top of page

Rüyada ev temizlemek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Yenilik

 • Değişim

 • Dönüşüm

 • Bırakmak

 • İyimserlik

 • Kurtulma

 • Vedalaşma

 • Rahatlama

 • Kabullenme

 • İşlerin hallolması

 • Sorunların çözülmesi

 • Zihinsel bagajlardan kurtulmak

Rüyada evi temizlemek ne anlama gelir?

Temizlikle ilgili rüyalar genellikle yaşamımızdaki olumsuzluklardan kurtulmayı veya karşılaştığımız engel ve zorlukların üstesinden gelmeyi sembolize ederler. Bu tür rüyalar genellikle eski zihinsel bagajların serbest bırakıldığını ve boşluğun temizlenip yaşamda yeni bir dönemin başlangıcını mümkün kıldığını gösterir. Tıpkı günlük yaşamda ev temizlerken işe yarmayanları atarak yeni geleceklere yer açmamız gibi rüyada da temizlik yapıyorsan artık bize hizmet etmeyenlerle vedalaşma vaktimizin geldiğini anlamalıyız.


Rüyalar bizimle sembolik bir dille konuşur ve rüyadaki “kirli ya da dağınık ev” sembolü aslında zihnimizde çok fazla gereksiz fazlalık olduğuna işarettir. Manevi olarak, rüyadaki kirli ev iç dünyamızın derinliklerinde bize ağırlık yapan, bizi rahatsız eden fakat hiçbir faydası olmayan her şeyin sembolü olabilir. Dolayısıyla, rüyada ev temizlemek daima güzel bir işarettir ve kendi iç "mücadelelerimiz" ve "kişisel hedeflerimiz" ile bağlantılıdır. Rüyada ev temizleyen kişi yaşamında kendisine yük olan bazı işlerden ya da zihinsel yüklerden kurtulur.

Rüyada evi temizlediğini görmek

Rüyaların sembolik dili aslında zihinsel olarak nasıl hissettiğimizi anlatmak için rüyamızda bir ev inşa eder. Rüyasında evini dağınık gören kişi dağınık bir yaşam tarzına ve karmaşık zihne sahiptir ve yaşamını organize etmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden, ev temizleme rüyaları daima organizasyon, yeni kararlar ve yeni bir proje ya da hayırlı bir iş için harekete geçme sembolüdür. Evini çok dağınık v epis gören kişinin yaşamını br an önce organize etmesi ve tıpkı evini toparladığı gibi hayatına da çeki düzen vermesi gerekir.


Rüyaların psikolojik aleminde kirli bir ev rüyasında kırılganlık duygusu ve aynı zamanda duygusal sıkıntı vardır. Kirli bir evin özelliklerini kendi kimliğinizle uyarlamaya çalıştığınızda bu rüyadan alabileceğiniz çok fazla mesaj olduğunu göreceksiniz. Rüyadaki evin temizlenmesi gereken her köşe ya da rüyadaki her pislik aslında size rahatsız eden bir sorunun varlığına atıfta bulunabilir. Çok fazla şey düşünüyorsunuz ya da yaşamınızda çözülmemiş çok fazla sorun var. Örneğin, borçlarınız, onlar ödenmemiş oldukları taktirde rüyalarınız sizin için onları evin temizlenmeye ihtiyaç duyulan bir köşesi kılığında size sunabilir. Çünkü, bilinçsiz zihin yaşamınızda halledilmemiş her sorunu temizlenmesi (ortadan kaldırılması) gereken pis bir görüntü olarak görür.

Rüyada evi dip köşe temizlemek

Ev dip köşe temizlediğimiz rüyalar kişisel ya da ruhsal bakım işaretçisi olabilirler. Belki de zihninizde değil vücudunuzda size fazlalık olan (örneğin kilolarınız) sağlık sorunlarınız olabilir. Rüyada ev temizliği yapıyorsanız belki de bu sorunlardan kurtulmaya karar verdiniz. Rüyadaki temizleme eylemi aslında sizin için fiziksel bedeninizde olmaması gereken şeylerle uğraşmak ve bazı sorunları ortadan kaldırmaya çalışma sembolüdür.


Rüyada ev temizlemek aynı zamanda yaşamınızla ilgili bir şeyleri değiştirme (örneğin hayatınıza çeki düzen verme) arzusuna değinir. Kirli bir evi temizliyor ve rüyanın sonunda tertemiz bir ev haline getiriyorsanız bu sizin için harika bir alamet olabilir. Yaşamınıza çeki düzen veriyor ve bir şeyleri artık kontrol altına alıyor olabilirsiniz. Hatta bu rüya bazen hayatınızdaki sıkıntısız bir dönemin başlangıcını ifade eden bir kutlama olabilir. Bazı sorunları ortadan kaldırıyor ve yaşamınıza girecek değişimlere yol açıyorsunuz.

Temizlik rüyaları

Rüya psikologları, rüyalarımızın belirli bir hikayesi veya arka planı olmadığını söylüyor. Temizlediğimiz kirli ev rüyaları da bu duruma istisna değil. Bu rüyayı genellikle yaşamımızda temizlenmesi gereken bir şeyler olduğunda görürüz. Bu rüyaya göre zihinsel boyutumuzda içinde bulunduğumuz dünya belki de bizim için çok fazla “pis bir yer” olarak görünüyor. Fakat, onu temizlemeyi başarıyorsanız bu harika bir haber. Çünkü, hala yaşamınızda bir şeyleri yoluna koymak için şansınız var.


Bazen rüyada ev temizlemek ve temizlenen yerin çok pis olması “pis ortamda bulunmak” metaforudur. Bu rüyayı gören içinde bulunduğu ortamlara dikkat etmeli. Orada yasadışı işler mi oluyor? Uyuşturucu mu kullanılıyor? Ya da ahlak kurallarına ve sizin yaşam felsefenize göre “pis” olarak algıladığınız bazı olaylar mı yaşanıyor. Bir durum değerlendirmesi yaparak belki de neden rüyanızdaki ortamın pis olduğunu ve orayı temizlediğinizi anlayabilirsiniz. Bu rüya belki de size bir ortamdan uzaklaşmak için uyarı getirmiş de olabilir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page