top of page

Rüyada evi böceklerin basması

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Bela

 • Engel

 • Sorun

 • Kavga

 • Misafir

 • Fenalık

 • Fesatlık

 • Tehlike

 • Münakaşa

 • Rahatsızlık

 • Kötü haber

 • Negatif enerji

 • Hijyen eksikliği

 • Davetsiz misafir

 • Hanede hastalık

 • Sinir bozucu işler

Rüyada evi böceklerin basması ne anlama gelir?

Rüyada böcekler iç bilincimizle ilişkilendirilir. Bu rahatsız edici küçük sürüngenler rüyamıza bize bir şeylerin yolunda olmadığını hatırlatmak amacıyla girerler. Eğer rüyanızda evi böceklerin bastığını görüyorsanız sizin için artık değişim zamanı geldiğini anlamalısınız. Yolunda gitmeyen bir şeyler var ya da yaşamınızın gidişatı ya da mevcut durum sizi ruhsal olarak rahatsız ediyor.


Carl Jung bir kitabında “rüyada ev” sembolünü çok geniş bir şekilde ele almıştır. Ona göre rüyadaki evimiz aslında kendi iç dünyamızı ve iç kişiliğimizi sembolize eder. Evin her bir odası da farklı bir yaşam alanını temsil eder. Rüyada eve giren her şey yaşamımıza girenleri temsil eder. Bizde tiksinti uyandıran sürüngenler olan böcekler ise yaşamımızda arzu etmediğimiz bir şeylerin varlığını hatırlatırlar. Bir başka deyişle, yaşamınızda “temizlik” ya da “arındırma” gereksinimi içinde olan alanlar var. Bir şeyleri artık hayatınızdan çıkarmak zorundasınız. Tıpkı evi böceklere karşı ilaçlatmak gibi, yaşamınızdaki negatif enerjileri uzaklaştırmanın bir yolunu bulmanız gerekiyor.

Rüyada evi böceklerin bastığını görmek

Çin numerolojisinde böcekler doğurganlığın ve çoğalmanın sembolü olan üç sayısıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle 3 aynı zamanda manevi bir sayıdır. Bu sayı yaşamdaki üçlü tezahürle bağlantılıdır. Yunan mitolojisinde ise Pisagor, üç sayısını olası bir aşk üçgeniyle bağlantılı "üç çizgili üçgen" olarak tanımladı. Fakat böceklerin bu sayının pozitif değil negatif enerjisini taşıdıklarına inanılmıştı. Üç sayısı pozitif olduğunda doğurganlık ve verim sayısıdır, negatif olduğunda ise -3 olur ve bizde mutlaka bir şey götürür. Farkında mısınız? Herkes hamam böceklerinin ya da diğer böcek türlerinin “iğrenç” göründükleri konusunda hem fikir. Onlar rüyada bile karşımıza çıktıklarında zihnimize negatif enerji taşırlar.


Rüyada evi böceklerin basmasıyla ilgili eski rüya kitaplar ile modern rüya kitapları arasında farklılıklar vardır. Bazı eski rüya kitapları içinde yaşadığımız modern dünyamızdan oldukça uzak görünebilir. Bir böceğin rüyadaki manevi anlamını araştırırken yeni dünya düzenine dair kavramlar yer almamaktadır. Böcekler eski rüya tabiri kitaplarında daima şanssızlık, kötü işler ya da fesat kişiler olarak yorumlanmıştır. Fakat modern rüya yorumculuğunda böceklerin negatif enerji taşıyıcılar oldukları savunulmaktadır.

Modern rüya kitapları yere yakın yaşam sürmelerinden dolayı “böcek” rüyasını sürüngenler, aşağılık kimseler ya da kendimizden daha düşük seviyede gördüğümüz kişiler olarak da yorumlamıştır. Bazı kitaplar böceklerin hanede çok görülmesinin sırların ortaya çıkması ya da endişenin artması olarak da yorumlamıştır. Modern rüya kitapları böceklerin renginin “siyah” olmasını da önemsemiştir. Beyaz her zaman pozitif enerjinin, saflığın ve yeni açılan sayfaların sembolü olurken siyah kirlenmişliğin, negatif enerjinin ve ölümün sembolü kabul edilmiştir. Bu yüzden evi böceklerin bastığını gördüğümüz bir rüyada anlamamız gereken şey yaşamımızın bir alanında temizliğe ihtiyacımız var!


Psikolojik olarak böcekler ruhsal refahımızı tehlikeye atacak ufak tefek meseleler olarak görülmüştür. Evi böceklerin istila ettiği bir rüyada hanede bir sorun olduğunu anlamamız gerekir. Bir şeyin evden çıkarılması şart. Bu bazen negatif enerji, bazen fesatlık hatta bazı toplumlarda hanede büyü olduğu anlayışı hakim sürmüştür. Bu rüyanın anlamı herkes için farklı olabilir fakat tek ortak anlamı şudur: yaşamınızdan çıkarmanız gereken bir şey var! Arınmalısınız, temizlenmelisiniz, detoks yapmalısınız.


Çok eski zamanlarda çok büyük bir yorumcu kitlesi özellikle hamam böceklerinin ve tüm böceklerin gizli karanlık düşüncelere işaret ettiği konusunda hem fikir olmuştur. Bu yorumculara göre evde dolanan böcekler o hane içindeki negatif enerji ve hanedeki bireylerin fesatlık seviyesine işaret etmiştir. Onlara göre bir evi böcekler istila etmişse o evde çok fazla fesatlık ve fenalık dönmektedir. Herkes birbirinin kuyusunu kazmakta, birbirine büyü yapmakta ya da arkasından iş çevirmektedir.


Bir çok yorumcu ise evi böceklerin bastığı rüyaları “düşünceleri temizleme” uyarısı olarak görür. Böceklerin hiljenden uzak yaratıklar olduğu düşünüldüğünde temizliğe ihtiyaç duyma teması taşıdıklarına inanılmıştır. Bu temizlik her ne kadar hanenin temizliği gibi görünse de rüyalar aleminde ruhsal ve zihinsel temizlik anlamına da gelebilir. Belki de böyle bir rüyadan sonra hayatınızı tekrar gözden geçirmeli ve zihinsel dağınıklığınızı toparlamalısınız.

Rüyanızı yazın:

bottom of page