top of page

Rüyada evin tavanının çökmesi

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Yenilik

 • Bırakmak

 • Terk etmek

 • Vazgeçmek

 • Güncellemek

 • Kabullenmek

 • Yeni bir yaşam

 • Yeni bir arkadaş

 • Geride bırakmak

 • Baştan aşağı yenilik

 • Kabuğundan çıkmak

 • Geçmişle vedalaşmak

 • Farklı düşünmeye başlamak

Rüyada evin tavanının çöktüğünü görmek ne anlama gelir?

Rüyada evin tavanının çökmesi düşünce ya da inanç sisteminin baştan aşağı çökmesi ve yeni bir sisteme giriş metaforudur. Bu tür rüyalar aynı zamanda rüya sahibine “tepeden tırnağa herşey değişecek” mesajı getirir. Yaşamdaki radikal değişimler ve zihinsel olarak değişime uğradığımız zamanlarda ve yeni bir bakış açısı kazanıp yaşamımızda baştan aşağı değişim yapmaya hazır hissettiğimizde bu rüyayı görebiliriz.


Rüya yorumculuğunda evler oldukça gizemli mesajlar içerebilirler. Evin her bir bölümü aslında yaşamımızın farklı bir alanına ışık tutar. Rüyadaki sembolik evin bodrumu bilinçsiz duyguları sakladığımız bir yer olsa da tavan genellikle bilinçsiz düşüncelerimizin sembolik depolanmasını temsil eder. Birçoğu evin çatı bölümünü "zihninin arkasındaki" bölümle veya muhtemelen gizlemeye çalıştıkları düşünceler ve anılarla ilişkilendirebilir. Bu yüzden rüyada tavanın çökmesi bazen bu duygu ve düşüncelerin ortaya çıkması ya da salıverilmesiyle ilgilidir.

Rüyada tavanın çöktüğünü görmek

Rüyalar alemin sembolik dili bir evin zeminini topraklanmış duygularımızla ilişkilendirir. Daha fiziksel aleme (toğrağa) yakın bilgileri rüyamızın zemininde bulabiliriz. Fakat tavan yalnızca bizim bildiğimiz duygu ve düşünceler alemini (aklımızdan geçenleri) temsil eder. Burası aslında yaşamımızdaki gizli bölgedir. Rüyada tavanın çökmesi bu yüzden duygu ve düşüncelerdeki radikal değişimlere ve her şeyin baştan aşağı çökmesine ve daha farklı bir bakış açısı kazanmaya işaret edebilir.


Rüyada evler ruhumuzun farklı yönlerine ışık tutar. Tavan arası bazen zekamızı ve aklımızdan geçenleri temsil ediyor da olabilir. Bu durumda rüyada tavanın çökmesi büyük fikir değişikliklerine, eskiden inandığımız her şeyi artık çöpe atacağımız ve radikal değişimler yapacağımız bir döneme gireceğimize işaret eder. Bu tür rüyalar değişen inanç sistemleri ve farklı düşünmeye başlama alametleridir. Rüyasında evinin çatısı çöken kişi için br daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bunun sebebi ise kişinin değişecek olan fikirleridir.

Rüyada çatının çökmesi zihinsel temizliklerin, eski düşüncelerden kurtulup bunların yerine yeni düşüncelere sahip olmanın ve kendini geliştirmek için zihinsel yıkım yapmanın işareti olabilir. Bu rüya aynı zamanda mevcut yaşamınızdaki düşünme tarzınızı güncelleme ihtiyacınızı sembolize edebilir. Belki de bu güne kadar içinde bulunduğunuz kaosun tek sebebi düşünce tarzınızdı. Fakat, şimdi düşüncelerinizi dolayısıyla gerçekliğinizi değiştirmeye karar verdiniz.


Tavanın vurgulandığı rüyalar aynı zamanda yaşamımızdaki yüksek konumlar, bizden daha yüksekte bulunanlar var yüksek rütbedeki kişilerle ilgili bilgi getirebilir. Zemin rüyaları ise bunun tam tersine bizden alt kademe çalışanlara yönelik bilgi getirici olabilir. Rüyada tavanın çökmesi bu yüzden bazıları için iş yaşamında yüksek kademe işçilerdenn çıkarmalar ya da bu rütbelerde yaşanacak kriz ya da kaos alameti olabilir. Örneğin, Bu rüyayı gören kişi ertesi gün işe gittiğinde müdürün işten çıktığını görebilir.

Rüyadaki evin farklı bölümleri bazen kendi zihninizin bölümleri veya hayatınızdaki gizli duygu ve yönler olabilir. Tavan bazen hayallerimiz ve gitmek istediğimiz yönün temsilcisidir. Bu durumda rüyadaki tavanın çökmesi elbette iyi bir alamet olamaz. Bazıları içinn bu rüya umudunn yitirilmesi ya da bir hayalin suya düşmesi işaretidir. Ya da en azından bir hayale kavuşma yolunda karşınıza çıkacak büyük bir engeli sembolize edebilir. Tıpkı tavanın onarılması gibi siz de bir hayale ulaşabilmek için yaşamınızın bir bölümünde bir onarım yapmalısınız.


Bazen evin tavanının ya da üst katın çökmesi rüyaları yaşam alanınızın bir kısmının işlevinin azalması nedeniyle kendinizi kötü hissettiğiniz anlamına gelebilir. Belki de yaşamınızda herşey yolunda giderken bir anda bir sorunla karşılaştınız ve her şeyi kontrol altına almadan önce bu soruna bir çözüm bulmanız gerekiyor. Bu rüyayı gördüyseniz yaşam bir süreliğine aksamış olabilir. Fakat endişe edecek bir durum yok, bu geçici bir süreç.


Bazen bir evin tavanının çöktüğü rüyalar bizi tamamen başka bir yöne götüren rüyalardır. Daha önce sizin için değerli olan bir şeylerin değerini kaybettiğini ve artık sizin için önemsiz olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Belki terfi edeceksiniz ya da tamamen daha önceki işinizle alakası olmayan yeni bir alana yöneleceksiniz. Hatta yeni bir ülkeye taşınıyor ve yepyeni bir hayat kurmaya hazırlanıyor da olabilirsiniz. Fakat tüm bunları yapabilmeniz için geçmişle vedalaşmanız gerekiyor.

Rüyanızı yazın:

bottom of page