top of page

Rüyada eve dönememek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kararsızlık

 • Kontrol kaybı

 • Yoldan sapma

 • Çözüm arayışı

 • Eskiyi aramak

 • Öze dönüş çabası

 • Duygu karmaşası

 • Planın dışına çıkma

 • Sonuca ulaşamamak

 • Konum bulma çabası

 • Kompleks bir durum

 • Konfor alanına dönememek

 • Evdeki hesabın çarşıya uymaması

Rüyada eve dönememek ne anlama gelir?

Eve dönemediğimiz rüyalar genellikle kaygı ya da konfor alanına geri dönüş arayışı metaforlarıdır. Rüyada evin uzaklarında olmak aslında alışık olmadık bir durum içinde olmak ya da konfor alanından uzaklaşmak sembolüdür. Evine geri dönmek isteyen kişi gerçekte her şeyi normale döndürmek ya da “eskisi gibi olmak” isteyen kişidir.

Rüyada kaybolmuş kişi kendi derinliğinin dışında ve istemediği bir durumda bulunan kişidir. Ev ise onun konfor alanı ve alışık olduğu mekanı temsil eder. Bu yüzden evi aradığımız rüyalar aslında tekrar konfor alanımıza dönme arzusu içinde olduğumuzu gösterirler. Normal bir sürecin anormalleşmesinden sonra tekrar süreci eski haline döndürmek isteyen biri rüyasında kendini evini arıyorken bulabilir.

 

Eve dönemediğimiz rüyalar genellikle yaşamda büyüme ve gelişme sürecinde farklı yönlere çekildiğimiz zamanlarda oryaya çıkarlar. Bazen yaşamda bilinmeyenin cazibesine o kadar kapılırız ki bilinmeyene doğru yolculuk yapar ve eski sistemi kaybetmiş oluruz. Evi aradığımız rüyalar da yaşamda rota dışına çıkarak tekrar eski düzeni bulamadığımız zamanlarda ortaya çıkarlar.

Rüyada eve dönemediğini görmek

Rüyada eve dönemediğimizi görmek aynı zamanda mevcut yaşam durumunuzla gerçek doğanız arasındaki kopukluğu sembolize eder. Bir şekilde arzu ettiğiniz sonuçları almıyorsunuz fakat bu durumun sebebinden siz de emin değilsiniz. Kendi rotanızı çizmiş olabilirsiniz, planlarınız ve hayalleriniz de olabilir. Fakat bu rotada ilerlemiyorsunuz ve bundan endişe duyuyorsunuz. Eve dönemediğimiz rüyalar bilinçaltında sizin “rota dışında ilerleme” uyarısından başka bir şey değildir.

 

Eve dönemediğimiz rüyalar bir kaygı ya da depresyon belirtisi değildir. Yaşamınızdaki derin bir sorunun belirtisidir. Ait olmadığınız bir yerde hissediyorsunuz ya da ait olmadığınızı düşündüğünüz bir yaşam tarzına doğru sürükleniyorsunuz. Siz bunu hak etmemiştiniz ya da burada olmayı istememiştiniz. Belki de bambaşka hayalleriniz vardı fakat hiçbir planınız tutmadı. Tamamen rota dışına çıktınız. İşte bu yüzden rüyanızda evinizi bulamıyorsunuz.

Eve dönemediğimiz rüyaları daha iyi anlayabilmek için rüyanın derinliğine inmeli ve bütünsel yaklaşmalısınız. Bir otoyolda bir yere doğru giderken yanlış bir yola mı saptınız? Yanlış karar vermişsiniz ve tekrar baştan başlamak zorunda kalacaksınız. Size büyükannenizi hatırlatan eski bir yolda mıydınız? Ya da çocukken oturduğun evin oralarda mı kayboldunuz? Geçmişten gelen bir şeyler var onlarla tekrar uğraşmak zorunda kalacaksınız. Hiç tanıdık olmayan bir yerde mi kayboldunuz? O halde kendinizi ait olmadığınız bir mekanda ya da meslekte bulmuş olabilirsiniz. O bölgeden bir an önce çıkmalısınız.

