top of page

Rüyada eve kedi girmesi

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Detay

 • Enerji

 • Haber

 • Duyum

 • Bebek

 • Misafir

 • Sürpriz

 • Çocuk

 • Değişim

 • Dönüşüm

 • Ufak bir gelişme

 • Ufak tefek meseleler

Rüyada eve kedi girdiğini görmek ne anlama gelir?

Rüyada eve giren kedi ya da zararsız küçük hayvanlar bir davranış örtüsü, hafif etki yaratacak olayla ve yaşamımızda cereyan eden ufak tefek meseleler metaforlarıdır. Kedi aslında rüyada bir figür ya da arketiptir.  Bizi rahatsız etmeden var olmaya devam eden bazı durumlar ya da değişimleri sembolize eder. Tabi ki tüm bunlar zararsız bir şekilde ortalıkta dolaşan bir kedi içindi. Size saldıran ya da tırmalayan bir kedinin yorumu çok daha farklı yapılmalı.


Evde kedi gördüğümüz rüyalar daima “davetsiz misafir” metaforlarıdır. Fakat rüyalar aleminde “misafir” olarak adlandırılan şey her zaman bir bireye işaret etmez. Beklenmedik anda yaşamımıza giren bir olay da sembolik alemde davetsiz bir misafirdir. Kedi küçük cüsseli ve yırtıcı olmayan bir hayvan olmasından dolayı yalanacak bu olay sıradan ya da önemsiz olabilir. Bir başka deyişle, rüyada evine kedi girdiğini gören kişinin yaşamına yeni bir şey girer.

Rüyada eve kedi girdiğini görmek

Şu ana kadar yapılan yorumlar elbette zararsız bir şekilde ortada dolanan bir kedi içindi. Saldırgan ya da yırtıcı hareketlerde bulunan bir kedi için yorum oldukça farklı olabilir. Küçük fakat rahatsız edici bir olay yaşamımızda dengemizi bozuyor olabilir. Bu durumda rüyamızda eve saldırgan bir kedi girdiğini görürüz. Kedi bazen önemsemediğimiz ya da kendimizden daha alt kademede gördüğümüz kişileri sembolize eder. Dolayısıyla eve giren saldırgan bir kedi bu kişilerden gelecek zararlara işaret edebilir.


Carl Jung bir kitabında “rüyada ev” sembolünü çok geniş bir şekilde ele almıştır. Ona göre rüyadaki evimiz aslında kendi iç dünyamızı ve iç kişiliğimizi sembolize eder. Evin her bir odası da farklı bir yaşam alanını. Rüyada eve kedi dahil giren her birey, her hayvan aslında bir arketiptir ve yaşamımıza giren bir şeyi temsil eder. Eve giren kedi de aslında yaşamımıza ya da en azından yaşamımızın yalnızca bir alanına giren küçük çaplı bir şeydir.

Carl Jung’a göre bir evin ikinci katı bilinçli (uyanık olduğumuz zamanlardaki) düşünceleri sembolize eder alt katlar ya da bodrumlar ise bilinçaltı (uyuduğumuz ya da uyanık olmadığımız zamanlardaki düşüncelerimiz) sembolize eder. Eve giren kedi rüyası yorumlanırken kedinin nerede dolandığını da dikkate almalıyız. Eğer kedi bodrum katına girmişse bu kesinlikle ruhsal ve zihinsel enerji boyutunda yaşanan bir şeylerin işaretidir. Bir başka deyişle, rüyanızdaki o kedi belki de bir düşüncenizi temsil ediyor olabilir.


Rüyadaki bir ev aynı zamanda insan vücudunun, vücudun farklı organlarının hatta beynin temsilcisi olabilir. Dolayısıyla rüyada eve giren bir kedi fiziksel boyutta bize sağlığımızla ilgili bilgi getiriyor da olabilir. Bir evin çatı katı daima kafa tası ve beyinle ilgilidir. Aynı zamanda düşünsel faaliyetlerimiz, kontrol mekanizmamız ve aldığımız tüm kararlar rüyada evin en üst bölümü çatı katı ile bize gösterilir. Eğer bir kedi rüyada evin çatısına girmişse bu belki de birilerinin kafamızı karıştırdığına ya da vesveseye işaret edebilir.

Rüyada eve kedi girmesi bazen ortalığı karıştıran önemsiz bir kişi ya da önemsiz bir olay metaforu olabilir. Tam bir şeyleri planlamışken rüyamızda eve bir kedi girdiğini görüyorsa planı bozan biriyle ya da ufak bir aksilikle karşılaşabiliriz. Bilinçaltımız aslında bize ufak bir sorun çıkacağına dair uyarı vermeye çalışmaktadır. Elbette sorunun ufak olmasını kedinin ufak ve çok fazla yırtıcı ve zarar verici bir hayvan olmamasından çıkarırız. Eğer eve giren bir aslan olsaydı bu yorum bu kadar ılımlı yapılmayabilirdi.


Carl Jung rüyalardaki evin kişi için güvenliği ve düzeni temsil ettiğine inanıyordu. Bazen kendimiz için inşa ettiklerimiz, biriktirdiklerimiz yani kendimiz için oluşturduğumuz dünyanın temsilcisidir. Rüyada eve giren kedi bu dünyaya giren bir şeyi temsil eder. Yine az önce belirttiğim gibi kedinin hal ve hareketlerine, tam olarak ne yaptığına ve rüyanın senaryosuna bakarak yorum yapmalıyız. Düzgün yapılan bir yorum sonrası rüyadaki kedinin davranışlarıyla yaşayacaklarınız arasında derinden bağlantı olduğunu gözlemleyeceksiniz. Kedinin anlamı herkes için farklı olacaktır ve sizin için neyi temsil ettiğine yalnızca siz ışık tutabilirsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page