temsilcisi olabilir. Yalnız biri için bu rüya bir partnere, borçlu için paraya duyulan ihtiyacın simgesidir. Kısacası rüyada bir evin boş olduğunu görenin hayatında doldurulmamış alan ya da alanlar bulunur. Bu rüya bazıları için kısırlık ya da evlat özlemine işaret edebilir. Rüyayı gören hayatında bir şeyleri çok istemektedir fakat ona sahip değildir.

Rüyada evin yıkılması:

Rüyada bir evin yıkılması kişinin hayatında her şey yolunda giderken aniden beliren bir değişimin her şeyi alt üst etmesiyle ilgilidir. Ev kişi için güven ve istikrarın simgesidir ve evin yıkılması aslında bu güvenin ve istikrarın yıkılmasının temsilcisidir. Bu rüyayı gören kişi ev yıkıldığında ne hissettiğine, bu yıkılıştan nasıl etkilendiğine, yanında kimler olduğuna ve yıkımın ne derecede şiddetli olduğuna odaklanarak rüyasını yorumlamalıdır. Evin şiddetli bir şekilde yıkıldığını görenin hayatında o kadar büyük bir değişim olur ki, bu değişim girdabında sahip olduğu her şeyi kaybeder. Bu rüya bazen birine karşı güven duygusunun kaybedilmesiyle alakalıdır.​


Rüyada evde tadilat – onarım görmek:

Rüyada evde tadilat ya da onarım yapmak gerçek hayatta rüya tabirinin hayatında onarılması gereken her şeyin ya da ödenmesi gereken borçların simgesidir. Bu rüya bazen kusurları örtmek, halledilmesi gereken sorunları halletmek hatta kişinin dış görünüşünde değişiklikler yapması ve ufak estetik operasyonlara da işaret edebilir. Rüyasında evini dıştan onaran ya da değiştiren kişi dış görünüşüyle ilgili bir değişiklik ya da imaj değişikliği yapabilir. Bazen rüyada evde tadilat ya da onarım daha içsel değişikliklere ya da düşünce tarzında değişikliklere işarettir.

Rüyada eve hırsız girmesi:

Rüyada eve hırsız girmesi ya da ev haricinde biri veya zararlı bir hayvan girmesi aslında rüya sahibinin hissettiği güvensizlik duygusuyla ilgilidir. Bu rüyanın sahibi aslında evi kurmuş olduğu istikrarı temsil eden bir obje olarak görse de bu istikrara hala dışarıdan müdahale edebilecek ya da özeline kadar girip onu rahatsız edebilecek birilerinin olduğuna işarettir. Bazen bu rüya vücuda istenmeyen mikropların girmesi, enfeksiyon ya da hastalıklarla alakalı bilgi içerir. Kısacası, rüyada  hırsız görenin hayatına istemediği bir şeyler girer ve rüya sahibi bunlarla mücadele etmek zorunda kalır.

Rüyada evi böceklerin basması:

Rüyada  evinde böcek ya da böceklerin dolaştığını gören kişi tüm haneyi rahatsız eden sevimsiz bazı durumlar yaşar. Rüyasında evinde böceklerin dolandığını görenin uyandığı gün ya da 1-2 gün içerisinde haneden biriyle bir tartışma yaşaması ya da ufak ama irite edici ve üzücü bir olayla uğraşması olasılığı oldukça yüksektir. Rüyasında evinde böcek ya da böcekler görenin ertesi gün biraz sinirleri bozulur.

Rüyanızı yazın:

bottom of page