top of page

Rüyada evde böcek görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Bela

 • Sorun

 • Kavga

 • Fenalık

 • Tehlike

 • Hastalık

 • Düşman

 • Dedikodu

 • Rahatsızlık

 • Kötü enerji

 • Hiljen eksikliği

 • İstenmeyen kişi

 • Hanede gürültü

 • Davetsiz misafir

 • Sinir bozucu olaylar

 • Arzu edilmeyen durumlar

 • Çözülmesi gereken sorunlar

Rüyada evde böcek görmek ne anlama gelir?

Evde böcek gördüğümüz rüyalar hane içindeki negatif enerji, sorunlar ve arzu edilmeyen durumlar metaforudur. Bu rüyaları genellikle özel hayatımızda ya da hane içinde bizi rahatsız eden bir durum yaşadığımızda görürüz. Bilinçaltımızın yaşamımızdan çıkarmak istediğimiz her şeyi bize böcek, fare ya da sevmediğimiz bir şey kılığına sokarak gösterir. Bir başka deyişle, size derinden rahatsız eden durumların varlığı ve yaşamınızda bir “temizlik operasyonu” yaparak bir şeyleri kendinizden uzaklaştırma arzusundaysanız bu rüyayı görürsünüz.

 

Böcek gördüğümüz bir rüyada hanemiz kutsal alanımız ve benliğimizi sembolize eder. Hanenin durumu ve içinde yaşanan her şey aslında ruhsal ve zihinsel düzeyde içinde bulunduğumuz durumu açıklar. Evde görülen böcekler yaşam yolculuğumuzda temizliğe ihtiyaç duyan bir yanımıza işarettir. Tıpkı böceği evden çıkarma çabamız gibi bizi derinden etkileyen bir şeyleri yaşamımızdan çıkarma arzusu hissedebiliriz.

Rüyada evde böcek olduğunu görmek

Rüyada evde böcek aynı zamanda bir “davetsiz misafir” metaforu olarak karşımıza çıkar. Evimiz kutsal alanımız, duvarlar ise dış tehlikelere karşı kendimizi nasıl savunduğumuzu gösterir. Rüyada evdeki böcek kutsal alanımızın işgal edildiğini ya da hoşnut olmadığımız bir şeylerin artık kırmızı çizgilerimizi de geçtiğini gösterir. Böceği öldürmek her zaman bir sorunu kökten çözmektir. Fakat öldüremediğimiz böcek ya da böcekler bu sorunlarla bir süre daha uğraşmak zorunda kalacağımızın işareti olabilir.

 

Böceğin altını çizdiği “davetsiz misafir” metaforu gerçek anlamda davetsiz bir misafir ya da istenmeyen bir duruma da işaret edebilir. Bir başka deyişle bizi ruhsal ve zihinsel boyutta rahatsız eden her şey rüyamıza bir böcek kılığında girebilir. Hanede anlaşamadığınız birileriyle sürekli tartışma mı yaşıyorsunuz? Ya da işsizlik sorunu mu yaşıyorsunuz? Bu size derinden etkiliyor ve bu sorundan kurtulmak mı istiyorsunuz? Rüyanızda kendinizi bir böceği öldürürken bulabilirsiniz.

Bazen böcek öldürdüğümüz rüyalar kendimizi savunma ihtiyacına değinirler. Kişisel alanınızın bilincindesiniz. Neyin size ait olduğunu ve neyin olmadığını biliyorsunuz. Size ait olan bir alanda istemediğiniz biri ya da birileri mi dolanıyor? O halde rüyanızda evde bir böcek görebilirsiniz. Örneğin, işinizin ehlisiniz ve alanınızda bir numarasınız. Fakat bir anda karşınıza bir rakip çıktı ve sizin kadar iyi çalışmaya başladı. Rüyanızda evinizde bir böcek görebilirsiniz. Bilinçaltınız rüyanızdaki evi sizin faaliyet alanınızı (size ait olan alan) temsil etmesi için inşa eder. Evin içindeki böcek ise bu alanda at koşturan ve sizin tarafınızdan istenmeyen bir şahıs ya da durumdur.

 

Rüyalar aleminde ve semboller dilinde sizin eviniz sizin alanınızı sembolize eder. Rüyadaki böcek ise bu alanda dolanarak size rahatsız eden her şeyi. Bu rüyayı gördüyseniz kendinize sormalısınız: bana ait olduğunu bildiğim alan nedir? Bu sorunun cevabı çok ilginç olmasına rağmen iş ya da aşk hayatına yönelik olabilir. İşinizi çok iyi yaptığınızdan eminseniz alana hakim olduğunuzu düşünebilirsiniz. Aşk hayatına gelince eviniz aslında sahip olduğunuz aşk ve ilişkinize güvendir. Evde bir böceğin dolanması belki de partnerinize göz diken birinin size verdiği rahatsızlığı temsil eder.

Sembolik olarak, bir davetsiz misafir (böcek) varlığı istenmeyen bir yerde bulunanı temsil eder. Fakat bu her zaman bir kişiye işaret etmek zorunda değildir. İstenmeyen misafir genellike bir rakip ya da düşmanın varlığı olabileceği gibi bazen yaşamımızda bulunmasından rahatsız olduğumuz bir sorundur. Örneğin, işsizlik sorunu rüyamıza evde dolanan bir böcek olarak girebilir mi? Cevap: evet. Hatta maddi sorunlarımız bile, bu sorunlar hanemizi ya da özelimizi rahatsız ettiği sürece rüyalarımıza bir böcek kılığında girebilirler. Fakat güzel haber şudur ki: böceği öldüren bu sorundan kurtulur!

 

Bazen rüyada evdeki böcek fiziksel, ruhsal ya da manevi alanımızı işgal eden bir kişi ya da durumu temsil eder. Özgürlüğünüze müdahale eden biri, sizi sürekli rahatsız eden biri olabileceği gibi rüyanızdaki böcek belki de bir türlü aklınızdan atamadığınız bir sorundur. Bu sorunla uğraşmaktan (böceği kovalamaktan) dolayı yaşamın diğer alanlarıyla ilgilenemiyor olabilirsiniz. Öyle bir durum yaşıyorsunuz ki sanki her şey durmuş yalnızca böceği yakalamaya odaklanmışsınız. Böceği yakaladıktan sonra yaşamınıza kaldığınız yerden devam etmek istiyor olabilirsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page