Eve dönemediğimiz rüyalarla ilgili kendimize sormamız gereken sorular var: Nereye gidiyordunuz? Bu sorunun cevabın amacınıza ışık tutar. Seyahat koşulları nelerdi? Amaca giden yolculukta yaşayacağınız her şey bu sorunun cevabıdır. Yanınızda kimler vardı? Amacınız için sizi destekleyen bireyler bu kişiler, ya da sizinle beraber aynı amaca ilerleyecekler. Rüya nasıl sona erdi? Amaca ulaşıp ulaşmama durumunuz bilgisi burada cevaplandırılır.

Eve dönemediğiniz rüyalardaki ufak ayrıntıları da yoruma katmalısınız. Bir arabayla giderken benzininiz mi bitti? Eğer benzin bittiyse ya motivasyonunuz bitti artık o amacı istemiyorsunuz ya da paranız bitti amacınıza doğru ilerlemeniz parayı bulmadan imkansız. Rüyada arabayı süren kimdi? Bu gidişata öncülük eden kişi genellikle şofördür. Eğer şoför sizseniz fikir babası ya da öncü sizsiniz. Öncünün kim olduğu bilinmeyen durumlarda bilinçaltınız sizin için tanımadığınız birini şoför olarak inşa eder. Rüyada evi ararken ulaşım yönteminiz nedir? Yürüyerek mi giderken kayboldunuz? Yavaş ilerleyen bir süreçte rotadan çıkmışsınız. Bir otobüsle çoklu yolculuk mu yapıyordunuz? O halde bu bir grup çalışması ya da bu yolculukta yalnız değildiniz ve işler kontrolden yine de çıktı.


Eve dönemediğimiz rüyaları yorumlarken nerede kaybolduğunuz da çok önemli. Okulda mı kayboldunuz? Kariyer seçimiyle ilgili bir kafa karışıklığı yaşıyorsunuz ve hangi yöne gideceğinizi bilmiyorsunuz. Bir binada çıkış yolu mu arıyordunuz? Belli ki bir durumdan uzaklaşmak (çıkmak) niyetindesiniz fakat henüz nasıl çıkacağınızı bulamadınız. Hiç bilmediğiniz bir yerde mi kayboldunuz? Tamamen bilinmeyen bir durumdasınız ya da kendinizi ait hissetmediğiniz bir kariyerde hapsolmuşsunuz ve yardıma ihtiyacınız var.


Eve dönemediğimiz rüyalar ile ilgili farklı detaylar da olabilir. Örneğin aceleniz mi vardı? O halde gerçekten de bir aciliyet duygusu var. Bir çözümü belli bir süre zarfında bulmanız gerekiyor. Peki rüyanızdaki duygu tonu neydi? Kaybolduğunuzda ne hissettiniz? Duygularınızı tanımlayın ve rüyada kurduğunuz cümleleri analiz edin. Rüyadaki duygu tonuyla mevcut durumdaki duygu tonunuz aslında birbiriyle örtüşür.

 

Jung anlayışına göre içgüdüsel doğanız otantik bir yaşam sürdürmek için doğuştan gelen bir dürtüdür. Bu içgüdüsel doğadan ayrıldığınızda anksiyete, depresyon hatta fiziksel hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Kaybolma rüyaları da bilinçaltından gelen “içgüdüsel doğadan ayrılma” metaforudur. Yaşam tarzınızla gerçek benliğiniz uyuşmuyor olabilir. Örneğin, mesleğiniz sizin doğanızla örtüşmüyor mu? Bu durumda rüyanızda kaybolduğunuzu görebilirsiniz. Ya da siz aslında öğretmen olmak için yaratıldığınıza inanıyordunuz fakat kendinizi elinizde paspasla bir yerleri temizlerken buldunuz ya da yaşam sizi bir şekilde bu noktaya sürükledi ve hayal ettiğiniz işi yapamıyorsunuz. Bu durumda da rüyada eve dönemediğinizi görebilirsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page