top of page

Rüyada gölge görmek

bisikletle kaza yapmak.png
© Copyright

Bu rüyanın size getirebileceği mesajlar:

 • Kötülük

 • Karanlık

 • Korkular

 • Bilinmezlik

 • Soru işareti

 • Karamsarlık

 • Huzursuzluk

 • Negatif enerji

 • Algı yanılması

 • Zihinsel engeller

 • Bastırılmış duygular

 • Işıksız kalan yanımız

 • Netlik kazanmamış durumlar

Rüyada gölge görmek ne anlama gelir?

Rüyada gölge benliğimizin karanlık yüzü, bastırılmış duygular ve iç dünyamızdaki tüm olumsuzluklara değinir. Carl Jung’a göre gölge ışığa getirilmeli ve ele alınmalıdır çünkü ne kadar az kabul edilirse, o kadar yoğun ve koyu hale gelir.

 

Hıristiyan, Yahudi ve İslam inançlarında rüyaların 'iyi' veya ' kötü" olarak ele alınması ve eğer kötü rüyalar ise o kadar şeytani olduklarına inanılmışlardır. Siyah rengi ve tonlarının çok fazla olduğu hemen hemen bütün rüyalar (gölge dahil) şeytani karanlığın rüyaları olarak kabul edilmişlerdi. Hatta sembolizm ve tarotta da siyah renkli kartların tümü daha olumsuz anlamlar içermektedirler. Bu yüzden gölge ve karanlık gördüğümüz rüyalar çok iyi ele alınmalı ve bu rüyalardan gelen mesajlar dikkate alınmalıdır.

 

Rüyada gölde “kötü” metaforudur fakat bu kötülüğün kendi içimizden geldiğine inanılır. Bir insan rüyasındaki gölgesinin gerçek kaynağıyla yüzleşmeyi bilmezse bu kötülükler daha farklı formlarda kişiye zarar verirler. Gölge aynı zamanda gizemli olan ve bilinmez olanla ilgili bilgi getirir. Rüyasında gölge görenin yanında bir gizem kendisiyle birlikte dolaşmakta fakat rüya sahibi tam olarak bunun ne olduğunu bilememektedir. Bazen bunlar negatif düşünceler, bazen şanssızlık, uğursuzluk ya da yalnızca zihinsel boyutta olmasa da kendimizi inandırdığımız şeylerdir. Asla unutulmaması gerekir ki zihinsel anlamda inandığımız her negatif düşünce bizim için birer kehanet oluştururlar. Örneğin, sürekli “ben şanssızım” diyen kişilerin şanslarının daima kapalı olması gibi.

Rüyada gölge

Çoğu dinde şeytan inanışı vardır ve şeytan iç gölgeyi kişiselleştirir. Bir çeşit Armegeddon, bilinçli benliğin ve bilinç dışı benliğin (gölge) karşıtlığı arasındadır. Ancak bu savaş, geleneksel anlamda kazanılmayacaktır, çünkü savaş, birinin ya da diğerinin yok edilmesi değil, denge elde etmekle ilgilidir. Ancak dengesizliğin nereden geldiğini bilmediğiniz sürece denge sağlanamaz. Rüyamızdaki gölge de bize bununla ilgili mesaj getirmektedir. Gölge yok edilmediği sürece yaşamda hiçbir ilerleme olmayacaktır. Rüyasında gölge gören biri negatif yönlerine odaklanmalı ve gölgeyi ışığa çıkarmaya çalışmalıdır.

 

Rüyada gölge aynı zamanda karanlıkta kalmış ve ihmal edilmiş yanımızdır. Bazen bize henüz farkına varmadığımız kişisel yeteneklerimiz ya da üzerinde durmadığımız özelliklerimizden haber getirir. Fakat, bu rüyanın yorumlanmasında rüyanın senaryosu ve gölgeden aldığımız pozitif ya da negatif enerjiye bakmalıyız. Bizi ürkütmeyen, korkutmayan ve sadece yanımızda beliren bir gölge aslında yalnızca iç dünyamızdan “beni keşfet” diye haykıran yanımızdır. Bu kişi belki de yaşamını değiştirecek fakat henüz geliştirmediği bir yeteneğe sahip olabilir.

 

Genellikle, rüyalarımızda, gölge bizi takip eder ve birbirimizden ayrılamayız. Gölge uğursuz ve korkutucu bir şekilde rüyada görülürse ondan korkup korkmadığınızı hatırlayın. Eğer korkuyorsanız hala ışığa salıvermeniz gereken bazı negatif özellikleriniz var. Onları ışığa salmadığınız sürece size korku vermeye devam edecekler. Eğer gölgenizden memnunsanız ya da ondan korkmadan yürüyorsanız bilmelisiniz ki iç dünyanızda bir şeyler sizin onları keşfetmeniz için can atmaktalar.

Peki rüyada kendimize ait olmayan bir gölge ne anlama gelir? Rüyada nereden geldiği belirsiz yanınızda dolaşan ve sizi rahatsız eden bir gölge mi gördünüz? Cevabınız evetse bilmelisiniz ki yaşamınız bilinmezliklerle dolu ve bunlar sizin çok yakınınızda. İç yüzünü bilmediğiniz bir şey sanki peşinizdeymiş gibi sizi takip ediyor. Belki de gizli bir takipçiniz var. İzlendiğinizi düşünüyorsunuz ya da bir türlü kurtulamadığınız size musallat olmuş bir sorun ya da birileri. Bu ne mi? Bu sorunun cevabını siz bile bilmiyorsunuz. Rüyada gölge aynı zamanda gizlenmiş şeyler metaforudur. Eğer gölge yanınızda dolanıyorsa belki de gizli fakat yaşamınızın parçası olan bir şeyler ya da bazı sırlar var. Gölge sizi rahatsız etmeden yanınızda dolanıyor olsa bile.

 

Son olarak gölge artık affetmeniz ve salıvermeniz gereken pişmanlıklarınızın simgesidir. Geçmişte hatalar mı yaptınız? Bunların geriye dönüp telafisi mümkün değil mi? O halde tek çare affetmek. Hatta size kötülük yapan birini affetmemek sizi rahatsız mı ediyor? Belki de geçmişe dönüp affedemediğiniz herkesi affetmenin zamanı gelmiştir. Biriyle şu sıralar küs müsünüz? O kişiyi arayın ve barışın.

Rüyanızı yazın:

bottom of page