top of page

Rüyada evin içinde kaybolmak

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kaos

 • Sorunlar

 • Rekabet

 • Çekişme

 • Dedikodu

 • Meşguliyet

 • Fikir kirliliği

 • Düşünceler

 • Bilgi kirliliği

 • Çok fazla iş

 • Kafa karışıklığı

 • Çok fazla seçenek

Rüyada evin içinde kaybolmak ne anlama gelir?

Evler rüyada zihnimizin durumunu sembolize ederler. Evde kaybolduğumuz bir rüya ise yönsüz kalmak, kafa karışıklığı ve zihin karmaşası işaretidir. Bu tür rüyalar bilinçsiz zihninizin yaşamın kontrolünün sizden çıktığına dair getirdiği bir mesajı da olabilir. Özellikle, rüyada kendi evimiz içerisinde kaybolmuşsak genellikle kendi iç dünyamızda çıkmazda kalmışızdır.


Bir evde kaybolduğumuz rüya aynı zamanda içsel karmaşaları sembolize eder. Bu tür rüyaları özellikle kararsız kaldığımız ve bu kararsızlıktan dolayı yaşamda bocaladığımız zamanlarda görürüz. Örneğin, bir karar vermemiz gerekiyor ve ya “evet” ya da “hayır” diyeceğiz ve rüyamızda kendi evimizde kaybolduğumuzu görebiliriz. Bu aslında zihinsel karmaşaya düştüğümüz ve hala iç dünyamızda bu evet-hayır seçeneği konusunda kendi içimizde uzlaşmaya sahip olmadığımızı gösterir. Bir yanımız bu işe “evet” darken bir yanımız “hayır” demektedir.

Rüyada bir evin içinde kaybolduğunu görmek

Carl Jung, rüyaların iç kişiliğimizi yansıttığını söylemiştir. Ona göre rüyada ev ise insanın zihnini sembolize eder. Bu yüzden rüyada evde kaybolan aslında kendi zihninde kaybolmuş kişidir. Yaşam yolculuğumuzda sorunlarımıza çıkış yolu bulamadığımız ve kararsız kaldığımız durumlarda bu tür rüyaları görebiliriz. Carl Jung aynı zamanda evin her odasının zihnimizin farklı bir bölümünü temsil ettiğini düşünmüştür. Bir evin oturma odası bilinçli düşünceleri sembolize eder, bodrum ve zemin katlar zihin dışında kalan gerçekleri, evin tavanı ise zihni temsil eder. Bu rüyayı yorumlarken evde tam anlamıyla nerede kaybolduğumuzu da hesaba katmalıyız.


Boş bir evde kaybolduğumuz bir rüya yaşamda bir arayış içinde olduğumuz ve aradığımızı bulamadığımız bir sürece işaret edebilir. Rüyadaki boş ev bazen terk ettiğimiz inançlarımız ya da sahip olmadıklarımızı sembolize eder. Yaşamda bir boşluğa düştüğümüzde ya da bir şeyi yanlış yerde aradığımızda bu tür rüyaları sıklıkla görebiliriz. Bu rüyalar bazen aradığımız şeyi yanlış yerde aradığımız konusunda bize uyarı getirirler. Rüyasında boş bir evde çıkış kapısını arayan ve çıkışı bulamayan kişi boşluğa düşmüş ve yaşamda hangi yöne gideceğini bilemeyen kişidir.

Rüyada büyük bir evde kaybolmak

Rüyadaki ev ve evin durumu bazen düşünce tarzımız ya da kendimizi dış dünya içinde nasıl algıladığımız konusunda derin bilgiler getirir. Evin durumu aslında zihninizin durumudur. İçinde kaybolduğunuz ev eski miydi? O zaman düşünce tarzınız belki de içinde yaşadığınız dünyaya göre biraz fazla geri kalmış ya da muhafazakar olabilir. Bu evde kaybolduysanız belki de güncellenmeye ya da yeni bir bakış açısına ihtiyacınız var. Ancak o zaman zihninizde yönünüzü bulacaksınız.


Rüyada dağınık bir evde kaybolmanız durumunda duygusal ve psikolojik karmaşa yaşamanızdan dolayı yaşamda bir yön kaybında olabilirsiniz. Dağınık bi rev aslında zihninizde toparlanması ve organize edilmesi gerekenlerin sembolü. Kendinize bir yön çizmeden önce iç dünyanızdaki dağınıklığı toparlamalısınız. Bu kadar karmaşık bir zihnin içinde yaşamınıza yön vermeniz elbette kolay olmayacaktır.


Rüyada büyük bir evde kaybolmak yaşamın size sunduğu bir yeniliği henüz kabul edememiş olmayı sembolize eder. Eskiyi terk etmiş ve yeni bir şeyin içine dalmışsınız fakat tam olarak neyin içine girdiğinizi algılayamıyorsunuz. Burada belki işler bir önceki sisteminizden daha farklı işliyor ve henüz adapte olma şansını yakalayamadınız. İçine yeni girdiğiniz bu ortamda yalnız hissediyor da olabilirsiniz. Özellikle de yeni bir evde tek başınıza kaybolduysanız bu anlam daha da keskinleşir.

Rüyada kendi evinin içinde kaybolmak

Rüyada kendi evinde kaybolmak ya da çocukluk evimizde kaybolmak kapanmış bir meselenin yeniden açılması ya da eski bir şeye tekrar dönmemiz gerektiğine işaret edebilir. Bu tür rüyalar genellikle geçmiş kökenli kapanmayan meselelere atıfta bulunurlar. Bir şey ısıtılıp ısıtılıp önünüze koyuluyor ya da bir mesele ne kadar uğraşsanız da bir türlü kapanmıyor olabilir. Bilinçsiz zihniniz bu yüzden sizin için kaybolduğunuz eski evinizi rüyanızda inşa eder.


Carl Jung otantik bir yaşam sürdürmek için içsel dürtümüzün doğal bir dengesi olduğuna inanmıştır. Evin içinde ya da başka bir yerde kaybolduğumuz bir rüya ona göre bu içsel doğadan uzaklaşma alametidir. Yaşam tarzınız ve benliğinizin uyuşmadığı bir durumda kaldığınızda rüyanızda evde kaybolduğunuzu görebilirsiniz. Örneğin, hayallerinizin mesleği dururken kendinizi çok alakasız ve hiçbir yeteneğiniz olmayan bir iş alanında buldunuz. Bu durumda rüyanızda evin içinde kaybolduğunuzu görebilirsiniz.

Rüyanızı yazın:

bottom of page