top of page

Rüyada evi kalabalık görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kaos

 • Sorunlar

 • Rekabet

 • Çekişme

 • Dedikodu

 • Meşguliyet

 • Fikir kirliliği

 • Düşünceler

 • Bilgi kirliliği

 • Çok fazla iş

 • Kafa karışıklığı

 • Çok fazla seçenek

Rüyada evin kalabalık olduğunu görmek ne anlama gelir?

Rüyada evler daima zihnimizi sembolize ederler. Kalabalık ev gördüğümüz rüyalar ise genellikle kafa karışıklığı ve zihin karmaşası metaforlarıdır. Tıpkı bir evde çok fazla insan olması gibi zihninizi yoran çok fazla düşünce ya da sorunlar olduğunda rüyanızda evinizin kalabalık olduğunu görebilirsiniz. Fakat bu tür rüyalar yine de rüyanın senaryosuna ve rüyadaki arketiplerin (evdeki kişilerin) davranışlarına bağlı olarak yorumlanmalı.


Rüyalarımız bizimle sembolik bir dille konuşurken önce bir platform ve bu platformun oyuncuları olarak arketipler yaratır. Tıpkı rüyanızdaki ev platformu ve evin içindeki insanlar gibi. Kalabalık bir ev sembolü aslında zihnimizde çok fazla gereksiz fazlalık olduğuna işarettir. Manevi olarak, rüyadaki kalabalık ev iç dünyamızın derinliklerinde bize ağırlık yapan, bizi rahatsız eden fakat hiçbir faydası olmayan her şeyin sembolü olabilir. Bazen iç mücadelelerimiz, düşüncelerimiz ve bize ağırlık yapan her tür enerji. Fakat, kalabalık bir ev rüyası daima olumsuz değildir. Özellikle evdeki insanların sorunsuz davranışları, birbirleriyle olan iletişim ve uyumları ve mutlu olmaları halinde bu rüya sizin için bir sinerji ve grup çalışması sembolü de olabilir.

Rüyada evde kalabalık görmek

Rüyada kalabalık bir ev görmek ve evdeki kişilerin birbiriyle sorunlu ve çatışma halinde olması genellikle zihinsel karmaşa ve çatışma alametidir. Bu tür rüyaları özellikle kararsız kaldığımız ve bu kararsızlıktan dolayı yaşamda bocaladığımız zamanlarda görürüz. Örneğin, bir karar vermemiz gerekiyor ve ya “evet” ya da “hayır” diyeceğiz ve rüyamızda evimizi kalabalık ve tartışan insanlarla gördük. Bu aslında zihinsel karmaşaya düştüğümüz ve hala iç dünyamızda bu evet-hayır seçeneği konusunda tam olarak uzlaşmaya sahip olmadığımızı gösterir. Bir yanımız bu işe “evet” darken bir yanımız “hayır” demektedir.


Rüyada evin kalabalık olması ve bu kalabalığın mutsuz ya da çatışan insanlar olması durumunda iç dünyamızda büyük bir “temizlik operasyonu” yapmamız gerektiğini anlamalıyız. Rüyadaki insanların her biri bizim için içsel çatışmalar ve negatif düşünceler metaforu olabilir. Bu tür rüyalarda kalabalığın içinden sivrilen bir arketip rüyaya oldukça derin bir anlam katabilir. Örneğin, kalabalıkta sorun çıkaran tek bir kişi genellikle aklınızda size sürekli rahatsız eden bir düşünce ya da fikri sembolize eder. Bu düşünceden (büyük ihtimalle negatif düşünceden) kurtulursanız büyük zihinsel rahatlama yaşarsınız.

Carl Jung, rüyaların insanların iç kişiliğini yansıttığını belirtmiştir. Ona göre ev karakteriniz ya da dünya üzerinde kendinizi nasıl gördüğünüzle ilişkili. Kalabalık bir ev bu yüzden bazen karmaşık bir kişiliğe ya da kafası karışık olmaya işaret edebilir. Fakat, yine de bu kalabalığın evin neresinde olduğuna ve tamm olarak rüyada ne yaptıklarına da bakmalıyız. Carl Jung’a göre bir evin oturma odası bilinçli düşünceleri sembolize eder, bodrum ve zemin katlar zihin dışında kalan gerçekleri, evin tavanı ise zihni temsil eder. Bu yüzden evdeki kalabalık evin neresinde ise karmaşa yaşamımızın o alanına yönelik olacaktır.


Rüyadaki evin bir cenazeden dolayı kalabalık olması durumunda yorum çok farklı yapılmalı. Bu rüyalar genellikle yaşamda bir dönüşüm ve başkalaşım noktasına vardığımıza işaret ederler. Rüyada evde bir cenaze olması ve kalabalığın bu ölüme ağlaması aslında bir nevi zihinsel vedalaşma işaretidir. Eskimiş, demode olmuş ve artık size hizmet etmeyen bir şeyleri salıveriyor ve onlarla vedalaşıyorsunuz. Özellikle, rüyadaki sembolik evinizde kalabalığın ortasında cenazeyi gördüyseniz bu anlam sizin için daha da keskinleşir.

Rüyalar aslında kendimizi zihinsel olarak nasıl hissettiğimize ışık tutan aynalardır. Kalabalık bir ev rüyası da zihinsel kalabalığımıza atıfta bulunur. Çok fazla şey düşünüyor ya da kapasitenizin üzerinde zihinsel yük taşıyor olabilirsiniz. Belki de iş yaşamında üzerinize yüklenen sorumluluk o kadar fazla ki bunlar gece uykularınıza kadar girmiş. Belki de dağınık ya da karmaşık bir yaşam tarzına sahipsiniz. Özellikle kalabalıktaki bireylerin birbirinden farklı kişilikler ve arketipler olması durumunda bu anlam daha da güçlenir.


Manevi açıdan bakılırsa rüyada evdeki kalabalık aslında zihnimizdeki davetsiz misafirlerdir. İstemesek de yaşamımıza dahil ettiklerimiz, düşüncelerimiz ve duygularımız. Tüm bunlar rüyamıza bir kalabalık olarak giriyor olabilir. Fakat, bu rüyaların yorumlanması için kalabalığın davranışlarına bakmalıyız. Zorla evinize giren bir kalabalık, kırmızı çizgilerinizin aşılmasına ve özgürlüğünüze yapılan müdahalelere işaret eder. Evinizdeki çatışan ya da sorun çıkaran kalabalık çok fazla işe aynı anda kafa yorduğunuza işarettir. Mutlu bir kalabalık ise sinerji ve takım oyunu alametidir.

Rüyanızı yazın:

bottom of page